Víte, kdy uděláte perfektní fotku? Aplikace Golden Hour napoví

Víte,-kdy-uděláte-perfektní

Pokud fotíte v exteriérech, závisí výsledek mimo jiné i na pozici slunce. Pokud například pořizujete snímek v pravé poledne, může jasné slunce vytvořit příliš světlé jasy nebo velmi tmavé stíny. Jak tedy trefit ten správný okamžik? Stačí si nainstalovat aplikaci Golden Hour a podívat se, kdy přijde takzvaná „zlatá hodina“.

Obsah článku

Co aplikace Golden Hour slibuje?

Podle autora aplikace Olega Kana jde o jednoduchý a pohodlný nástroj pro výpočet časů východu slunce, západu slunce a dalších fází naší hvězdy na libovolném místě na světě.

Jako klíčové jsou prezentovány následující vlastnosti:

  • Zobrazení času východu a západu slunce
  • Časy občanských, nautických a astronomických soumraků, „zlaté“ a „modré“ hodiny
  • Jednoduché a snadno použitelné rozhraní
  • Pracujte offline bez nutnosti připojení k Internetu
  • Možnost zjištění údajů pro jakékoli místo na světě
  • Volitelná upozornění na nadcházející východy a západy slunce, „zlaté“ a „modré“ hodiny

 

Kdy tedy uděláte perfektní fotku?

Začněme nejprve trochou teorie a podívejme se na to, co je ona „zlatá hodina“, respektive „modrá hodina“, o kterých byla řeč výše. Dle Wikipedie je zlatá hodina „první a poslední hodinu slunečního denního svitu, kdy je dosaženo specifického fotografického efektu díky kvalitě světla. Vzhledem k tomu že během zlaté hodiny je jasový kontrast scény menší, jsou stíny méně temné a je méně pravděpodobné, že scéna bude přeexponovaná. Během fotografování krajin poskytuje nízké slunce teplé barvy a je často považováno za žádoucí posílení barevnosti scény.“

Bangkok během zlaté hodiny (zdroj Wikipedia) Bangkok během zlaté hodiny (zdroj Wikipedia)

Modrá hodina pochází z poetického francouzského výrazu l’heure bleue, který se odkazuje na „dobu svítání a soumraku každé ráno a večer, kdy není ani úplné denní světlo, ani úplná tma. Tato doba je zvláštní kvalitou svého světla, během ní má obloha modrou barvu a přibližně stejný jas jako umělé osvětlení budov a pouličního osvětlení.“ Zjednodušeně řečeno zlatá hodina je asi hodinu po východu a hodinu před západem slunce, modrá hodina pak cca hodinu po západu a hodinu před východem slunce.

Římské Koloseum během modré hodiny (foto: David Iliff, zdroj: Wikipedia) Římské Koloseum během modré hodiny (foto: David Iliff, zdroj: Wikipedia)

Jde tedy o to, že v určité denní době lze v exteriérech díky slunečnímu světlu pořídit snímky, které budou mít měkčí stíny, výraznější plasticitu, větší hloubku či zajímavější oblohu. Tyto podmínky jsou vhodné především pro focení krajinek, panoramat, architektury a budov. Zbývá dodat, že přesný čas a délka zlaté hodiny závisí nejen na ročním období, ale velmi podstatně též na lokalitě, kde se nacházíte. A to je právě důvod, proč vám může pomoci aplikaci Golden Hour.

Hledáme modrou a zlatou hodinu

Po spuštění aplikace požádá o přístup k poloze. Je vhodné jí ho udělit, protože díky tomu dokáže poznat, kde se nacházíte a následně spočítat hodnoty, po kterých prahnete. Na úvodní obrazovce se pak ukážou kýžené informace.

  • Night – interval, který je z astronomického hlediska považován za noc.
  • Astronomical twilight – čas astronomického soumraku, kdy jsou vidět jasnější hvězdy.
  • Nautical twilight – čas nautického soumraku, který je pojmenovaný podle toho, že v této době mořeplavci prováděli pozorování hvězd nutná k určení jejich polohy na moři.
  • Blue hour – zde se dostáváme k prvnímu fotografy vyhledávanému momentu – modré hodině, během které lze pořídit snímky se zajímavě zbarvenou oblohou.
  • Civil twilight – čas občanského soumraku, kdy lze venku bez umělého osvětlení vykonávat běžné činnosti.
  • Golden hour – další fotografy oblíbený moment, kterým je již několikrát zmíněná zlatá hodina. Během ní lze pořídit snímky se zajímavým světlem, měkkými stíny a větší hloubkou.
  • Day – čas, který je považován za den.

 

Přes ikonku kalendáře můžete změnit datum, pro které chcete zobrazit údaje. Zkuste si například porovnat, jak zásadně se liší časy vhodné pro focení na jaře a v létě. Přes kontextovou nabídku Map se můžete podívat, kde vůči aktuálnímu místu vychází a zapadá slunce, kde se nachází nyní, případně ve vámi zvolený čas.

Říkali jsme, že výpočet východu a západu slunce, jakož i všech soumraků, zlaté a modré hodiny, závisí kromě ročního období i na poloze. V aplikaci si můžete nadefinovat několik míst a přepínat mezi nimi. Vše podstatné najdete v postranní nabídce.

Další užitečnou funkcí jsou notifikace, které vás mohou upozorňovat na čas východu a západu slunce, ranní i večerní zlatou a modrou hodinu. Díky tomu nepromeškáte okamžik, během kterého máte šanci pořídit jedinečné snímky.

Resumé

Pokud chcete pořizovat zajímavé exteriérové snímky, zkuste se zaměřit na focení ve zlaté a modré hodiny. Pokud vám vyjde počasí, určitě nebudete litovat! Program Golden Hour je v tomto směru skvělým pomocníkem, který nejen zjistí, kdy nastane ten správný okamžik, ale také na něj umí upozornit.

Aplikace je k dispozici zdarma, pozitivní také je, že neobsahuje žádné reklamy. V Obchodě Play je více než tři roky, za tu dobu zaznamenala přes sto tisíc stažení a může se chlubit velmi hezkou známkou 4,7. Jen 5 MB velký balíček můžete instalovat na telefony s Androidem 4.0 a novějším.

Golden Hour
Golden Hour
Řešíte, kdy a jak pořídit nejlepší fotku?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)