Revoluce ve fotografování? Nvidia dokáže instantně odstranit šum ze snímků

sum nvidia ai strojove uceni

Přestože výrobci chytrých telefonů dělají díky softwaru fotoaparátů doslova zázraky, tak snímky ve zhoršených světelných podmínkách jsou stále velkým problémem. A to například kvůli velkému šumu. Zanedlouho už ale ani šum nemusí být problémem, Nvidia představila další svůj projekt AI. Tentokrát svou umělou inteligenci naučili odstranit právě šum z fotografií.

Šum u fotografií už nemusí být problém, Nvidia se o něj postará

Snímače u fotoaparátů v mobilních telefonech jsou malé, aby se dokázaly vměstnat do tenkého těla. Díky tomu nedokáží získat dostatek světla, zvyšuje se tak ISO, čímž se tento nedostatek kompenzuje. Zvýšení ISO má ale mínus v tom, že na výsledné fotografii jde vidět šum.

Research at NVIDIA: AI Can Now Fix Your Grainy Photos by Only Looking at Grainy Photos

Research at NVIDIA: AI Can Now Fix Your Grainy Photos by Only Looking at Grainy Photos

Již řadu let výrobci telefonů vylepšují hlavně software telefonů. Vyvíjejí se složité algoritmy, které pracují na odstranění šumu. Obzvlášť Google je v tomto odvětví hodně daleko. Každopádně Nvidia už v minulosti ukázala, že mají hodně schopnou AI, která například dokáže rekonstruovat značně poškozené fotografie. Nyní se vrací s novinkou.

šum oprava fotografie nvidia umela inteligence

Nvidia se spojila s vědci z Aalto Univeristy a MIT. Výsledkem je AI, která dokáže šum z fotografií odstranit hodně dobře. Co je zajímavé je to, že stejná AI se dá využít i k odstranění textu z různých fotek. To by mohlo v budoucnu znamenat, že vodoznaky se budou dát jednoduše odstranit.

nvidia ai šum oprava

Další zajímavost je to, že AI se dokázala vycvičit na tento úkol během několika minut a samotné odstranění šumu následně trvá pouhé milisekundy. Je tu však jeden malý problém. K použití je potřeba několik grafických karet Nvidia Tesla P100 s Nvidia TensorFlow a cuDNN. Jinak řečeno, je potřeba hardware obrovského výkonu, v tomhle případě datového centra. Cena jedné Tesla P100 je cca 150 tisíc Kč. Takže se nedá říct, že brzy uvidíme tuto AI fungovat na PC nebo rovnou na telefonech. Na druhou stranu to není potřeba, fungovat to může na serverech a uživatel bude fotografie pouze uploadovat, podobně jako to je u Google Fotek a umělá inteligence se o zbytek postará.

Co říkáte na tuto technologii od Nvidia?

Zdroj: phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)