Offline mapy celého světa do vaší kapsy: City Maps 2Go

citymaps_ico

Při turistických a pracovních návštěvách zahraničních míst musí čeští uživatelé mobilních zařízení řešit jednu zásadní otázku: cenu za přenesená data. Přeci jen k celoevropskému roamingu za rozumnou sazbu povede patrně ještě docela dlouhá cesta, takže zatím nezbývá než hledat alternativy, které fungují i bez připojení k Internetu. Vcelku povedené, byť v poslední verzi často (a právem) kritizované, Mapy Google lze nahradit například GPS navigací – v Obchodě Play jich je už pěkná řádka, přičemž v nabídce jsou i takové, které lze legálně používat úplně zadarmo (například BE-ON-ROAD či Mapfactor Navigator s mapovými podklady OpenStreetMap). Dnes se zaměříme na orientaci v rámci měst a podíváme se na zoubek aplikaci City Maps 2Go.

Jedná se o interaktivní offline mapy s cestovním průvodcem pro celý svět. Když říkáme “offline”, máme tím na mysli, že opravdu nebudete potřebovat žádná mobilní data, Wi-Fi, ani roaming.

City Maps 2Go City Maps 2Go

Co slibuje?

V Obchodě Play prezentují autoři následující funkce a schopnosti:

Offline mapy

 • 6 700 interaktivních map pro všechny části světa.
 • Miliony bodů zájmu (POI) – restaurací, obchodů, barů a dalších.
 • Půl milionu anotací památek a zajímavostí z Wikipedie.
 • Spolupráce s GPS – po zjištění pozice můžete vyhledávat v okolí.
 • Vyhledávání podle adresy a místa i v offline režimu

Cestovní průvodce dle Wikipedie

 • Rozsáhlé články s textem a obrázky.
 • Zajímavá místa a turistické atrakce.
 • Přidejte průvodce do své mapy a použijte ho v režimu offline.

Pokročilé funkce

 • Možnost přidat svá vlastní místa a špendlíky na mapu.
 • Vytvoření seznamů vašich nejoblíbenějších míst.
 • Zjištění hodnocení hotelu na stránkách booking.com.

Jako podklady jsou používány komunitní mapy OpenStreetMap, což umožňuje držet cenu placené verze velmi nízko. Počítat můžete s pravidelnými aktualizacemi, odrážejícími současný stav.

Díky této aplikaci prý už nikdy nebudete muset nosit papírovou mapu města nebo knižního průvodce. Bez ohledu na to, zda budete cestovat do destinací v USA, Evropě a Asii, jako jsou New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Paříž, Londýn, Řím, Berlín, Tokio, Peking či Šanghaj. Spolehlivé a interaktivní mapy budou vždy k dispozici ve vaší kapse ve smartphonu nebo tabletu.

Jak to funguje v praxi?

Do redakčního Samsungu Galaxy S II s CyanogenModem 9.1 (Android 4.0.4) jsme nainstalovali City Maps 2Go verze 3.6.28. Instalační balíček patřil k těm větším – velikost byla 11 MB, takže k jeho stažení doporučujeme použít Wi-Fi. Naštěstí aplikace podporuje přesun na paměťovou kartu, na kterou se ve výchozím stavu také instaluje.

S ohledem na velikost instalačního balíčku je to asi jasné, ale pro jistotu: mapové podklady se stahují dodatečně, na což budete po spuštění upozornění dialogovým oknem. Doporučujeme tedy připravit si mapy plánované destinace ještě před odjezdem a stáhnout je přes Wi-Fi!

Načítání seznamu map Načítání seznamu map

Ještě nejsou stažené žádné mapy Ještě nejsou stažené žádné mapy

Mapy ke stažení budete vybírat nejprve podle země, následně je možné zvolit, zda hodláte vybírat ze všech map, měst, národních parků nebo krajů. Zvědavě jsme se podívali na Českou republiku – zde jsme měli na výběr 28 měst, 14 regionů a jeden národní park (Krkonoše).

