SvětAndroida doporučuje: 5x nejlepší navigace pro Android

svetandroida-doporucuje-5x-nejlepsi-navigace-pro-android

Nejlepší navigace pro Android jsou tradičním jarním tématem cyklu SvětAndroida doporučuje. Začátek jara letos připadá na 20. březen, takže zbývají doslova a do písmene poslední zimní dny. Pojďme se tedy společně podívat na to, zda se ve světě navigačních aplikací odehrála za poslední rok nějaká revoluce, nebo jestli naopak na pomyslném nebi září stále ty samé hvězdy.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nejlepší navigace pro Android nominovali čtyři redaktoři, kteří vybrali celkem pět aplikací. Nejprve se podívejme na jejich ikonky.

Nejlepší navigace pro Android dle SvětAndroida.cz Nejlepší navigace pro Android dle SvětAndroida.cz

Mapy Google

Stejně, jako před rokem, i letos se na první příčce vyhřívají Mapy Google. Jejich zastáncem je například redaktor Vašek Švec, který říká: „Nejvíce jsem si oblíbil navigaci prostřednictvím Map od Googlu. Může za to především jejich jednoduchost, přehlednost a aktuální informace o stavu na cestách. Oproti další populární online navigaci se mi pak líbí možnost pěší navigace, která se navíc zobrazuje také na chytrých hodinkách a telefon tak nemusím ani vytáhnout z kapsy. Vyzdvihnout si zaslouží také integrace jízdních řádu hromadné dopravy či služby Uber.“

Také Daniel Macho je přesvědčen o kvalitách Map z dílny vyhledávacího giganta: „Mapy Google byly mou nejpoužívanější navigací, než jsem začal používat Waze. Mohu s klidem v duši říci, že nejednou mi ušetřily mnoho času. Nejsem řidič, který stále někam pospíchá, ale když se na D1 objeví nečekaná kolona na 10 km, budete za okamžitě nabídnutou objízdnou trasu vděčni. A díky navigaci v Mapách Google to jde snadno a přirozeně. Asi tou největší výhodou je ale neskutečně obsáhlá databáze zájmových bodů. Díky firemním zápisům. Vždy tak přesně trefíte, kam potřebujete a adresu přitom vůbec znát nemusíte. Na hledané místo okamžitě vidíte recenze a můžete se tak případně rozhodnout pro alternativy. Pokud nepotřebujete gamifikaci, jedná se o jednu z nejlepších voleb, kterou můžete udělat.“

Do třetice všeho dobrého je tu Honza Dolejš, který je na cestách hodně často: „Google Mapy jsou pro mě skvělým nástrojem, který využívám především pro navigaci pěšky. Pokud se v Praze potřebuji dostat na nějaké místo, využiji skvělé vyhledávání, aplikace mi poradí i vhodné spoje a zbylou cestu pěšky mě odnaviguje. Můžu si díky ní objednat i Uber. V autě ji však nepoužívám.“

Čím zaujme nejlepší navigace pro Android?

V popisku je Google poměrně stručný – o své aplikaci tvrdí, že usnadňuje a urychluje navigaci na cestách. Najdete díky ní nejzajímavější místa ve městě a všechny potřebné informace o tom, jak se k nim dostat.

Z hlavních funkcí a možností jmenujme:

  • komplexní a přesné mapy ve 220 zemích,
  • navigace GPS s hlasovým naváděním pro cestování autem, na kole i pěšky,
  • plány městské dopravy a mapy více než 2800 měst,
  • aktuální dopravní informace, zprávy o mimořádných událostech a dynamické úpravy trasy,
  • podrobné informace o více než 100 milionech míst,
  • funkce Street View a snímky interiérů restaurací, muzeí apod.

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: mohou být
  • Dopravní informace: částečně ano
  • Podporované trasy: auto, pěšky, veřejná doprava (v ČR ale jen někde)
  • Cena: zdarma
  • Hodnocení v Obchodě Play: 4,3
  • Počet instalací: více než 1 miliarda
  • Pořadí v uplynulých letech (2016/2015/2014/2012/2011): 1. z 6/1. z 5/1. z 5/1. ze 7/2. ze 4

