NavFree: offline navigace pro Android zdarma nejen pro cesty na dovolenou

navfree_ico

Už dávno neplatí, že navigace pro Android jsou buď placené a/nebo vyžadují přístup k Internetu! Dnes vám představíme aplikaci NavFree, což je offline navigace s mapovými podklady zadarmo. Můžete ji tedy používat na telefonech bez mobilního datového připojení, stejně jako vyrazit do zahraničí bez obav z roamingových poplatků. Pojďme se podívat, jak dopadlo týdenní testování v ostrém provozu.

NavFree: offline navigace pro Android zdarma nejen pro cesty na dovolenou NavFree: offline navigace pro Android zdarma nejen pro cesty na dovolenou

Co navigace NavFree slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete, že aplikaci používá více než patnáct milionů uživatelů po celém světě. Jedná se o offline navigaci, která je nabízena zcela zdarma bez jakýchkoli skrytých poplatků. Jako podklady jsou použity mapy OSM (Open Street Map), tvořené miliony dobrovolníků, přičemž i vy se můžete podílet na jejich opravách a doplňování. Mapové podklady nemusí být stoprocentně bezchybné, proto NavFree nabízí možnost odeslat zpětnou vazbu přímo z terénu, aby editoři mohli chybu opravit.

Hlasová navigace Hlasová navigace

Mapové podklady zdarma Mapové podklady zdarma

Více než 15 milionů uživatelů Více než 15 milionů uživatelů

Mapy jsou uloženy v zařízení (interní paměti či paměťové kartě – závisí na rozhodnutí uživatele), proto nevyžadují datové připojení. Z dalších funkcí a vlastností jmenujme:

 • Kompletní hlasová navigace v češtině.
 • Graficky pěkně provedené mapy.
 • Rychlý výpočet trasy bez nutnosti připojení k Internetu.
 • Minuli jste odbočku? Aplikace automaticky vypočítá novou trasu.
 • Režim chůze pro pěší.
 • Online a offline vyhledávání adres.
 • Jednoduché vyhledávání bodů zájmu v interní databázi nebo s použitím geolokační služby Foursquare.
 • Navigace na poštovní směrovací číslo, ulici, město, bod zájmu, …
 • Možnost rozšíření funkcí pomocí prémiového obsahu – například informace o dopravě, hlasy celebrit, dopravní kamery. V Česku a na Slovensku ovšem není prémiový obsah dostupný.
 • Integrovaný Google Street View.

Prémiový obsah Prémiový obsah

Zkuste navigaci NavFree Zkuste navigaci NavFree

Uživatelské rozhraní aplikace

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí upozornění k používání navigace, následuje stažení mapových podkladů, které lze uložit na paměťovou kartu, nebo do interního úložiště zařízení.

Úvodní upozornění Úvodní upozornění

Stažení map Stažení map

Výběr úložiště Výběr úložiště

Při následujících spuštěních se nejprve zobrazí úvodní obrazovka, poté se uživatel ocitne přímo v prostředí aplikace, konkrétně v zobrazení mapy místa, kde se nachází (pokud funguje zjišťování polohy). Největší plochu pochopitelně zabírá vyobrazení mapy, v rozích pak najdete informační a ovládací prvky, které si nyní stručně představíme:

Úvodní obrazovka Úvodní obrazovka

Navigace v denním režimu Navigace v denním režimu

Navigace v nočním režimu Navigace v nočním režimu

 • V pravém horním rohu jsou to dvě tlačítka pro přiblížení/oddálení mapy a dále pro vstup do “rychlého menu”, skrze které lze nalézt nejbližší parkoviště, čerpací stanice, restaurace a kavárny. Kromě toho v této nabídce můžete zapnout zobrazení dopravních informací (v Česku nedostupný placený obsah), přepínat mezi režimem jízdy autem a pěší chůzí, automatickým, denním a nočním režimem a 2D respektive 3D pohledem.
 • V levém dolním rohu je informační box, zobrazující aktuální rychlost jízdy, odhadovaný čas příjezdu a zbývající kilometry. Pokud překročíte rychlost v daném místě, zobrazí se také ikona dopravní značky s informací o tom, jak rychle smíte jet (permanentní zobrazení nejvyšší rychlosti lze zapnout v nastavení).
 • V pravém dolním rohu je tlačítko pro vstup do hlavní nabídky aplikace, kterou si probereme dále.

Hlavní nabídka aplikace NavFree

Rychlá nabídka Rychlá nabídka

Hlavní nabídka aplikace Hlavní nabídka aplikace

Hlavní nabídka aplikace Hlavní nabídka aplikace

Hlavní nabídka aplikace je pojata podobně, jako seznam aplikací ve většině launcherů – skládá se tedy z ikonek s popisky, které se v matici 3×3 vešly na dvě obrazovky. Celkem je k dispozici šestnáct položek.