Kromě procházení podle států je možné také vyhledávat, k čemuž slouží tradiční tlačítko s lupou. Postěžovat si ale musíme na tlačítko, které podle ikony slouží k volbě způsobu řazení položek seznamu. Ať jsme ho mačkali, jak jsme chtěli, žádné možnosti volby jsme nedostali. Kritiku si také zaslouží nemožnost výběru více položek najednou – vybírat a stahovat tak budete muset jednu mapu po druhé.

Výběr země Výběr země

Výběr sekce Výběr sekce

Vyhledávání Vyhledávání

Po zvolení položky ke stažení se otevře stránka s podrobnostmi, kde se dozvíte, jak velké budou stahované podklady (například Moravskoslezský kraj má 40 MB) a můžete aktivovat stažení článků Wiki Plus. Ve verzi zdarma lze stáhnout Wiki Plus jen pro jednu mapu, takže dobře rozvažujte, která to bude. Ocenili bychom možnost výběru cílového úložiště – takto City Maps 2Go automaticky vše uloží do složky /sdcard/Android/data/com.ulmon.android.citymaps2go/files/maps. Po dokončení stahování následuje poměrně dlouhé rozbalování dat.

Stránka s podrobnostmi o mapě Stránka s podrobnostmi o mapě

Zdarma lze stáhnout Wiki Plus jen pro jednu mapu Zdarma lze stáhnout Wiki Plus jen pro jednu mapu

Poměrně dlouhé rozbalování dat Poměrně dlouhé rozbalování dat

Výhodu stahování po jednotlivých položkách vidíme v tom, že nebudete obsazovat drahocenný prostor svého telefonu mapou celé země, když hodláte navštívit třeba jen jedno či dvě města.

Při dalším spuštění se automaticky načtou stažené mapové podklady. V panelu nástrojů pak najdete dvě tlačítka – tradiční kolečko se zaměřovačem přesune mapu dle vaší aktuální polohy. Ikona “i” nabízí přístup k informacím – konkrétně můžete vyhledávat:

 • Články o okolních místech, městech a turistických atrakcích stažené z Wikipedie, které fungují i bez přístupu k Internetu.
 • Všechna místa v okolí bez ohledu na kategorii.
 • Body zájmu podle kategorie (jídlo, noční život, ubytování, zábava a umění, cestování, architektura, obchod a služby, outdoorové POI, zdraví, školy a vzdělávání, atd.). Kategorie jsou pak dále jemněji členěny (například pod položkou “jídlo” najdete restaurace, rychlá občerstvení, kavárny, pekárny, prodejny zmrzliny, …). Seznamy lze řadit podle vzdálenosti nebo názvu, v případě Wiki Plus ještě podle relevance.

Rozhraní aplikace City Maps 2Go Rozhraní aplikace City Maps 2Go

Kategorie bodů zájmu Kategorie bodů zájmu

Kategorie bodů zájmu Kategorie bodů zájmu

Databázi bodů zájmu bohužel musíme hodnotit jako slabší. Tedy přinejmenším ve Studénce na Novojičínsku, kde podle oficiálních stránek města naleznete devět restaurací, šest hospod, tři pizzerie a pět rychlých občerstvení, neznaly City Maps 2Go ani jeden podnik. Pokud bychom věřili aplikaci, museli bychom se na jídlo vydat do osm kilometrů vzdáleného Bílovce. Lepší to nebylo ani s ubytováním – ačkoli jsou ve Studénce dva hotely, jeden penzion a dvě ubytovny, City Maps 2Go neznaly ani jednu možnost.