Google Maps
Google Maps

Waze – GPS, Mapy & Doprava

O jednu pozici si polepšila proti loňsku další navigace, spadající pod křídla Googlu – Waze. Daniel Macho říká: „Waze jsem začal aktivně používat asi před třemi měsíci. Od chvíle, kdy jsem pochopil, jak Waze funguje, jsem neměl ani chuť použít jakoukoli jinou. Nejdůležitější předností jsou výstrahy, které sami řidiči, či jejich pasažéři mohou do map vkládat v reálném čase. Dozvíte se tak o kolonách, nehodách, policejních hlídkách či překážkách na trase a stačíte na ně včas reagovat. K tomu všemu získáváte body za každý ujetý kilometr a podané hlášení. Své skóre pak můžete poměřovat s ostatními řidiče na sociálních sítí či třeba celé zemi. A pokud se rádi vídáte na prvních příčkách takových žebříčků, budete Waze používat i na cestách, které dobře znáte. A to je přesně to, čím zároveň pomáháte ostatním.“

Waze očima skalního fanouška

Karel Kilián označuje sám sebe za skalního příznivce této navigace. Zde jsou jeho hlavní argumenty: „Waze je pro mne zajímavá z mnoha směrů. Například komunitou editorů, kteří jsou ochotni bez nároků na odměnu upravovat mapy podle aktuální situace. Asi nejdůležitější, co je nutné si uvědomit, že Waze není jen navigace, která vás dovede z bodu A do bodu B, případně ještě do bodu C. Waze je dopravní informační systém, který si sám sbírá informace o průjezdnosti komunikací, takže má ve větších městech permanentní přehled o tom, kterou ulicí je nejlepší projet.

Vynikající práci odvádějí editoři v oblasti dopravních uzavírek, což jsem ocenil zejména v letních měsících, kdy byla rozkopaná celá Ostrava. Zatímco Mapy Google a všechny offline navigace mě suverénně naváděly do zákazů vjezdu, Waze přesně vědělo, kde jsou zavřené komunikace, kterým je vhodné se vyhnout. Příjemným bonusem je hlášení dopravních hlídek, které využívám hlavně proto, abych s pány v uniformách nemusel komunikovat. Často také oceňuji (a sám odesílám) varování před nebezpečím, kterým může být například odstavené vozidlo nebo nebezpečný výmol. Waze je prostě komplexní dopravní systém, díky kterému budete vědět, co se děje na cestě před vámi.“

Proč se vydat na cestu s Waze?

V Obchodě Play najdete jako hlavní následující argumenty: už pouhým spuštěním Waze během jízdy přispíváte k aktuálním dopravním informacím ve vašem okolí. Můžete také aktivně hlásit nehody, nebezpečí, policejní hlídky a další události, které cestou spatříte. Získáte také varování od ostatních a najdete nejlevnější palivo díky sdíleným informacím. S Waze je také snadné zůstat na cestách v kontaktu s přáteli.

  • Adaptivní navigování založené na aktuálních komunitou generovaných dopravních informacích
  • Komunitou hlášená varování před nehodami, nebezpečím, policejními hlídkami, uzavírkami a dalšími
  • Plnohodnotná hlasová navigace
  • Živé mapy nepřetržitě upravované a aktualizované komunitou
  • Automatická změna trasy při změně situace na cestách
  • Sdílejte čas příjezdu a neustále aktualizované informace o jízdě s těmi, k nimž jedete
  • Učí se z vašich pravidelných cílů, obvyklých časů cest do zaměstnání a domů a preferovaných tras
  • Najde nejlevnější čerpací stanici na vaší trase.
  • Přidávejte informace o místech a podnicích
  • Přidejte si přátele z Facebooku a synchronizujte kontakty
  • Zobrazení času příjezdu přátel jedoucích do stejného cíle
  • Navigace na události a schůzky na jeden dotyk
  • Přispívejte dopravními informacemi, získávejte body a postupujte výše v bodovém žebříčku vaší komunity

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ne
  • Dopravní informace: ano, jsou jednou ze zásadních funkcí
  • Podporované trasy: auto
  • Cena: zdarma
  • Hodnocení v Obchodě Play: 4,6
  • Počet instalací: více než 100 milionů
  • Pořadí v uplynulých letech (2016/2015/2014/2012/2011): 2. ze 6/3. z 5/3. z 5/3. ze 7/3. ze 4

