Není to placebo! Nexus 6 je s Androidem 5.1 citelně rychlejší

nexus6_lollipop_ico

Android 5.0 Lollipop je nesporně v mnoha směrech velkým krokem vpřed, nicméně není tajemstvím, že mnozí uživatelé po aktualizaci zažili pocit frustrace ze zhoršené odezvy svého zařízení. Jako příčina horšího výkonu systému na Nexusech 6 byl často označován nově nasazený runtime ART a šifrování interního úložiště. Očekávalo se, že zlepšení přijde v některé z následujících verzí, a jak se ukazuje, patrně jsme se ho dočkali s nedávno vypuštěným Androidem 5.1 (viz článek Vaška Švece Android 5.1 oficiálně dostupný, jaké novinky přináší?). Nová verze přinesla například ochranu zařízení proti krádeži, podporu pro více SIM karet či podporu technologie HD Voice. Tradičně je součástí seznamu změn také zmínka o zvýšení výkonu, která ale v reálném životě většinou znamená téměř neznatelnou změnu. Jak je tomu v tomto případě?

Android 5.1 přinesl například ochranu zařízení proti krádeži, podporu pro více SIM karet či podporu technologie HD Voice Android 5.1 přinesl například ochranu zařízení proti krádeži, podporu pro více SIM karet či podporu technologie HD Voice

Jako první se na webu objevily subjektivní pocity a dojmy uživatelů, kteří tvrdili, že výkon nového systému je skutečně lepší. Co za tím stojí a jak moc se jim dá věřit? Google se v tomto směru tradičně příliš nevyjadřuje, ale nahlédnout za oponu můžeme díky jednomu z vývojářů, vytvářejícímu vlastní kernel. Francisco Franco potvrdil obecné zlepšení běhu ART jako celku s tím, že na Nexusu 6 systém plně využívá plný čtyřjádrový režim procesoru k efektivnějšímu zpracování plánování úloh. Z řečeného je tedy zřejmé, že Android 5.0 plně nevyužíval potenciál všech čtyř jader procesoru Qualcomm Snapdragon 805.

V praxi použité řešení znamená, že jedna úloha nemusí čekat na dokončení jiné úlohy na konkrétním jádru, ale může „přeskočit“ na některé ze zbývajících jader a doběhnout tam (což fungovalo i na Androidu 5.0, ale trochu jinak než v nejnovější verzi). Zjednodušeně si tento proces lze představit jako okresní silnici, která se v určitém bodě větví na dálnici s několika jízdními pruhy. Kromě těchto vylepšení se údajně pracovalo i na čištění kódu a optimalizaci frameworku.

Android 5.1 přinesl řadu vylepšení a změn Android 5.1 přinesl řadu vylepšení a změn

Google omezil „lagování“ systému a také prodloužil životnost baterie tím, že zakázal ovladač od Qualcommu, který zbytečně zvyšoval rychlost procesorových jader při přenosu úlohy z jednoho na druhé. Tento proces, označovaný jako „migration boost routine,“ probíhal v okamžiku, kdy úloha přecházela z jednoho procesorového jádra na jiné. Fungovalo to zhruba takto:

  1. Úloha se přesouvá z CPU0 na CPU2.
  2. Následuje upozornění ovladače.
  3. Je načtena aktuální frekvence CPU0.
  4. V případě, že je frekvence CPU2 menší než CPU0, dojde k jejímu zvýšení, nebo jestliže je původní frekvence nižší než prahová hodnota (která je u Nexusu 6 asi 1,7 GHz), se zvyšuje na tuto prahovou hodnotu.
  5. Zvýšení frekvence na CPU2 zůstane platné po dobu nejméně 20 ms.

K těmto migracím mohlo dojít mnohokrát za sekundu a smyslem bylo, aby cílové jádro běželo na stejné rychlosti a uživatel tak nezaznamenal prodlevu odezvy, nicméně v praxi se tento proces projevoval zhoršením výdrže baterie a paradoxně také „lagováním,“ proto byl v Androidu 5.1 zakázán. Franco dodává, že toto vylepšení sám již dříve aplikoval do své verze kernelu a konstatuje: „Pokud jste přemýšleli, proč je váš Nexus 6 tak zatraceně rychlý a plynulý s Androidem 5.1, pak kromě všech vylepšení ARTu, čištění kódu a optimalizace frameworku je důvodem to, že zařízení nyní stále běží v režimu čtyř jader. To velmi pomáhá, protože plánovač úloh kernelu může distribuovat zátěž napříč všemi jádry.“ Takže pokud si po aktualizaci na Android 5.1 všimnete zvýšení výkonu a lepší výdrže baterie, pak vězte, že to není placebo efekt.

Zařízení Nexus dostávají aktualizaci na novou verzi systému jako první, nicméně její uvolňování tradičně probíhá po etapách a je většinou poměrně pomalé. Podstatně rychlejší je manuální instalace Androidu 5.1 – obrazy systému najdete na oficiální stránce Factory Images for Nexus Devices, postup je stejný, jako v případě předchozích verzí – podrobně jsme ho popsali ve článku Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA!

Zdroje: Phandroid, Francisco Franco na Google+, BGR, SlashGear, Android Police, Phone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)