Navigovat – slouží k zadání adresy cíle nebo názvu bodu zájmu. K vyhledávání lze použít interní mapové podklady, nebo služby Foursquare a Google – v takovém případě je ale nezbytné připojení k Internetu. Místa, která hodláte navštěvovat častěji, můžete uložit do Oblíbených položek a najdete je pak pod samostatnou ikonou. Navigovat je možné také na kontakty, u kterých máte vyplněné adresy, případně na nedávno hledané adresy. Po zadání jsou nejprve odpovídající záznamy zobrazeny v seznamu a následně v mapě, kde můžete tlačítkem Vyhledat trasu zahájit výpočet cesty. Nutno konstatovat, že nad sto kilometrů je vyhledávání již relativně dlouhé – na Samsungu Galaxy S III trval výpočet trasy z Ostravy do Prahy asi deset sekund. Chybí navigace na souřadnice či bod zvolený na mapě.

Navigace: zadání adresy Navigace: zadání adresy

Navigace: výběr kontaktu Navigace: výběr kontaktu

Navigace: nedávné destinace Navigace: nedávné destinace

Navigace poté nabídne možnost vyhnout se placeným úsekům, nicméně tento dotaz je možné v nastavení potlačit. Pak již NavFree přejde do režimu navigace, kdy v mapě zobrazuje fialovou čáru s vyznačením trasy, v horní liště ukazuje směr a vzdálenost následující odbočky, rychlost, čas příjezdu a počet zbývajících kilometrů. V dolní liště je k vidění název ulice nebo číslo silnice, po které se právě pohybujete.

Zobrazení cíle v mapě Zobrazení cíle v mapě

Výpočet trasy Výpočet trasy

Navigace na cíl Navigace na cíl

Protože většina cest končí návratem domů, je pro navigaci na tuto destinaci určeno samostatné tlačítko Domů. Pokud jste ještě adresu domova nezadali, budete tak moci učinit výběrem bodu v mapě. Toto řešení určitě není nejpraktičtější – více se nám líbí způsob, kdy domovskou adresu zadáte do vyhledávání. Hodila by se také dedikovaná ikona pro rychlou navigaci do zaměstnání, jak jsme ji viděli u některých konkurenčních produktů.

Nastavení polohy domova Nastavení polohy domova

Nastavení polohy domova Nastavení polohy domova

Nastavení polohy domova Nastavení polohy domova

Jestliže jste připojeni k Internetu, můžete pro vyhledání cílového bodu použít Vyhledávání Google. V tomto případě je využívána databáze míst, kterou poskytuje vyhledávácí gigant, jenž je výrazně rozsáhlejší než seznam bodů zájmu v aplikaci. Po výběru destinace obvykle uvidíte náhled Street View a přesnou adresu. Na bod se následně můžete nechat navigovat, nebo ho uložit do oblíbených.

Vyhledávání Google Vyhledávání Google

Vyhledávání Google Vyhledávání Google

V sekci Moje trasa lze prohlížet detaily vypočítané cesty, přehrát si ukázku, jak bude trasa vypadat, případně nahlásit nebo zrušit objížďku. Doporučujeme věnovat pozornost sekci Možnosti trasy, kde kromě přepnutí do režimu pro pěší a výběru typu vozidla (vozidlo, kolo, nákladní automobil, kamion a dodávka) můžete zvolit jeden ze čtyř způsobů optimalizace trasy (nejrychlejší (s ohledem na čas)/snadná (s ohledem na odbočení vlevo)/ekonomická (s ohledem na spotřebu paliva)/nejkratší (s ohledem na vzdálenost)). Kromě toho je možné zapnout a vypnout vyhýbání se placeným silnicím, dálnicím a deaktivovat upozornění na placené silnice.

Sekce Moje trasa Sekce Moje trasa

Možnosti trasy Možnosti trasy

Typ vozidla Typ vozidla

Sekce Profil nabízí vytvoření účtu Navmii, který budete potřebovat, pokud chcete stahovat aktualizace map, poskytované zdarma. Při registraci je vyžadováno jméno, e-mail a heslo.

Vytvoření účtu Navmii Vytvoření účtu Navmii

Vytvoření účtu Navmii Vytvoření účtu Navmii

Zobrazení účtu Navmii Zobrazení účtu Navmii

Ačkoli v popisku aplikace v Obchodě Play je zmíněno, že nejsou vyžadovány žádné další poplatky, mohou si uživatelé zakoupit další přídavky. Například za necelých 50 Kč se zbavíte reklamních proužků, za 836 Kč pořídíte komerční mapové podklady Navteq pro jednotlivé země, mezi 90 a 100 korunami stojí anglické hlasy Homera a Marge Simpsonových, Snoop Dogga, Stephena Frye a dalších celebrit. Nabídka je poměrně široká, čítá ale i položky dostupné zdarma – například OSM mapy prakticky všech zemí.

