Počítač ve vesmírné lodi Orion má menší výkon než váš smartphone

orion cover

S velkou slávou odstartovala na svou misi nejnovější vesmírná loď NASA, Orion. Možná vás překvapí, že raketu, která má jednou dopravit lidskou posádku až na Mars, řídí počítač s menším výpočetním výkonem než má smartphone ve vaší kapse. Může to znít neuvěřitelně, přesto se nejedná o nic divného. Zkrátka ve vesmíru není klíčovým parametrem počet bodů v benchmarku AnTuTu, ale spolehlivost.

orion-iphone

Tou řídící počítač (prý) oplývá. Založený je na dnes již historickém, 11 let starém iBooku G3 od Applu. Použitý čip IBM PowerPC 750FX zažil svou premiéru v roce 2002.

V přímém porovnání by výkonem mohl konkurovat Samsungu Galaxy S3 s procesorem Exynos 4412.

Z tohoto zařízení vychází počítač vesmírné lodi Orion Z tohoto zařízení vychází počítač vesmírné lodi Orion

Inženýr z NASA Matt Lemke vysvětlil, že počítač bude ve vesmíru podroben hned několika zkouškám. Bude se muset vyrovnat se změnami gravitace stejně jako přežít dávky radiace. Proto jsou jeho komponenty speciálně upraveny, aby takovou zátěž vydržely. Pro všechny případy jsou na palubě ještě dva záložní počítače. Pravděpodobnost, že při misi celý systém selže a dojde k restartování je jen 1 ku 1 870 000.

Zdroj: BI, CW

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)