Omega – Virtual Assistant: sokyně Siri

Omega - Virtual Assistant

Téma hlasového ovládání mobilních zařízení je v dnešní době velice aktuální a zajímavé. Stojaté vody rozvířila 9. srpna minulého roku společnost Apple, když představila spolu s iPhone 4S inteligentní software pro komunikovaní s mobilním zařízením pro platformu iOSSiri (oficiálně byla naprogramována už v roce 2007). Vývojáři pro operační systém Android se nenechávají zahanbit, a tak už nyní vychází rané verze různých programů, které se snaží Siri napodobit nebo ji i předčit. My jsme si nedávno představili jeden z nich – iris. (alpha), který z testu vyšel velice pěkně. Na Google Play Store jsem ale narazil na o něco zajímavější a funkčně lepší aplikaci Omega – Virtual Assistant. A teď dost řečí, jde se testovat!

 

K čemu to vlastně je?

Ne, tato aplikace není na machrování v hospodě, jak několikrát zaznělo v komentářích pod recenzí iris. (alpha). Vašemu mobilnímu zařízení můžete dávat různé pokyny, úkoly a otázky, aniž byste museli něco pracně vyťukávat a hledat na Googlu, případně na WolframAlpha. Omega dokáže například zjistit, kde je od vašeho umístění nejbližší pizzerie nebo dokonce kolik kalorií je v banánu.

Jak to využít?

Uvedeme si příklad, ať víme, jak se Omega dá využít v praxi. Sedíte v automobilu a nemáte čas se zabývat zjišťováním, jaké počasí bude zítra ve vašem pracovním místě, Berlíně. Naštěstí jste si před jízdou nainstalovali do svého Android zařízení aplikaci Omega – Virtual Assistant. Teď už jen stačí Omegu zapnout a položit jí jednoduchou otázku “What weather will be tomorrow in Berlin?”. Sama Omega vám výsledek nahlásí v anglickém jazyce, případně vám ukáže i graf počasí. Stačí tedy umět dobře anglický jazyk a mít k dispozici připojení k internetu.

Jak to funguje?

A jak vlastně Omega funguje? Omega využívá sofistikovanou technologii rozpoznávání řeči. Poté, co rozpozná vaši řeč, provede sémantickou analýzu vaší otázky nebo úkolu, aby zjistila, co “to” vlastně znamená v souvislosti s předchozí konverzací. Po úplném pochopení vašeho záměru Omega shromáždí všechny informace potřebné pro zodpovězení vaší otázky nebo splnění vašeho úkolu. K tomu využívá několika on-line služeb – WolframAlpha, TrueKnowledge a Google.

Omega – práce všeho druhu

Po spuštění Omegy – Virtual Assistant se vám okamžitě a bez zbytečného splashscreenu zobrazí modré interaktivní kolečko, které se po stisknutí aktivuje a vy můžete začít konverzovat a ptát se. Na kolečku mi ale vadí, že je vcelku veliké, zabírá mnoho místa a funguje až na třetí stisknutí, což se mi stává poměrně často. Naopak reakční doba Omegy je krátká. Výše jsem se již zmínil, že k vyhledávání některých odpovědí využívá online služby, jako je Wolfram Alpha a Google. Pro nakonfigurování Omegy stačí vyvolat menu, ve kterém si vyberete “Preferences” a následně můžete již upravovat, jak vás aplikace po startu oslovoví, a jaké bude její jméno. Pakliže “zascrollujete” níže, je možné využívat offline text-to-speech technologii (vyžaduje TTS knihovnu, která je dostupná ke stažení na Google Play Store) nebo online hlasovou syntézu, která je mnohem lepší, bohužel na úkor rychlosti a současně potřebnosti internetového připojení. Aplikace také vyžaduje instalaci hlasového vyhledávání od společnosti Google, které taktéž naleznete na Google Play Store. Velice zajímavá je možnost aktivování rozpoznávání hlasu po zakrytí proximity senzoru (senzor přiblížení, který bývá nad displejem a má na starosti zhasnutí displeje při telefonování u hlavy).

Widget

Bezvadná věc, která mi v aplikaci iris. velmi chyběla, byl jednoduchý widget, který bych mohl umístit na plochu bez nutnosti spuštění aplikace. Stačí “tapnout” na modré kolečko, které se nachází v aplikaci samotné a Omega okamžitě začne fungovat. Odpovědi na vaše otázky či úkoly se vypíší pod interaktivním kolečkem.

Závěr

Řekl bych, že Omega – Virtual Assistant je prozatím nejlepší aplikace pro hlasové ovládání mobilního zařízení. Nevím, zda by se dala srovnávat se Siri od Applu, ale určitě je to krok kupředu v oblasti tohoto vývoje a já věřím, že se vývojáři pro Android nenechají zahanbit a brzy přijdou s něčím revolučním. Co mě ale mrzí je cena aplikace, která činí přibližně 125 Kč, což není moc příjemné. Možná i proto má v Google Play Store zatím jen něco mezi jedním a pěti tisíci staženími.

Klady

  • systémový jazyk se nemusí měnit na anglický
  • dostupný widget

Zápory

  • design
  • tlačítko pro zahájení konverzace
  • cena

 

Omega – Virtual Assistant
Async Solutions
Verze 1.2.19 (4. 3. 2012)
Velikost 825 kB
2.2+


123,43 Kč

Štěpán Víteček
O Autorovi - Štěpán Víteček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)