Nabídka prémiového obsahu Nabídka prémiového obsahu

Nabídka prémiového obsahu Nabídka prémiového obsahu

Nabídka prémiového obsahu Nabídka prémiového obsahu

Položka Prohlížet mapu slouží k zobrazení mapy a případně i naplánované trasy, kde se tahem prstu můžete posouvat v obraze. Překvapilo nás, že pro přiblížení je nutné použít výhradně tlačítka – gesto “štípnutí” zde poněkud nepochopitelně nefunguje.

Ikona iThink slouží k hodnocení aplikace – v případě spokojenosti budete přesměrování do Obchodu Play, naopak pokud narazíte na nějaké problémy, můžete odeslat zpětnou vazbu autorům.

Hodnocení aplikace Hodnocení aplikace

Odeslání zpětné vazby Odeslání zpětné vazby

Hodnocení v Obchodě Play Hodnocení v Obchodě Play

Tlačítko Vymazat trasu najdete také v sekci/složce Moje trasa a jak asi tušíte, slouží ke smazání zadané a vypočítané trasy. Podobně ikony Oblíbené položky, Nedávná destinace a Kontakt slouží jako zkratky do příslušné záložky sekce Navigovat.

Oblíbené položky Oblíbené položky

Vymazání trasy Vymazání trasy

Možnost přispět autorům Možnost přispět autorům

Tlačítkem Zapnout/vypnout zvuk zapnete a vypnete hlasové pokyny, přes ikonu Donate můžete jako výraz vděku a spokojenosti autorům poslat finanční příspěvek přes PayPal.

V sekci Předvolby najdete možnosti nastavení, na které se podíváme v následující kapitole.

Jak již bylo řečeno, jako výchozí mapové podklady jsou použity Open Street Map, vytvářené komunitou. Pokud během svých cest narazíte na chybu, můžete přispět k vylepšení map posláním hlášení. Celý proces probíhá v angličtině, nicméně s ohledem na dostatečně vypovídající ikony jistě nebude činit problémy ani těm, jejichž znalosti jazyka lze označit jako základní. Ohlásit můžete chybějící cestu, špatný název ulice, chybějící adresu, nesprávný směr, zakázanou ulici, problém s kruhovým objezdem, zákaz odbočení, nebo nesprávnou trasu. V dalším kroku pak jednoduše v mapě označíte místo, kterého se problém týká, a odešlete.

Ohlášení chyby v mapě Ohlášení chyby v mapě

Ohlášení chyby v mapě Ohlášení chyby v mapě

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení, které najdete pod ikonou Předvolby v hlavní nabídce, jsou taktéž kompletně lokalizovány do češtiny, což zjednodušuje orientaci. Co můžete nastavit?

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

 • Režim pro pěší – přepnutí mezi automobilovou navigací a režimem chodce.
 • Plánování trasy – typ vozidla (vozidlo, bicykl, nákladní automobil, kamion, dodávka), optimalizace trasy (nejrychlejší, snadná, ekonomická a nejkratší), vyhýbání se placeným silnicím, dálnicím a zapnutí/vypnutí upozornění na placené silnice.

  Plánování trasy Plánování trasy

  Typ vozidla Typ vozidla

  Optimalizace trasy Optimalizace trasy

 • GPS – povolení/zakázání používání GPS (samozřejmě pro přesné pozicování je GPS nezbytné).
 • Důležitý bod na mapě – zde si můžete zapnout, které body zájmu se během navigace budou zobrazovat v mapě. Užitečné je například zobrazování čerpacích stanic, parkovišť a autoservisů.

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

  Zobrazení důležitých bodů na mapě Zobrazení důležitých bodů na mapě

 • Zvuky – výběr hlasu (nabízeny jsou jen stažené hlasy), zapnutí zvukové odezvy při klepnutí na obrazovku a zvukové respektive hlasové upozornění na dopravní kameru/radar (při našich cestách jsme ale nebyli před stacionárním radarem varováni ani jednou).

  Nastavení zvuků Nastavení zvuků

  Výběr hlasu Výběr hlasu

 • Výstrahy a upozornění – možnost zobrazení rychlostních omezení (nejvyšší povolené rychlosti v daném místě) vždy, při překročení rychlosti, nebo nikdy.