Zkusili jsme se podívat do Prahy, konkrétně na Jižní město v oblasti Hájů. Pochopitelně jsme si pro tyto účely museli stáhnout mapové podklady hlavního města, které v komprimované podobě zabíraly 13 MB. V tomto případě byla situace o několik úrovní lepší – v seznamu restaurací jsme nalezli patrně všechny dostupné podniky, podobně nabídka ubytování obsahovala veškeré hotely z okolí.

Ve Studénce se podle City Maps 2Go nenajíme Ve Studénce se podle City Maps 2Go nenajíme

Stejně tak ubytovat se budeme muset v sousedním městě Stejně tak ubytovat se budeme muset v sousedním městě

Na pražském Jižním městě aplikace zná všechny podniky Na pražském Jižním městě aplikace zná všechny podniky

Ani s ubytováním v okolí pražských Hájů nebude problém Ani s ubytováním v okolí pražských Hájů nebude problém

Řekněme si upřímně, že kvalita mapových podkladů OpenStreetMap je přímo úměrná počtu uživatelů, kteří se starají o jejich tvorbu a doplňování informací. Je tak velmi pravděpodobné, že ve větších městech a především na západ od našich hranic budou databáze podniků úplnější, naopak v menších městech můžete narazit na situaci, kdy aplikace nebude znát ani jeden podnik.

Líbila se nám sekce Wiki Plus, kde jsme se mohli dočíst informace o všech okolních městech – údaje jsou stahovány z anglické Wikipedie, takže bez alespoň základní znalost angličtiny je, stejně jako v celé aplikaci, nezbytností.

Sekce Wiki Plus Sekce Wiki Plus

Informace z Wikipedie Informace z Wikipedie

Okolní místa Okolní místa

V kontextové nabídce pod tlačítkem [Menu] najdete následující položky:

 • My Maps – zobrazí seznam map, mezi kterými lze přepínat, případně je můžete aktualizovat. Zatímco přidání nové mapy je triviální záležitostí, odebrání je nutné provést poněkud krkolomně (nejprve přes tlačítko pro přidání mapy otevřete seznamy dostupných map, zde zvolíte dříve staženou mapu a teprve poté se zobrazí tlačítko Delete map; oč jednodušší by bylo přidat tuto volbu do kontextové nabídky na dlouhé tapnutí).
 • Bookmarks – seznam položek, které jste si uložili jako oblíbené. Položky lze do tohoto seznamu přidávat výběrem z mapy a následnou volbou Add to bookmarks. Po tapnutí na položku v seznamu dojde, stejně jako ve všech ostatních sekcích, k zobrazení místa na mapě.
 • Search – vyhledávání, které hledá jak v názvech bodů zájmu, tak ve jménech ulic, zastávkách MHD apod. Logiku jsme ale ve způsobu řazení výsledků hledali marně. Chválíme možnost zadávat “bez hacku a carek”, přičemž hledání probíhá i v názvech s diakritikou.
 • Settings – možnosti nastavení jsou poměrně strohé – kromě sociálních funkcí (“lajkování” na Facebooku, “followování” na Twitteru, přihlášení k newsletteru a kontaktování podpory) je možné uplatnit slevový kupón, vypnout odesílání statistik použití a zobrazit licenční ujednání.

Seznam map Seznam map

Informace, aktualizace a smazání mapy Informace, aktualizace a smazání mapy

Přidání místa do Oblíbených Přidání místa do Oblíbených

Seznam oblíbených míst Seznam oblíbených míst

Hledání v mapě Hledání v mapě

Strohé možnosti nastavení Strohé možnosti nastavení

Neměli bychom zapomenout zmínit jeden důležitý fakt: City Maps 2Go není navigace! Jedná se skutečně jen o alternativu ke klasické papírové mapě, kterou tento program většinou velmi dobře nahradí. Neukáže vám ale cestu, jak se z aktuálního místa dostanete do kýženého bodu, natož, aby hledal trasu pro pěší, automobil, nebo hromadnou dopravou. V tomto směru je jen a pouze na vás, jak dobře dokážete číst v mapách a poradit si s otázkami orientace a navigování.

