Nové Mapy.cz fungují i bez Internetu!

mapy_cz_ico

Pokud by někdo ještě nedávno tvrdil, že Mapy.cz ze stáje Seznamu dokážou alespoň v něčem deklasovat Mapy Google, patrně by se setkal v lepším případě s nechápavým kroucením hlav, v tom horším možná i s nepříliš lichotivým komentářem. Jenže poslední aktualizace produktů Google se často nesetkávají s pozitivní odezvou uživatelů a velmi rozmrzelého přijetí se dočkaly také nové Mapy, které přišly o celou řadu funkcí, případně byly tyto funkce přesunuty pod Google+.

Asi nejabsurdnějším výjevem bylo záhadné zmizení možnosti uložení map, po kterém následoval komický objev: výsek mapy šlo uložit zadáním „OK Maps“ do vyhledávacího pole. V následné verzi se offline mapy opět objevily pod nabídkou, odpovídající racionálnímu uvažování, nicméně pořád nejsou takové, jaké bychom si je coby uživatelé přáli. Vždyť i poslední symbianové Nokie uměly navigovat offline po celé Evropě!

Dostáváme se k tomu, v jakém směru Seznam předběhl Google: Mapy.cz umí fungovat kompletně offline (jak správně upozornil čtenář KarlosK: „Offline je pouze standardní/obecná mapa. Plánování a vyhledávání informací o okolní lokalitě bez netu prostě nejde.“). Stačí si jednorázově stáhnout 324 MB velký balík dat a můžete vyrazit do terénu bez Internetu. Uvedené platí pouze pro Českou republiku – jiné státy Mapy.cz neumí. I tak to ale většinu času bude stačit i těm náročnějším.

Jak to funguje v praxi? Aplikace se při spuštění dotáže, zda si přejete stáhnout mapu celé ČR a doporučí připojení přes bezdrátovou síť. V tomto bodě bychom ocenili ještě možnost volby cílového úložiště. Během stahování budete ve čtyřech „slajdech“ seznámeni s několika zásadními funkcemi. V případě, že je na interní kartě méně místa než vyžadují mapové podklady, stažení map aplikace nenabídne a funguje pouze v online módu.

Nabídka stažení map ČR Nabídka stažení map ČR

Prezentace nových funkcí Prezentace nových funkcí

Prezentace nových funkcí Prezentace nových funkcí

Prezentace nových funkcí Prezentace nových funkcí

Prezentace nových funkcí Prezentace nových funkcí

Stahování dokončeno Stahování dokončeno

Pojďme se zatím podívat do Obchodu Play na novinky, které přináší verze s číslem 2.4.0:

  • Nyní aplikace Mapy.cz nabízí možnost stažení mapy celé České republiky přímo do vašeho mobilního telefonu.
  • Nové uživatelské rozhraní.
  • Zajímavé turistické cíle.
  • Optimalizována rychlost.
  • Pěší plánovač.
Standardní mapové podklady Standardní mapové podklady

Letecké snímky Letecké snímky

Turistické trasy a vrstevnice Turistické trasy a vrstevnice

Informace o zajímavém místě Informace o zajímavém místě

Plánovač trasy Plánovač trasy

Plánovač trasy Plánovač trasy

Mapy.cz proti konkurenci od Googlu nabízejí navíc například turistické a cyklistické mapy včetně vrstevnic a turistických značek či katalog firem s více než 570 000 záznamy.

Mapy.cz
Seznam.cz, a.s.
Verze 2.4.0
Velikost 8,4 MB
2.3+


zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

ikona

SvětAndroida doporučuje: 6 navigací a map

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
21 min. uložit na později

Komentáře (45)