Get to Know Waze

Get to Know Waze

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Sygic GPS Navigace a Mapy

Pomyslný bronz si odnáší první placená navigace našeho přehledu. Za její nominací stojí Honza Dolejš: „Stále dávám přednost navigacím bez nutnosti internetového připojení a zde je mou jedničkou Sygic. Nemůžu sice popřít, že uživatelské rozhraní jde podle mě špatnou cestou, a pokud bych ho označil slovem intuitivní, musel bych si useknout ruku. Na druhou stranu, pokud se člověk s aplikací naučí, spolehlivě jej dovede tam, kam potřebuje. Oceňuji také to, že dokáže navigovat i při vypnutém displeji, což využívám při jízdě na motorce – používám jen sluchátka a zvukové signály. Při cestě do zahraničí jsem ocenil i možnost nastavení různých režimů jízdy v různých zemích – třeba výběr jízdy po dálnici v jedné zemi a mimo dálnici v druhé.“

Daniel Macho: „Pokud řídíte nejčastěji ve velkém městě s hustou silniční sítí, může se vám hodit navigace Sygic. Její největší přednosti pocítíte právě ve městech. Významné orientační body se totiž v mapě zobrazují pomocí 3D modelů, takže na první pohled z mapy vyčtete zamýšlenou trasu. Také umí detailně pracovat se silničními pruhy, takže na sjezdech z dálnice snad ani nemůžete minout. Aplikace jako taková je zdarma, ale všechny funkce si užijete jen 7 dní. Poté se buď spokojíte se základními nebo si zaplatíte za Premium.“

Proč jezdit se Sygicem?

Funkcí, na které autoři lákají v Obchodě Play, je skutečně mnoho, proto vybíráme alespoň některé z nich:

  • Velmi kvalitní mapy TomTom uložené v zařízení
  • Hlasová navigace s vyslovovanými názvy ulic (TTS)
  • Navigace offline bez připojení k Internetu
  • Bezplatné aktualizace map několikrát za rok
  • Služba informací o dopravní situaci v reálném čase hledá rychlejší trasu mimo zácpy
  • Upozornění na mobilní i statické měření rychlosti
  • Funkce HUD (Head-up Display) promítá navigaci GPS na čelní sklo
  • Lokalizaci na mapě v reálném čase
  • Hledání nejlevnějšího paliva podle druhu
  • Bezpečnostní upozornění na ostré zatáčky a železniční přejezdy
  • Upozornění na omezenou rychlost na mapě
  • Alternativní trasy a několik bodů na trase
  • Miliony bodů zájmu

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano, s čísly silnic
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ano
  • Podporované trasy: auto, pěší
  • Cena: zdarma, mapy jsou ale placené
  • Hodnocení v Obchodě Play: 4,4
  • Počet instalací: přes 50 milionů
  • Pořadí v uplynulých letech (2016/2015/2014/2012/2011): 5. ze 6/2. z 5/2. z 5/2. ze 7/1. ze 4

CZ – Sygic GPS Navigace & Mapy

CZ - Sygic GPS Navigace & Mapy

Sygic GPS Navigation & Maps
Sygic GPS Navigation & Maps

MapFactor: GPS Navigation

Poslední dvě místa patří navigacím, které doporučil právě jeden redaktor – shodou okolností jeden a ten samý – Karel Kilián. Proč si tedy nainstalovat MapFactor: GPS Navigation? „Tato navigace nezaujme grafickým prostředí, které bych se nebál označit jako její největší slabinu. Mezi její největší výhody patří fakt, že je úplně zdarma a naprosto offline. Využívá mapové podklady OpenStreetMap, které mají tu výhodu, že když při svých cestách odhalíte nějakou chybu, nedostatek či změnu, můžete ji na webu sami opravit. Následně se provedené změny během několika týdnů promítnou i do aplikace.“

Čím je MapFactor jiný?

Asi nejvíc se tato aplikace od svých konkurentů liší širokými možnostmi konfigurace. Pokud například jezdíte po dálnici pomaleji než 130 km/h (ať už s ohledem na spotřebu, nebo třeba řídíte nákladní auto), nastavíte si v možnostech nejvyšší rychlost, kterou dosahujete. MapFactor pak počítá ideální trasu s ohledem na skutečnou rychlost, kterou jezdíte, a ne teoretickou „maximálku“. Je pravdou, že drtivou většinu času jezdívám s Waze, a jsem s tímto programem naprosto spokojený. Pokud se ale ocitnu v místech se špatným či žádným internetovým připojením, spouštím MapFactor. Stejně tak, pokud je cíl mé cesty na polní či jiné oficiálně nepoužívané cestě, kterou Waze jednoduše nezná, sáhnu po MapFactoru. Pro mne je to z offline navigací zdarma ta opravdu nejlepší, což si ověřuji již několik let.“

Proč zkusit MapFactor?

