Tegra 4i – nVidia založila s Tegrou 4 rodinu

Badge_Tegra_3D_large

nVidia uspořádala speciální onlinovou tiskovou konferenci, na které vybraným novinářům světa představila své nové SoC, které se bude nacházet v smartphonech střední třídy. To vše sice až počátkem příštího roku, každopádně už teď to vypadá velmi dobře! Pojďme se tedy podívat, jaká nová Tegra 4i vlastně je.

Tegra 4i

Co to vlastně ta Tegra 4i je?

Tegra 4i je osekanou “velkou” Tegrou 4, dělané na jiné architektuře a hlavně s menší spotřebou. Najdeme zde stále 4+1 úsporné jádro, ovšem tato jádra nejsou stavěná na Cortex A15 architektuře, nýbrž nVidií navržené Cortex R4A9 architektuře. Díky úpravám dosáhla vůči klasickým Cortex A9 procesorům navýšení výkonu na takt o zhruba 20 – 30 %, přičemž klasická taktovací frekvence Tegry 4i bude nádherných 2,3 GHz. K tomu všemu pro hraní her poslouží 60 Tegra 4 grafických jader (vůči původním 72 ve velké Tegře 4). Na můj dotaz, jak to bude s kompatibilitou u her určených pro Tegru 4, mi nebyli pánové schopni řádně odpovědět. Údajně rozdíl v grafickém výkonu není až tak markantní, ovšem to, jak si s tím poradí vývojáři, už není na nich. Dále je u malé Tegry novinkou zabudovaný telekomunikační procesor Icera 500 (a proto je za číslicí 4 přidáno to nenápadné písmenko). Díky tomu se opět dosáhlo menší spotřeby. Ono je nový procesor celkově menší a efektivnější, než jeho velká sestra.

Tegra 4i vs Tegra 4

Co Tegra 4i nabídne?

Ono je toho poměrně dost, co malá sestřička velké Tegry dokáže. Jako první procesor dokáže mít u focení neustále zapnuté HDR. A nejen to, rovněž jako první CPU na světě dokáže v tomto režimu fotit i panoramatické snímky. Tyto funkce nazývá nVidia soudružně jako Chimera. A jak docílili u Chimery těchto funkcí? Jednoduše řečeno, nyní se nestará o převod odrazu čočky v obraz pouze CPU, ale přidalo se k němu i poměrně výkonné GPU. Dále zde můžeme objevit technologii DirectTouch, což je technologie, která drasticky snižuje zátěž digitizéru (zde ovšem záleží na výrobci, zda tuto technologii využije). Pro zpracování obrazu pak bude Grey obsahovat jednu z nejmodernějších technologií, a to PRISM 2 (Pixel Rendering Intensity and Saturation Management), která snižuje spotřebu displeje tím, že ho při obnovování mírně ztmaví, a pro zachování výsledné kvality obrazu obohacuje barvu jednotlivých pixelů, takže běžný uživatel nepozná krom nižší spotřeby žádný rozdíl.

Tegra 4 family camera capabilitiesTegra 4i delivers...

NVIDIA DirectTouch Architecture

NVIDIA DirectTouch Architecture

Referenční mobil Phoenix

Na tiskovce byly i dotazy ohledně budoucích technologií, když má být Tegra 4i v mainstreamových mobilech. nVidia nám proto ukázala slide, kde nám prezentovali referenční mobil Pheonix (který pravděpodobně nikdy nespatří světlo světa). Jeho specifikace by ho mohly řadit, kdyby vyšel v nejbližší době, mezi super-telefony. Jaké jsou tedy referenční specifikace mobilu s Greyem?

  • 2,3GHz čtyřjádrový procecsor nVidia Tegra 4i s pátým úsporným jádrem
  • 8mm tloušťka
  • 5“ 1080p fullHD displej
  • 4G LTE
  • Chimera
  • DirectTouch
  • PRISM 2

Na začátku odstavce jsem zmínil budoucí technologie. Jestliže tohle je mainstream příštího roku, znamená to, že od roku 2014 tady budou již přemrštěné hardwarové specifikace? Hoši z nVidie nám řekli, že fullHD displeji na mobilech to nekončí. Čeká nás snad v brzké době ultraHD, nebo dokonce 4k rozlišení na úhlopříčce do 5,5“?

Tegra 4i Phoenix

Ve jménu nízké spotřeby a vysokého výkonu

Jestli jste se zalekli slovíčka „čtyřjádrový“ a 2,3 GHz, vězte, že by Tegra 4i měla mít mnohem nižší spotřebu, než superčip Tegra 4. Velikost celého procesoru je 60 mm2 . Pokud se vezme čistě hledisko výkon/takt, tak vede jednoznačně díky pokročilejší architektuře Tegra 4 se svými čtyřmi Cortex A15 jádry. Přeci jen je logické, že stará (leč upgradovaná) verze Cortex A9 nebude výkonově na nejnovější ARM A architekturu stačit. Ovšem podíváme-li se na tabulku níže, můžeme vidět, že výkon/velikost čipu je mnohem vyšší, než u kteréhokoli jiného dosud představeného výkonného procesoru. Podle benchmarku SpecINT je „Grey“ nejen výkonnější, než jádra Krait S800, ale především jsou více než 2,5× efektivnější.

Tegra 4i and Tegra 4 comparisonTegra 4i and Tegra 4 comparison

Závěrem

Z mého osobního pohledu je jen dobře, že chce nVidia vstoupit i na trhy nižších tříd, než jsou supersmartphony. I když to může být pro nVidii trošku s křížkem po funuse, protože z Taiwanu se pomalu začíná ozývat raketově rostoucí MediaTek, který brzy plánuje vypustit do světa své osmijádrové Cortex A7 procesory, které budou určitě levnější, než architektura Grey (pro příklad – již nyní se objevují velmi levné zařízení s čtyřjádrovým procesorem MTK6589 od MediaTeku, které mají fullHD IPS displeje a jejich cena se pohybuje mezi $200 – $300). Každopádně je Tegra 4i velmi zajímavým procesorem, který má určitě budoucnost a především hráči mobilních her ji v nižších třídách díky Tegra Zone určitě přivítají.

nvidia-branded-android-devices

Adam Kováč
O Autorovi - Adam Kováč

Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)