Nový Nexus 5X je tady: Shrnutí všeho, co nám Google prozradil

Nexus 5X 4

Zbrusu nový Nexus 5X, nástupce snad nejoblíbenějšího modelu z roku 2013, je konečně tady. Nabídne kromě příjemné cenovky i spoustu skvělých specifikací a vylepšení s cílem potěšit původní fanoušky kolaborace Googlu a LG. Málokterý telefon si vysloužil v Android komunitě takovou oblibu, jako právě Nexus 5. Je jeho mladší sourozenec s přídomkem X obhajitelnou náhradou? Posuďte sami.

Co Nexus 5X nabídne?

Velikost displeje: Velikost LCD displeje zůstala u předpovězených 5,2″. Google se snažil u obou zařízení maximalizovat plochu obrazovky a vzhledem k samotné velikosti přístroje se mu to podařilo skvěle. Rozlišení je v hodnotě 1080p a celou plochu displeje chrání Gorilla Glass 3.

Design: Design se snaží navazovat na svého předchůdce, a to celkem úspěšně. Vzhledově jsou si smartphony opravdu podobné, rozdíl je však v použitých materiálech. Nexus 5X je vyroben z plastu a váží 136 gramů, což je při větších rozměrech 147 x 72,6 x 7,9 mm (Nexus 5 2013 137,9 x 69,2 x 8,6 mm) pouze o 6 gramů více než původní model, který byl plastem jen potažen. Dostupný bude ve třech barevných variantách – černé, bílé a netypicky zajímavé mint. Zaoblené hrany se padnou příjemně do ruky a menší negativum je pouze náchylnější vystouplý fotoaparát. Přední stranu pak okupují opět stereo reproduktory.

https://www.youtube.com/watch?v=QLqHZLdt_jE

Čtečka otisků prstů: Google zabudoval podporu čteček otisků prstů přímo do nově představeného Androidu, proto není divu, že oba telefony senzorem disponují. Nexus Imprint je umístěn je pod vybouleným fotoaparátem a váš otisk prstu rozezná za méně než 600 milisekund. Čtečka je rovněž schopná se učit z každého provedeného otisku, proto se setkáte s odmítnutím málokdy. Využít ji můžete třeba k nákupům skrze Android Pay nebo při potvrzování transakce v Google Play. Nejpraktičtější bude nepochybně odemykání obrazovky.

Fotoaparáty: K pořizování snímků bude Nexus 5X na zadní straně využívat 12MPx fotoaparát se světelnou diodou, který bude moci točit videa v rozlišení 4K a také oblíbené slow motion videa ve 120 snímcích za sekundu. Netypická je i funkce vytváření gifových obrázků, kterou předtím použil pouze Samsung. Průměrný přední fotoaparát s 5 MPx sice neurazí, ale ani nenadchne – Nexus 6P dostal o tři megapixely víc.

Lepší výkon: Stabilní výkon bude novému přírůstku zabezpečovat šestijádrový 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 808, operační paměť v hodnotě 2 GB a GPU Adreno 418. Spekulace hovořily spíše o variantě se 3 GB, bohužel Google se rozhodl nadělit uživatelům o GB méně, stejně jako měl před dvěma lety Nexus 5. Celkově by výkonu mohl pomoci nejen nový Snapdragon, ale i operační systém Android 6.

Paměť: Paměť je opět nerozšiřitelná, což je v případě tohoto modelu trochu škoda. Varianty k výběru jsou pouze 16 a 32 GB. To pro na data náročnější uživatele není příliš lákavé. Budiž nám útěchou, že se Google letos rozhodl nenaplnit paměť zbytečnými aplikacemi už při koupi telefonu a počet předinstalovaného softwaru značně v obou telefonech omezil.

Baterie: Přestože při představení zněla slova “kapacita baterie je o 20 % lepší” velmi přesvědčivě, konečné číslo mAh se stačilo vyšplhat na pouhých 2 700. Ačkoli je brzy dělat závěry – konec konců nevíme, jak velkou spotřebu bude Nexus 5X mít – máme trochu obavy. Trend v kapacitách baterií se pohybuje kolem 3 200 mAh a i to se zdá spoustě uživatelům nedostačující a snesli by pro lepší baterii i větší tloušťku telefonu. Díky funkci Androidu 6 zvané Doze, která rozpozná, že telefon už nějaku dobu leží bez povšimnutí, a tak se postará o vypnutí všech aplikací a “zdřímne si”, nemusí být výdrž tak velkým problémem. Deklarovaná úspora je kolem 30 %.

USB Type-C: Nový konektor toho má uživatelům spoustu usnadnit. Přenos souborů bude o dost rychlejší a Nexus 5X disponuje i šikovnou funkcí Quick charge. V blízké budoucnosti se USB Type-C bezesporu zasadí o vymýcení stávajících micro USB vstupů.

Cena: Za verzi s menší kapacitou paměti zaplatíte v přepočtu 9 300 korun. Což je parádní cena vzhledem ke specifikacím a téměř se neliší od částky, kterou chtěl Google za model Nexus 5 v roce 2013. Pokud si model zakoupíte v USA, je možné využít dodatečných služeb za příplatek, jako třeba zajistit si při poruše dovoz náhradní telefonu do následujícího pracovního dne, zatímco se kurýr postará o váš rozbitý.

nexus 5x black

Zahájení prodeje: Ve vybraných zemích právě teď běží předobjednávka (USA, Spojené Království, Irsko, Japonsko, Korea) a první telefony by se měly dostat k majitelům koncem příštího měsíce. V České republice zatím Google Store bohužel nefunguje, telefon však bude možné zakoupit skrze vybrané prodejce (ale nejspíše o něco později).

Update: Bezdrátové nabíjení Nexus 5X nemá, USB-Type C budiž nám útěchou.

Závěr

Ačkoli je poptávaná cena za Nexus 5X adekvátní, v podstatě nepřinesl kromě čtečky otisků a softwaru nic nového. Specifikace jsou v některých ohledech dost podobné modelu z roku 2013, kterým se měl nový Nexus inspirovat – vzal to však až příliš doslovně. Pro stávající spokojené uživatele Nexus 5 to zřejmě důvodem k upgradu nebude, přesto Google učinil krok správným směrem. Nabízet dvě zařízení s rozličnými cenovkami je jistě vítanou alternativou k loňskému počinu, kdy se společnost rozhodla ustoupit z filozofie “za málo peněž hodně muziky” a nabízet pouze drahý model Nexus 6.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)