Podívejme se nyní na hlavní vlastnosti a funkce, deklarované v Obchodě Play:

  • intuitivní hlasová navigace v různých jazycích
  • plánování trasy od domu k domu
  • 2D/3D mód
  • Vyhledávání: adresy, nejbližších bodů zájmu (POI), souřadnic, alternativní hledání v Googlu
  • zvukové varování při přiblížení k radaru
  • přidejte si Vaše oblíbená místa a trasy
  • navigace pro osobní a nákladní auta, cyklisty i pěší
  • zakázání ulic – zablokování určitých ulic pro výpočet trasy
  • vzdálené příkazy – např. lze na dálku zaslat nový cíl či textovou zprávu přímo do navigace

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: ano
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto, nákladní auto, cyklista, pěšky
  • Cena: zdarma (možnost zakoupení map TomTom)
  • Hodnocení v Obchodě Play: 4,5
  • Počet instalací: přes 10 milionů
  • Pořadí v uplynulých letech (2016/2015/2014/2012/2011): 4. ze 6/4. z 5/nebyl/6. ze 7/nebyl

mapFactor Navigator – the Free Offline GPS Navigation App

mapFactor Navigator - the Free Offline GPS Navigation App

MapFactor Navigator
MapFactor Navigator

Mapy.cz

Poslední, ale jistě ani zdaleka ne nejhorší navigací dnešního přehledu, jsou Mapy.cz z dílny českého Seznamu. Karel Kilián vysvětluje svou nominaci: „Mapy.cz sice už umí navigovat při jízdě autem, ale ještě ani zdaleka to dle mého mínění „není ono“. V čem ovšem tato aplikace naprosto stírá jakoukoli konkurenci, je navigace pro pěší, turisty a cyklisty. Vzhledem k tomu, že často chodíme a jezdíme na kešky, potřebujeme v terénu mapové podklady vhodné pro outdoorové aktivity. A v tomto směru na Mapy.cz prostě nedám dopustit a jsem přesvědčen o tom, že nic lepšího pro tyto účely na našem trhu není.“

Proč si nainstalovat Mapy.cz?

Mapy.cz od Seznamu vás provedou celým světem. Najdete si trasu, naplánujete výlet a do cíle dorazíte díky hlasové turistické navigaci. Své cesty si navíc můžete zaznamenat prostřednictvím Stopaře.

I bez připojení k internetu můžete:

  • používat stažené mapy evropských států
  • hledat v rámci Česka a Slovenska
  • prohlížet uložené i zaznamenané trasy, výlety a místa v Batůžku

Základní informace:

  • Hlasové pokyny: ano
  • Offline: mohou být
  • Dopravní informace: ne
  • Podporované trasy: auto, kolo, pěšky, loď, běžky
  • Cena: zdarma
  • Hodnocení v Obchodě Play: 4,4
  • Počet instalací: přes 1 milion
  • Pořadí v uplynulých letech (2016/2015/2014/2012/2011): 6. ze 6/nebyly/4. z 5/5. ze 7/nebyly
Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation

Čtenáři doporučují: nejlepší navigace pro Android

Je nám více než jasné, že jsme pěti redakčními nominacemi ani zdaleka nevyčerpali všechny kvalitní navigace. Závěrečné slovo tedy tradičně necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další aplikace, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami se nám tak jistě povede sestavit seznam, čítající všechny nejlepší navigace pro Android.

Můžete nominovat automobilové, cyklistické, turistické, pěší, letecké, vodácké i jiné navigace, přičemž v popisku rozhodně doporučujeme zmínit:

  • Jak dlouho navigaci používáte.
  • Čím vám především vyhovuje.
  • Jak jste spokojeni se způsobem zadání cíle a plánováním trasy.
  • Jak je na tom navigace z hlediska hlasových pokynů (jestli čte názvy ulic a čísla silnic, jak je „upovídaná“, …).
  • Zda aplikace vyžaduje ke své funkci internetové připojení.
  • Jaké nadstandardní funkce nabízí (například hlášení hlídek policie)
  • Jak vám vyhovuje po stránce grafiky a ovládání.

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě vámi doporučenou aplikaci, které by se daly citovat v článku! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré atd.

Neváhejte a nominujte nejlepší navigace pro Android!

Uzávěrka je ve čtvrtek 23. března v 6:00 a článek Čtenáři doporučují: nejlepší navigace pro Android s vašimi nominacemi vyjde 30. března. Proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

[gravityform id=“120″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)