Nezvaný host na vaší Wi-Fi? Zjistěte to několika kliknutími

nezvany host wifi

Téměř každý uživatel smartphonu má dnes doma bezdrátovou síť Wi-Fi. K té se může připojit teoreticky každý, kdo zná patřičné údaje. Co když se ale objeví nezvaný host? Dnes si představíme jednoduchý způsob, jak jej odhalit.

Jak se může dostat nezvaný host na naší Wi-Fi?

Pokud máte doma Wi-Fi síť, která je řádně zabezpečena, tedy má nastaveno WPA2 šifrování a dostatečně silné heslo, je šance na prolomení poměrně malá. Nemůžeme rozhodně tvrdit, že je to nemožné, ale nezvaný host by musel mít minimálně velké znalosti této problematiky. Běžný uživatel se do vaší sítě bez znalosti hesla nedostane. Mohou ale nastat případy, kdy nezvaný host heslo k vaší síti má – může se jednat o souseda, kterému jste dočasně prozradili heslo, protože mu nějaký čas nešel doma internet, nebo nějaká jiná osoba, která si jej opsala ze štítku modemu (pokud jste jej neměnili), případně jste jí ho omylem prozradili.

Stejně tak se nezvaným hostem může stát i vlastní zařízení, které jsme kdysi připojili k Wi-Fi domácí sítě a teď už jej třeba ani nepoužíváme nebo jsme na něj zapomněli. Může to být třeba nějaké zařízení chytré domácnosti (chytrá váha, senzory apod.). I v těchto případech se hodí občas nakouknout, jaká všechna zařízení vlastně mají přístup do naší sítě. Může to být v mnoha případech užitečná informace.

nezvany host-wifi

Jak útočníka odhalit? Zkuste jednoduchou aplikaci do mobilního telefonu

Nejspolehlivějším způsobem je samozřejmě navštívit rozhraní routeru či modemu a v jeho rozhraní se podívat, která zařízení jsou připojena. Ne vždy je to však možné či pohodlné – nemusíme znát heslo do rozhraní modemu nebo nejsme tak pokročilí uživatelé, abychom věděli, kde přesně hledat. I naprosto běžný uživatel si však díky svému smartphonu dokáže zkontrolovat, která všechna zařízení využívají naší Wi-Fi. A zjistí to v podstatě jedním kliknutím. Aplikací, které to dokážou, je na Google Play spousta. My jsme si vybrali například jednoduchou a přehlednou aplikaci Who Use My WiFi?.

Who Use My WiFi? – nezvaný host odhalen pár kliknutími

Aplikace WUM Wifi? má velice jednoduché rozhraní a ve skutečnosti toho příliš neumí. Jako jednoúčelový nástroj pro běžné uživatele však poslouží výborně. Ihned na úvodní obrazovce máme informace o tom, ke které síti jsme připojeni. Pokud chcete odhalit nezvané hosty naší sítě, je logicky nutné se k ní nejprve připojit. Následně stačí stisknout žlutou ikonu a spustit skenování sítě.

Výsledkem je seznam zařízení, která jsou k naší síti připojena. Již na první pohled můžeme některá zařízení rozpoznat, aplikace se totiž snaží prozradit i výrobce daného zařízení. Může se ale samozřejmě stát, že výrobce chybí, nebo si nejsme jisti, zda je to zrovna naše zařízení. V každém případě ukáže aplikace MAC a IP adresu. Oba údaje lze následně u většiny zařízení snadno zjistit.

Who Uses My WiFi? 📱 Network Tool [Android App]

Who Uses My WiFi? 📱 Network Tool [Android App]

Jak zjistit, jakou IP adresu má můj telefon?

Pokud si nejste jisti, zda telefon na seznamu patří skutečně vám či vašim blízkým, můžete to zjistit rovněž pomocí IP adresy. Stačí přejet ve svém telefonu do Nastavení – Informace o telefonu – Stav. Zde je zobrazena IP adresa i MAC adresa vašeho telefonu.

Závěr – co když útočníka odhalím?

Tato aplikace slouží opravdu pro běžné uživatele, kteří nemají se síťovým provozem větší znalosti. Pokud na seznamu této aplikace odhalíte zařízení, u kterého jste si jisti, že nepatří vám, máte několik možností co s tím. V první řadě je možné dané zařízení zablokovat v rozhraní routeru, což ale zase není pro běžné uživatele snadné. Daleko jednodušší je změnit heslo ke stávající Wi-Fi síti. Kvůli tomu sice znovu musíte do nastavení routeru, většinou to ale zvládnou i úplní začátečníci.

[appbox googleplay us.amzwaru.whousesmywifi&rdid=us.amzwaru.whousesmywifi]

Odhalili jste ve vaší síti nějaké neznámé zařízení? Kolik zařízení v síti máte?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)