Google z Obchodu Play odstraní aplikace bez zásad ochrany osobních údajů

ochrany-osobnich-udaju-ico

Google začal včera rozesílat e-maily vývojářům, kteří ke svým aplikacím neposkytují informace o zásadách ochrany osobních údajů (“privacy policy”). Ve zprávě je varuje, že pokud nezjednají nápravu, mohou být tyto programy odstraněny z Obchodu Play. Tento krok by mohl konečně zlikvidovat miliony takzvaných “zombie aplikací” v oficiálním repozitáři.

Aplikaci bez zásad ochrany osobních údajů odstraníme!

Google ve zprávě vývojářům uvádí:

“Dobrý den, vývojáři,
naše záznamy ukazují, že Vaše aplikace s názvem balíčku v současnosti porušuje naše pravidla o Údajích o uživateli, týkající se osobních a citlivých informací. Podmínky stanovují, že vývojáři musí poskytnout platné zásady ochrany osobních údajů, pokud aplikace požaduje nebo zpracovává citlivé údaje uživatele nebo informace o zařízení. Vaše aplikace požaduje citlivá oprávnění (například k fotoaparátu, mikrofonu, účtům, kontaktům nebo telefonu) nebo uživatelská data, ale neobsahuje platné zásady ochrany osobních údajů.
Požadovaná akce: přidání odkazu na platnou politiku ochrany soukromí do výpisu aplikace v Obchodě Play a do aplikace. Více informací můžete najít v našem centru nápovědy. Druhou možností je zrušit jakékoli požadavky na citlivá oprávnění nebo uživatelská data. Jestliže máte v našem katalogu publikované další aplikace, ujistěte se, že splňují podmínky.
Prosíme o vyřešení tohoto problému do 15. března 2017. V případě, že tak neučiníte, budou přijata opatření k omezení viditelnosti Vaší aplikace, které může vyústit až v odstranění z Obchodu Play.
Děkujeme, že nám pomáháte nabízet jasné a transparentní prostředí pro uživatele Obchodu Play.
S pozdravem,
Tým Obchodu Google Play.”

Google varuje vývojáře, kteří ke svým aplikacím neposkytují informace o zásadách ochrany osobních údajů Google varuje vývojáře, kteří ke svým aplikacím neposkytují informace o zásadách ochrany osobních údajů

Google přitom odkazuje na podmínky uvedené v Centru zásad pro vývojáře, kde v sekci Osobní a citlivé údaje uvádí:

“Pokud aplikace zpracovává osobní nebo citlivé údaje o uživateli (např. údaje umožňující zjištění totožnosti, finanční a platební údaje, ověřovací údaje, telefonní seznam nebo kontaktní údaje, data z mikrofonu, fotoaparátu či senzorů nebo citlivé údaje o zařízení), musí dodržet následující pokyny:

  • Uvést zásady ochrany soukromí v označeném poli ve službě Play Developer Console a přímo v aplikaci distribuované ve službě Play.
  • Musí uživatelské údaje zpracovávat zabezpečeným způsobem, včetně přenosu šifrovaného moderními metodami (např. pomocí protokolu HTTPS).”

Co bude následovat?

V březnu tedy Google dle zaslané zprávy nejprve omezí aplikacím, jejichž vývojáři nevyhoví požadavku, jejich viditelnost. Programy tedy nebude možné vyhledat a nebudou se zobrazovat ve výpisech. Pokud ani poté vývojář nezareaguje, bude jeho aplikace definitivně odstraněna.

Uvedené opatření je hned z několika důvodů dobrou zprávou. Pro koncové uživatele to znamená, že budou seznámeni s tím, jak bude nakládáno s jejich citlivými informacemi. Kromě toho by z výsledků vyhledávání měly vypadnout mnohé irelevantní, zbytečné a někdy dokonce škodlivé aplikace. Vyhledávání podle klíčových slov bude poskytovat relevantnější výsledky, neboť v něm nebudou figurovat podvodné aplikace.

Zatímco Apple zavedl přísnou kontrolu aplikací před jejich vstupem do App Store, Google byl v tomto směru o dost benevolentnější. Nicméně jak jeho platforma zraje, musí zpřísňovat podmínky. Zatím sice nelze předvídat, jak efektivní tato čistka bude, ale rozhodně to vypadá jako krok správným směrem.

Co si myslíte o tomto opatření? Jaká pozitiva a negativa přinese?

Zdroj: androidauthority.com, thenextweb.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později
play_store_ico

Obchod Play ve verzi 3.9.17 ke stažení

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později
Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (12)