Nalezený hotel Nalezený hotel

Mapa pražských Hájů Mapa pražských Hájů

Lékárny na Jižním městě Lékárny na Jižním městě

Zdarma, nebo zaplatit?

Rozhodování o tom, zda vystačíte s variantou zdarma, nebo jestli bude lepší zaplatit si verzi Pro za 75 Kč, závisí především na tom, jak často a do kolika destinací hodláte cestovat. City Maps 2Go zadarmo mají totiž omezení na pět map a cestovního průvodce jen pro jednu mapu. Pokud shledáváte tyto limity jako omezující, pak v placené verzi získáte neomezené stahování map s celosvětovým pokrytím a obsah Wikipedia průvodce pro všechny mapy.

Ve verzi zdarma můžete stáhnout jen pět map Ve verzi zdarma můžete stáhnout jen pět map

Ve verzi zdarma můžete stáhnout Wiki Plus jen k jedné mapě Ve verzi zdarma můžete stáhnout Wiki Plus jen k jedné mapě

Rozhodně ale doporučujeme začít verzí zdarma, abyste si aplikaci “osahali” a zjistili, jestli vyhovuje vašim představám. Na placenou verzi můžete upgradovat buď prostřednictvím “in-app” nákupu, nebo zakoupením v Obchodě Play.

Resumé

Co vlastně je aplikace City Maps 2Go? Už jsme si řekli, co není – není to navigace. Pokud bychom měli najít smysl tohoto programu, pak jsou to solidní offline mapy, které bez zaváhání spolehlivě nahradí klasickou papírovou mapu. V tomto směru nezbývá než smeknout přede všemi, kteří se podílejí na budování podkladů OpenStreetMap – za poslední roky odvedli opravdu hodně dobrou práci a většina míst, kam byste se mohli dostat, má již velmi dobré pokrytí.

Budeme-li brát City Maps 2Go jako zdroj či databázi bodů zájmu, můžeme konstatovat, že ve velkých městech poslouží i v tomto smyslu. V menších městečkách ale doporučujeme nespoléhat pouze na tento program.

Cestovní průvodce dle Wikipedie je sice dobrý, ale opět platí, že nejvíce informací budete mít k dispozici ve velkoměstech. Subjektivně se nám pro tyto účely více líbila aplikace TripAdvisor, která kromě propracované databáze turistických míst a atrakcí nabízí také ideální trasy výletů, během kterých navštívíte všechna důležitá místa.

Asi nejvíce nás rozčilovala nekonzistence ovládání, především funkce tlačítka [Zpět], které v některých případech skutečně sloužilo k návratu na předchozí obrazovku, nicméně často vedlo k ukončení aplikace, jež navíc není nutné potvrdit. Je vidět, že původně byly City Maps 2Go programovány pro iOS. V tomto směru by pomohlo, kdyby autoři sjednotili uživatelské prostředí se současnými trendy Androidu.

Někteří uživatelé si stěžovali na pomalejší odezvu, nicméně toto přinejmenším na redakčním SGS2 nemůžeme potvrdit – aplikace fungovala víceméně stejně rychle, jako jiné programy tohoto typu.

Celkově můžeme konstatovat, že pro orientaci v cizím městě může být tento program užitečným pomocníkem, ovšem pouze za předpokladu, že umíte číst v mapách.

Verzi zdarma si dosud nainstalovalo více než půl milionu uživatelů, přičemž průměrná udělená známka je 4,2. Zaplatit symbolickou sumu a zbavit se tak omezení se rozhodlo přes 10 000 uživatelů, hodnocení v Obchodě Play je ale stejné. City Maps 2Go můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.3.3 a novějším.

City Maps 2Go Offline Maps
Ulmon GmbH
Verze 3.6.28 (18. 7. 2013)
Velikost 11 MB
2.3.3+


Zdarma


 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)