Nejčastější problémy s Jelly Beanem – výsledky čtenářské ankety

jb_problem_ico

S jakými problémy se potýkají naši čtenáři, kteří mají v telefonu či tabletu operační systém Android 4.1 nebo 4.2 Jelly Bean? To jsme zjišťovali anketou pod článkem Nejčastější problémy s Jelly Beanem a možná řešení a dnes se podíváme, jak to vlastně dopadlo. Získali jsme poměrně solidní vzorek dat – ankety se totiž zúčastnilo 508 respondentů.

Nejčastější problémy

Na první otázku “Které z uvedených problémů se týkají Vašeho telefonu/tabletu?” poměrně překvapivě 195 čtenářů (tj. 38,4 %) odpovědělo, že žádné problémy nezaznamenali, naopak většina (konkrétně 61,6 %) s Jelly Beanem nějaké problémy má.

Problémy s Jelly Beanem nemá jen 38 % uživatelů Problémy s Jelly Beanem nemá jen 38 % uživatelů

Nejčetněji zastoupeným problémem je zhoršená životnost baterie, kterou hlásilo 11,8 % účastníků průzkumu, 9,8 % si stěžovalo na problémy s Wi-Fi. Zamrzání a náhodné restarty znesnadňují používání telefonu 8,9 % dotázaných a 5,3 % čtenářů reportovalo současné problémy se zamrzáním a restarty spolu se zhoršenou životností baterie.

Nejčastější problémy s Jelly Beanem Nejčastější problémy s Jelly Beanem

Originální firmware, nebo alternativní ROM?

Ve většině byli uživatelé s originálním firmwarem od výrobce, kterých bylo 388, tedy 76,4 %. Alternativní ROM používalo 24,6 % uživatelů.

Více než 3/4 respondentů používají originální firmware od výrobce Více než 3/4 respondentů používají originální firmware od výrobce

Samozřejmě stojíme před zajímavou otázkou: byli uživatelé bez problémů více zastoupeni mezi těmi s alternativní nebo originální ROMkou? V případě zařízení s originální ROM uvádí bezproblémový provoz 142 uživatelů, tj. 36,6 %. U “experimentátorů” s alternativním softwarem je to 53 ze 120, tedy 44,2 %.

Byť je výsledek poměrně těsný, je pro nás překvapivý – přeci jen od softwaru dodaného výrobcem bychom očekávali méně problémů než u alternativních ROM, nicméně zkušenosti našich čtenářů ukazují opak. Je otázkou, zda nejsou uživatelé s alternativními ROMkami o něco tolerantnější vůči chybám a problémům, nebo jestli jde o potvrzení nedobré podpory ze strany výrobců mobilních zařízení.

Původní, nebo aktualizovaný systém?

Další otázka se týkala způsobu, jakým čtenáři systém Jelly Bean získali. 261 (51,4 %) ho má v telefonu díky standardní systémové aktualizaci, 115 (22,6 %) zařízení s Jelly Beanem koupilo a 132 (26 %) nejnovější verzi OS do telefonu či tabletu dostalo “jiným způsobem”.

Více než polovina čtenářů na Jelly Bean aktualizovala Více než polovina čtenářů na Jelly Bean aktualizovala

Samozřejmě i tentokrát jsme se podívali na to, kolik uživatelů nemá v jednotlivých skupinách žádné problémy.

  • Ze 261 respondentů, kteří Jelly Bean dostali jako standardní systémovou aktualizaci, se s žádnými problémy nepotýká 83 (31,8 %).
  • Ze 115 uživatelů, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem, je bez problémů 58 (50,4 %).
  • Ze 132 čtenářů, kteří získali systém “jiným způsobem”, hlásí bezproblémový provoz 54 (40,9 %).
Největší šanci na bezproblémový provoz mají ti, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem Největší šanci na bezproblémový provoz mají ti, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem

V tomto případě je výsledek očekávatelný – nejméně problematická jsou zařízení, která mají poslední Android již z výroby. S aktualizací procento problémů poměrně zásadně roste. Jistě ne náhodou je často pomůže vyřešit návrat do továrního nastavení s kompletním smazáním telefonu a opětovnou instalací všech aplikací, kdy se vlastně systém chová a jeví prakticky stejně, jako na právě zakoupeném zařízení.

Nicméně bezmála polovina uživatelů, kteří si koupili nový telefon či tablet s Jelly Beanem, a přesto s ním mají hned od začátku problémy, je poměrně varovným číslem. Tento fakt jsme ale konstatovali již v listopadu, kdy jsme publikovali zprávičku, převzatou ze serveru Android Headlines s vypovídajícím titulkem Je Android 4.2 nejproblémovější verzí od dob Honeycombu?.

Shrnutí

Celkově tedy můžeme konstatovat, že:

  • Nejproblematičtější je Android 4.1/4.2 Jelly Bean, který byl získán systémovou aktualizací.
  • Naopak nejméně problémů hlásí majitelé telefonů a tabletů, kteří zařízení s Jelly Beanem koupili.
  • Překvapivě méně problematický provoz hlásí uživatelé alternativních než originálních ROMek. Je otázkou, zda je za tím vyšší tolerance vůči chybám nebo lepší odladěnost alternativního firmware vývojáři.
  • Bezproblémový Jelly Bean mají v průměru jen dva z pěti čtenářů.
  • Nejčastěji zmiňovaným problémem je životnost baterie a připojení k Wi-Fi. Poměrně vysokým procentem jsou ale zastoupeni i uživatelé, reportující více než jeden problém.

Zdroj: čtenářská anketa pod článkem Nejčastější problémy s Jelly Beanem a možná řešení.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)