Obchod Play v nové verzi 5.3.5 přináší změny rozhraní i nové funkce

obchod_play_ico2

Čerstvá aktualizace klientské aplikace oficiálního repozitáře Obchod Play je právě uvolňována pro zařízení s operačním systémem Android. Přináší několik novinek v oblasti uživatelského rozhraní, nicméně přichází i s novými funkcemi. Pokud se nemůžete dočkat, odkaz ke stažení najdete na konci tohoto článku. My trpělivější se nyní můžeme společně podrobně podívat na to, co nejnovější verze vlastně přinesla.

Inovovaný vzhled v režimu na šířku

Vývojář Google Kirill Grouchnikov avizoval jednu ze změn, týkající se vizuální stránky nové verze. Pokud zařízení používáte v režimu na šířku, obsah stránky již nyní nepokrývá celou plochu od kraje ke kraji. Po stranách obsahu tak můžete vidět obrázek pozadí. Není to sice nijak světoborná změna, ale určitě to vypadá lépe a celá stránka působí čistším dojmem, což ocení především majitelé tabletů.

Nahoře stará verze, dole nová Nahoře stará verze, dole nová

Automatické skrývání akční nabídky

Další vizuální změna, která přichází s touto aktualizací, je automatické skrývání akční nabídky při posouvání stránky směrem dolů. Vzniká tak o kousek větší prostor, který je možné věnovat samotnému obsahu. Když stránku posunete směrem vzhůru, akční nabídka se opět zobrazí. Funguje to tak i v dalších aplikacích z dílny Googlu, nicméně ve starších verzích Obchodu Play byla tato nabídka viditelná permanentně.

Odstraněno zavírání stránky tahem dolů

Ve starších verzích, když uživatel klepl na tlačítko Čtěte více nebo Co je nového, obrazovka byla nahrazena popisem aplikace a seznamem posledních provedených změn. V tomto ohledu se skoro nic nezměnilo. Změna se dotkla relativně málo známé funkce “Flick-To-Close”, kdy uživatelé mohli opustit tuto obrazovku posunem směrem dolů. Pro mnohé uživatele ale bylo toto chování matoucí, neboť k uzavření často docházelo náhodně a naopak často nefungovalo, ani když uživatel chtěl tímto způsobem opustit obrazovku záměrně. V Obchodě Play verze 5.3.5 je tento způsob ukončení odstraněn a z uvedených obrazovek se dostanete klepnutím na tlačítko s křížkem, nebo klávesu Zpět.

Nastavení oznámení

Další funkční změny lze nalézt na obrazovce Nastavení. Tam, kde bylo předtím jedno zaškrtávací políčko pro povolení nebo zakázání všech oznámení, je nyní několik přepínačů, dovolujících trochu větší kontrolu nad tím, které věci uvidíte v seznamu. První umožňuje uživatelům aktivovat/deaktivovat upozornění v případě, že jsou k dispozici aktualizace pro nainstalované aplikace, druhý určuje, zda se má či nemá ukazovat oznámení o programech, které byly aktualizovány automaticky.

“Aktualizovat vše” z oznámení

Tato funkce jistě udělá radost všem uživatelům, kteří mají ve svém telefonu či tabletu nainstalované desítky aplikací, takže denně dostávají více aktualizací najednou. Aktualizace je nyní možné schválit přímo z oznamovací nabídky, a to pro všechny aplikace najednou. V notifikacích tak pod názvem aplikace či počtem aktualizací přibylo nové tlačítko Aktualizovat respektive Aktualizovat vše.

Změna barvy systémové oznamovací lišty

Spíše kosmetickou změnou, přispívající k jednotnosti celého prostředí, je změna barvy systémové lišty oznámení podle toho, v jaké sekci Obchodu Play se právě nalézáte. Pokud si budete prohlížet stránku aplikace, bude mít zelenou barvu, v sekci s hudbou oranžovou, u filmů červenou a v knihách modrou.

Změna barvy systémové oznamovací lišty Změna barvy systémové oznamovací lišty

Většinu novinek si můžete prohlédnout v následujícím krátkém videu, které publikoval server Droid Life.

Google Play 5.3.5

Google Play 5.3.5

Aktualizace na Obchod Play verze 5.3.5

Aktualizace Obchodu Play jsou prováděny automaticky bez jakékoli interakce s uživatelem. Google je uvolňuje postupně, takže jednotliví uživatelé mohou očekávat update v rámci nejbližších hodin až dnů. Zajímavou zprávou je, že velikost instalačního balíčku je 9,83 MB – proti předchozí verzi 5.2.12 tedy došlo ke zmenšení o 1,33 MB.

Pokud na aktualizaci čekat nechcete, protože byste rádi nejnovější verzi vyzkoušeli hned teď, můžete si poslední Obchod Play stáhnout a nainstalovat z některého z níže uvedených odkazů. V takovém případě je ale nutné mít v systémovém nastavení povolené instalace aplikací ze zdrojů třetích stran.

Odkazy pro stažení

Zdroje: Android Police, Droid Life, Talk Android, Android Guys, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

play_store_ico

Obchod Play ve verzi 3.9.17 ke stažení

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později

Komentáře (26)