Nvidia Tegra X1 – 64bitové osmijádro Maxwell oficiálně

Tegra_X1_Die_678x452

Společnost Nvidia není známa jen díky grafickým akcelerátorům do PC, ale řadu let i jako výrobce čipů pro mobilní zařízení s označením Tegra. Současný čip, Nvidia Tegra K1, byl představen loni na CES 2014 a přesně o rok později jsme se dočkali nástupce – Nvidia Tegra X1. Tento zbrusu nový čip staví na architektuře Maxwell a nabídne 256 grafických jader, což je o celých 64 jednotek více než předchůdce. Procesor se pak dočkal osmi 64bitových jader – 4 výkonná jádra ARM Cortex A57 a 4 úspornější Cortex A53. Nvidia se nechává slyšet, že tento čip jako vůbec první mezi mobilními procesory překročí výpočetní výkon 1 teraflop. I díky tomu si Nvidia Tegra X1 rovněž poradí s hardwarovou podporou přehrávání videa v rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 60 FPS. Díky 20nm výrobnímu procesu by pak měl být čip podle Nvidie energeticky efektivnější než jeho předchůdce Nvidia Tegra K1.

nvidia tegra-x1

Překvapením může být hlavní nasazení procesoru, kterým nejsou mobilní telefony a tablety, ale počítače v chytrých automobilech. Projekt s názvem Nvidia Drive PX představuje koncept chytrého automobilu, který zvládne řízení za vás. Jako výpočetní jednotka jsou použity dva čipy Nvidia Tegra X1, které nabízejí dostatečný výkon pro řízení automobilu a snímání obrazu až z 12 kamer. Zatím bohužel nepadlo žádné slovo o zařízení s Androidem, které by využívalo čip Nvidia Tegra X1. Nový čip by měl na trh dorazit v první polovině roku.

zdroj: androidauthority.comblogs.nvidia.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)