Odzvoní drahému volání ze zahraničí? EU zakáže poplatky za roaming
- Články
-
Matěj Machytka
- 27.2.2014
- 8
- čtení: 2 minut uložit na později

S cestou do zahraničí se neodmyslitelně pojí vyšší cena hovorů, SMS či datových služeb. Za ty roky nám to nepřijde ani divné. Evropská unie by však roaming ráda zrušila a to již do konce roku 2015.
Současná situace – 14 Kč za 1 MB dat
Kdo jezdí do zahraničí pravidelně i občas, ví, jak je nepříjemné na hranicích vypnout všechny datové služby a udělat ze svého chytrého telefonu zase hloupý, stejně jako platit za příchozí hovory a volat dráž. Samozřejmě, že data vás nikdo vypínat nenutí, ale jen málo kdo chce kvůli informacím o počasí či sledování zpráv přijít na buben. Datový roaming se totiž může hodně prodražit. Vezměme si současnou nabídku O2, která nabízí 1,5 GB za 303 Kč měsíčně k vašemu tarifu. V takovém případě vás 1 MB stojí zhruba 20 haléřů. Minulý týden jsem navštívil Rakousko a cena byla následující. Za 1 MB dám 14 Kč nebo si můžu uzavřít zvýhodněný balíček s 250 MB za 500 Kč. V takovém případě mě 1 MB dat vyjde na 2 Kč.
Musíme uznat, že ceny za roaming se rok od roku snižují, poněvadž ještě v červnu roku 2013 po mě operátor chtěl 20 Kč / 1 MB. Stejná situace jako je u dat, panuje i u volání a SMS zpráv.
Roaming v EU končí
Tuto větu jste už slyšeli víckrát. Loni to vypadalo, že dražší volání ze zahraničí bude minulostí již v roce 2014. Vůle k prosazení takovýchto změn však nebyla dostatečně silná a tak se termín posouvá na 15. prosince roku 2015. Alespoň podle agentury Reuters, která o situaci informovala. Logicky jedinými subjekty, kterým se chystaná regulace nelíbí, jsou operátoři. Podle analytiků by ukončením roamingových poplatků přišli zhruba o 2% svých zisků. Na druhou stranu by lidé své telefony používali více i v zahraničí.

LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu
Konec roamingu by podle EU přinesl ještě jeden kýžený efekt. Zatímco v USA existuje ani ne 15 operátorů, přičemž opravdu velkými hráči jsou čtyři, v Evropské Unii jsou jich desítky, což přináší problémy. Vysoká fragmentace trhu totiž brzdí zavádění nových technologií, poněvadž je to pro jednotlivé poskytovatele moc drahé. Představitelé EU si tedy od zrušení roamingu slibují určitou konsolidaci telekomunikačního trhu. Ta proběhne zcela nenásilně. Představte si, že si můžete vybrat z nabídky všech mobilních operátorů v Evropě. Logicky si vyberete toho, jehož nabídka služeb vám nejvíce sedne. Čeští operátoři, kterým zatím nikdo neleze do zelí, by v případě konce roamingu museli vyrovnat nabídku se zahraniční konkurencí nebo se odebrat do věčných lovišť.
Má to ale?
Především se jedná o projednávaný návrh, kterému 100% uvěříme až v den, kdy začne platit. Otázkou též zůstává, zda by méně operátorů bylo lépe. Vzpomeňme, jak to vypadá na našem trhu, kde se od devadesátých let držel triumvirát podobně silných operátorů. Nezbývá, než se nechat překvapit.
Zdroje: Reuters, Evropský spotřebitel, European Commission
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (8)