Nexus S: alternativní ROMka s Androidem 4.4 KitKat je prý “velmi rychlá”

nexuss44

S ohledem na to, že Google nevydá Android 4.4 KitKat ani pro dva roky starý Samsung Galaxy Nexus, patrně nikdo nečeká, že by se nejnovější verze dočkal Nexus S z konce roku 2010. Naštěstí kromě oficiální cesty existují i neoficiální způsoby, jak dostat na starší zařízení nejnovější Android – alternativní ROMky, vytvářené vývojářskou komunitou. Protože je Nexus S stále populárním mobilem, netrvalo dlouho a objevila se KitKat ROM, která prý na tomto telefonu “běhá velmi svižně”.

Na Nexus S dostanete Android 4.4 KitKat neoficiální cestou Na Nexus S dostanete Android 4.4 KitKat neoficiální cestou

Nexus S je z dnešního pohledu již zastarávajícím zařízením – disponuje 512 MB operační paměti, 1GHz procesorem ARMv7 s jedním jádrem a 16 GB interního úložiště. Dle oficiálních minimálních požadavků by ale tento hardware měl na Android 4.4 stačit. V praxi se to rozhodl prověřit vývojář, vystupující na diskuzním fóru XDA pod přezdívkou cn.fyodor. Ačkoli na ROMce, postavené na AOSP, pracuje teprve několik dnů, výsledky jsou prý docela dobré.

V současnosti je vývoj ve fázi alfa-verze, takže některé věci ještě nefungují zcela správně – problémy jsou například s většinou aplikací Google – nicméně volání, procházení webu a spouštění programů třetích stran prý funguje. Šlapat by také měla 3G data, SMS, Wi-Fi, Bluetooth, gravitační senzor, senzor okolního světla, fotoaparát, NFC, Superuser atd.

Nexus S Nexus S

Alternativní vývojářská scéna tak ukazuje, že Android 4.4 může fungovat i na starších zařízení, jejichž podporu Google ukončil, ačkoli splňují minimální hardwarové požadavky.

Další informace o ROMce AOSP KitKat 4.4 for Nexus S najdete v příslušném vlákně XDA fóra.

Zdroj: Android Headlines a XDA.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)