Office Lens: Jednoduchý převod dokumentů z fotek

office lens

Určitě jste někdy zažili situaci, kdy jste potřebovali přenést nějaký papírový dokument do digitální podoby a neměli jste po ruce skener, tak jste použili váš telefon, dokument vyfotili a jeho fotku přenesli do Wordu nebo ji s někým sdíleli. Kromě toho, že je toto řešení poměrně zdlouhavé a složité, samotný dokument měl alespoň na jedné straně ošklivé rámečky, kterých jste se mohli zbavit jen oříznutí, jež vám poskytla aplikace třetí strany. Jestli vám to vše připadá zmatené, zbystřete, protože aplikace Office Lens od Microsoftu udělá všechnu tuhle práci za vás. Po zmáčknutí pouště se vám na displeji zobrazí samotný dokument bez žádných nepřesností nebo chyb.

Office Lens vám ušetří čas

Na našich stránkách jste mohli na tuto aplikaci narazit v našem seriálu Nejnovější Android aplikace z Google Play #84, kde jsme se na ni zběžně podívali. Dnes to napravíme a podíváme se na ni podrobně. V Obchodu Play je aplikace dostupná jako většina aplikací zdarma. Těší se vysoké oblíbenosti, má již přes milion stáhnutí a průměrné hodnocení 4,6 hvězdičky. Dost řečí o aplikaci, pojďme se podívat, jak funguje.

OCR dělá divy

Při spuštění se musíte přihlásit Microsoft účtem, potom se dostanete do jednoduchého rozhraní, jež vypadá jako obyčejná fotoaplikace. Avšak po namíření čočky fotoaparátu na dokument, tabuli, vizitku nebo fotku se začnou dít věci. Okolo skenovaného textu se na obrazovce vytvoří bílý rámeček, podle nějž bude výsledná fotografie oříznuta. Na uživateli je jen zmáčknout spoušť a počkat, než se fotka vytvoří. Pokud jste jako my fotili nakřivo, aplikace vám fotku narovná, aby text vypadal co nejpřirozeněji. Když nevyfotíte roh stránky, ve výsledném snímku se zobrazí bílý trojúhelník. Výsledek je velice přesný i díky přítomné funkci OCR (Optical Character Recognition), jež rozpozná jednotlivé znaky a převede je do textu.

Konečný produkt za to stojí

Výsledek vypadá opravdu dobře, hlavně když fotíte kolmo. My jsme fotili zešikma, abychom prověřili, zda si i s náklonem dokáže aplikace poradit, ale výsledek byl jen ten, že jedna část textu byla správně zaostřená, druhá ne. Nezmínili jsme funkci, kdy si můžete vybrat, zda budete fotit dokument, tabuli, vizitku nebo fotku. Vybrat si můžete i rozlišení, jež je zpočátku nastaveno na 5,8 Mpx (3200×1800 px), ale vybrat si můžete od 2 Mpx až do maxima vašeho fotoaparátu. Výsledek můžete uložit mnoha způsoby, nabízí se přímo do OneDrive, Word, PowerPoint, OneNote, ale i PDF nebo do galerie telefonu.

Office Lens je aplikace určená pro převod skutečných dokumetů do virtuální podoby bez nutnosti ořezu obrázků nebo složitého nastavování. Svou úlohu plní znamenitě a musíme uznat, že ji budeme využívat i v budoucnosti.

[appbox googleplay com.microsoft.office.officelens]

Jaromír Šolc
O Autorovi - Jaromír Šolc

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)