Obchod Play v nové verzi 5.9 prozrazuje hromadu novinek

obchod_play_59_ico

Nejnovější verze aplikace Obchod Play s číslem 5.9 přichází s přípravou na Android 6.0 Marshmallow, budoucí podporou snímače otisků prstů, správcem odinstalací a dalšími novinkami.

V noci na dnešek začal Google uvolňovat nejnovější verzi své aplikace Obchod Play s číslem 5.9. V samotné aplikaci se uživatelé setkají jen s jedním novým dialogovým oknem, nicméně na pozadí se zjevně připravují další novinky. Poměrně zásadní je příprava na chystaný Android 6.0 Marshmallow, která je jednou z nejvýraznějších změn v tomto vydání. Součástí je také implementace nového systému pro správu oprávnění a podpora snímačů otisků prstů. V případě, kdy ve vašem Androidu začnete bojovat s nedostatkem místa, jistě oceníte chystaného správce odinstalací (“uninstall manager”). Dále se můžeme těšit na nové rozhraní pro podání žádosti o vrácení peněz a možnost získat doporučení na základě přesné polohy. Pokud se nejnovější verze Obchodu Play nemůže dočkat, na konci článku najdete odkaz ke stažení.

Co je nového?

Jestliže nový Obchod Play 5.9 spustíte na třetím vývojářském testovacím sestavení Androidu M/6.0 Marshmallow, pak si zkuste najít nějakou aplikaci, využívající poslední API 23. Před prvním stažením takového programu se zobrazí dialogové okno, které uživatele seznámí se skutečností, že nejnovější Android přichází s novým systémem schvalování oprávnění.

Obchod Play 5.9 upozorňuje na změnu Obchod Play 5.9 upozorňuje na změnu

V tuto chvíli se zmiňovaná informace týká především aplikací z dílny Google, nicméně podporu API 23 má i správce hesel LastPass a několik málo dalších programů.

Nová oprávnění

Ve zdrojových kódech aplikace Obchod Play se nalézají tyto řetězce:

<uses-permission android:name="android.permission.GET_PACKAGE_SIZE"/>
<uses-permission android:name="android.permission.RECEIVE_SMS"/>
<uses-permission android:name="android.permission.READ_SMS"/>
<uses-permission android:name="android.permission.READ_CONTACTS"/>
<uses-permission android:name="android.permission.USE_FINGERPRINT"/>

Nový obchod Play přidává několik nových oprávnění, přičemž část z nich je určena pro čtení textových zpráv a seznamu kontaktů. Téměř jistě to souvisí se systémem pozvánek, oznámeným již v květnu. Tyto informace lze použít k zobrazení doporučení přímo v Obchodě Play spolu s uvedením doporučujícího. Další oprávnění se používá k získání podrobností o velikosti aplikací nainstalovaných v zařízení, které využívá správce odinstalací (viz níže). Poslední je oprávnění pro přístup ke čtečce otisků prstů.

Podpora snímačů otisků prstů

Android 6.0 Marshmallow přinese řadu novinek, mezi kterými vyčnívají především nový systém správy oprávnění aplikací a nativní podpora snímačů otisků prstů. Když nic jiného, tak uniklé obrázky LG Nexus 5X a Huawei Nexus 6 (nebo jak se nová zařízení řady Nexus budou jmenovat) ukazují, že se čtečkou otisků se v dohledné budoucnosti budeme setkávat ve stále hojnější míře. Můžeme celkem snadno předpokládat, že podpora přijde i do aplikace Obchod Play, kde k potvrzení nákupu již nebude nutné zadávat hesla, ale k autorizaci bude stačit přiložení prstu na snímač.

LG Nexus 5X bude mít snímač otisků prstů LG Nexus 5X bude mít snímač otisků prstů

Přímo v kódu aplikace Obchod Play 5.9 se nalézají řetězce jako “Fingerprint authentication,” “Try again. Fingerprint not recognized. Be sure you’re using the correct finger.” a “Try one last time. If the next attempt fails, you’ll need to enter your password.”

