Jak odemknout Nexus 6P a Nexus 5X? Jen s novými příkazy

prikazy_bootloader_ico

Zákazníci se pomalu ale jistě dočkávají dodávek objednaných Nexusů 6P a 5X, přičemž mnozí z nich skoro hned po vybalení z krabice zkoušejí odemknout zavaděč („bootloader“), aby mohli poté provádět další pokročilé operace (zařízení Nexus mají tradičně z výroby zavaděč zamknutý). Následně však zjistí, že osvědčený a „léty prověřený“ příkaz fastboot oem unlock k jejich překvapení s novými telefony nefunguje. Při pokusu o použití příkaz s modelem Nexus 6P selže s chybovou hláškou, že se jedná o neznámou instrukci. Problém přitom nemá nic do činění s ovladači, ani se nejedná o náhodnou chybu.

Nové příkazy k odemykání a zamykání zavaděče

Nexus 6P/Nexus 5X totiž přichází s novými příkazy k odemknutí zavaděče.

Konkrétně to jsou následující příkazy:

  • fastboot flashing unlock – odemkne zařízení, umožňuje uživateli flashovat různé součástí s výjimkou těch, které se vztahují k zavaděči.
  • fastboot flashing lock – zamkne zařízení, zabraňuje dalším operacím.
  • fastboot flashing unlock_critical – odemkne zařízení, umožňuje uživateli flashovat různé součástí včetně zavaděče.
  • fastboot flashing lock_critical – zabraňuje operacím souvisejícím se zavaděčem.
  • fastboot flashing get_unlock_ability – dotaz na bootloader, který zjistí, zda je zařízení odemknuté.
Nové příkazy k odemykání a zamykání zavaděče Nové příkazy k odemykání a zamykání zavaděče

Proč vlastně odemknout zavaděč?

K dispozici jsou tedy nově dvě úrovně odemykání: normální a kritická. Základní/normální odemknutí by mělo stačit pro většinu operací, kvůli kterým uživatelé tento krok podnikají – tedy například instalace alternativní ROM, nahrání jiné konzole pro obnovení (alternativní „recovery“), továrních obrazů systému („factory image“), až po zavedení upraveného zaváděcího obrazu („boot image“), který se používá pro rootování dle poslední metody od vývojáře Chainfire (viz náš článek Root bude zase o něco jednodušší. Chainfire přichází s novou metodou). Tento režim odemknutí také stačí pro flashnutí oficiálního podepsaného zavaděče („bootloaderu“).

Kritické odemknutí jde o krok dále a umožňuje uživatelům flashovat vlastní zavaděče, které jsou obvykle nutné pouze pro odstranění některých omezení, obejití bezpečnostních opatření nebo příležitostně pro přidání speciálních funkcí.

Nové příkazy nejsou novinkou

Nové příkazy byly přidány do fastbootu verze 23 RC2 ve vývojářském náhledu Androidu M, v kódu AOSP se objevily již v polovině května tohoto roku. Použít je lze pouze na nových zařízeních Nexus 5X a Nexus 6P, přičemž Nexus 5X zatím údajně „rozumí“ staré i nové verzi příkazu.

Vzhledem k tomu, že starší zařízení nejsou pravděpodobně aktualizována na podporu nové syntaxe, bude fastboot nadále podporovat parametr oem, i když tento již není uveden v nápovědě. Pokud by vás zajímaly další pokročilé příkazy, jimiž můžete provádět pokročilé operace na zařízeních s Androidem, doporučujeme vaší pozornosti články Jedenáct ADB příkazů, kterými ovládnete svého Androida a Dalších 13 ADB příkazů, jimiž ovládnete svého Androida.

Varování závěrem

Na závěr je vhodné podotknout, že odemknutý zavaděč je velmi nebezpečný a zařízení je kvůli němu zranitelnější. Pokud nejste uživatel, který chce flashovat ROMky, nahrávat tovární obrazy systému, nebo provádět podobné operace, je asi nejlepší volbou nechat ho zamknutý. Nezapomínejte ani na to, že při odemykání zavaděče dojde ke smazání úplně všech dat a zařízení pak bude ve stavu, v jakém jste ho vybalili z krabice. Pokud tedy máte v plánu rootovat nebo flashovat alternativní ROM, určitě doporučujeme odemknout zavaděč dřív, než projdete počáteční nastavení. Tímto způsobem ušetříte potíží a čas spojený s následnou nutností opětovné instalace aplikací a her.

Mějte také na paměti, že uživatelský zásah do software, firmware nebo hardware telefonu může způsobit ztrátu záruky a/nebo poškodit zařízení – na místě je tedy značná opatrnost!

Zdroje: Android Police, Android Central, Android Beat a DroidViews.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)