V jednom řádku je pak celkem jasný řetězec “use fingerprint for future purchases” (“použít otisk prstu pro budoucí nákupy”), který rozptyluje i poslední pochybnosti o tom, že Obchod Play nabídne možnost, kterou uživatelé iOS znají z App Store. Většina zbývajících textů jsou instrukce a základní chybové zprávy.

Správce odinstalací

Nenávratně pryč jsou doby, kdy uživatelům mobilních telefonů stačilo interní úložiště s kapacitou desítek či stovek megabajtů. Dnešní mobily disponují fotoaparáty se 20Mpx rozlišením, hry zabírají stovky megabajtů, občas atakují i hranici 1 GB, takže s několika gigabajty paměti se dříve či později dostanete do stavu, kdy přestane kapacita stačit. Google to ví a chce uživatelům pomoci. Připravuje pro tyto účely funkci nazvanou “Uninstall Manager” (“správce odinstalací”?), která umožní snadno vybrat velké aplikace, které brání instalaci dalších programů.

Naznačuje to hned několik řetězců, přičemž nejvýmluvnější z nich říká: “It seems like you’re low on space. You can manually remove apps below to free up storage.” (“Vypadá to, že máte málo prostoru. Můžete ručně odebrat aplikace z následujícího seznamu a uvolnit tím úložiště.”).

Správce odinstalací se podle všeho zobrazí v momentě, kdy nebude možné stáhnout nebo nainstalovat nějakou aplikaci z důvodu nedostatku místa v úložišti. Provedení bude poměrně jednoduché: k dispozici bude seznam aplikací s vyobrazením fyzické velikosti aplikací a zaškrtávacími políčky. Uživatel bude moci označit programy k odinstalaci a uvolnit tak prostor pro novou aplikaci. Správce se zaměřuje výhradně na aplikace, ale nezabývá se jinými soubory, zabírajícími místo, jako jsou fotografie, hudba a videa.

Doporučení založená na poloze

Před třemi lety začal Obchod Play experimentovat s doporučeními na základě vašich přátel a umístění. Nyní to vypadá, že se tato myšlenka posune o další kousek dál. Připravuje se totiž nové nastavení (v uživatelském rozhraní zatím není vidět), kde uživatel bude moci povolit nebo zakázat použití “přesné polohy” pro doporučení. Popis konkrétně odkazuje na použití GPS – “Improve recommendations using my precise location, including from GPS” (“Zlepšení doporučení pomocí mé přesné pozice, včetně použití GPS”). Další podrobnosti nejsou známy, ale můžeme očekávat, že se více dozvíme v blízké budoucnosti.

Uvažujete nad tím, k čemu by taková doporučení byla dobrá? Tak například: pokud by Obchod Play zjistil, že se nacházíte v kině, divadle, obchodním centru či zoologické zahradě, mohl by vám nabídnout příslušnou aplikaci. Podobně v případě, kdy vstoupíte do hotelu, mohl by Obchod Play nabídnout programy pro rezervaci pokoje se slevou. Možností je, jak si jistě umíte představit, mnoho.

Například v obchodním centru vám Obchod Play nabídne jeho aplikaci Například v obchodním centru vám Obchod Play nabídne jeho aplikaci

Kde stáhnout Obchod Play 5.9?

Jak je u Googlu zvykem, aktualizace systémových aplikací jsou uvolňovány postupně v několika etapách. Nezbývá tedy než čekat, až na vás přijde řada.

Jestliže čekat nechcete, povolte si v systémovém nastavení instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran, stáhněte si z následujícího odkazu instalační balíček a nainstalujte ho (poté doporučujeme instalaci aplikací třetích stran opět zakázat).

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

play_store_ico

Obchod Play ve verzi 3.9.17 ke stažení

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později
Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (16)