  Výstrahy a upozornění Výstrahy a upozornění

  Zobrazení rychlostních omezení Zobrazení rychlostních omezení

 • Bezpečnostní kamery – povolení/zakázání upozornění na bezpečnostní kamery, nastavení vzdálenosti, ve které má být řidič varován (100/200/300/500 metrů) a volby pro upozornění pípnutím nebo hlasem. Jak jsme ale již zmiňovali, během testování nás navigace nevarovala ani jednou.

  Upozornění na bezpečnostní kamery Upozornění na bezpečnostní kamery

  Upozornění na bezpečnostní kamery Upozornění na bezpečnostní kamery

  Upozornění na bezpečnostní kamery Upozornění na bezpečnostní kamery

 • Automatické přiblížení – přiblížení mapy při pokynech a podle rychlosti jízdy.

  Automatické přiblížení Automatické přiblížení

 • Předvolby zobrazení – automatické přepínání mezi denním a nočním režimem podle času východu/západu slunce, zobrazení času příjezdu nebo zbývajícího času a zobrazovaná vzdálenost horizontu.

  Předvolby zobrazení Předvolby zobrazení

  Čas na displeji Čas na displeji

  Horizont Horizont

 • Jazyk – volba jazyka, ve kterém navigace komunikuje. V nabídce nechybí čeština, slovenština však bohužel k dispozici není. K přepnutí uživatelského rozhraní dochází ihned, bez nutnosti restartovat aplikaci.

  Výběr jazyka Výběr jazyka

  Výběr jazyka Výběr jazyka

 • Jednotky vzdálenosti – nastavení jednotek vzdálenosti (metry a kilometry/yardy a míle) a rychlosti (kilometry za hodinu/míle za hodinu).

  Jednotky Jednotky

  Jednotky vzdálenosti Jednotky vzdálenosti

  Jednotky rychlosti Jednotky rychlosti

Dále v nastavení najdete ID zařízení, možnost vymazání nedávných destinací, informace o zřeknutí se práv, verzi a číslu sestavení.

Informace o produktu Informace o produktu

ID zařízení ID zařízení

Zřeknutí se práv Zřeknutí se práv

Jak NavFree naviguje v praxi?

NavFree mluví “hezky česky” – k dispozici je jediný hlas “Zuzana”, se kterým se budou muset spokojit i slovenští uživatelé. Navigace patří k těm méně “ukecaným” – hlásí jen odbočky a řazení do pruhů bez jakýchkoli doplňujících informací. Zásadní výtku ovšem máme vůči hlasitosti – NavFree i při nastavení maximální hlasitosti “mluví” poměrně tiše a je nutné věnovat velkou pozornost tomu, co říká. S jinými navigacemi přitom na tom samém telefonu podobné problémy nemáme.

Ocenili bychom například hlášení názvů ulic či čísel silnic a směrů, kam budeme odbočovat, jak to umí Mapy Google s hlasovou syntézou SVOX (“odbočte vpravo na Varenská”, “sjeďte směr Ostrava”, apod.). Líbilo by se nám také, kdyby navigace po dokončení manévru hlásila vzdálenost k následujícímu očekávanému pokynu (“Pokračujte po silnici pět kilometrů”) a své příznivce by určitě našel také asistent jízdy v pruzích.

Navigace NavFree v akci Navigace NavFree v akci

Navigace NavFree v akci Navigace NavFree v akci

Navigace NavFree v akci Navigace NavFree v akci

Manévry jsou hlášeny s ohledem na rychlost 300 nebo 400 metrů předem – v tomto směru nám více vyhovuje navigace Waze, která hlásí sjezd z dálnice 2 kilometry před a ve městech a na okreskách oznamuje odbočky s 800metrovým a 200metrovým předstihem.

Při zadávání aplikace používá výchozí systémovou klávesnici, což vnímáme pozitivně – alespoň se autoři nesnažili vymyslet kolo a nechávají uživateli jemu dobře známé prostředí a způsob práce.

Z hlediska trasování nás NavFree příjemně překvapila – navržené cesty poměrně hodně odpovídají tomu, jak by je naplánovala většina řidičů. Pouze v jednom z asi třiceti případů jsme nebyli úspěšně dovedeni do cíle z důvodu špatné sjízdnosti závěrečné části navržení trasy a museli jsme si pomoci navigací z Map Google.

Poněkud na vážkách jsme ze zobrazování nejvyšších povolených rychlostí – ve většině případů je sice NavFree ukazuje správně, narazili jsme ale na řadu míst s chybným údajem.

Navigace Navigace

Navigace Navigace

Trasa Trasa

Škoda chybějící databáze stacionárních radarů, kterou má většina navigací v “základní palubní výbavě”. Chyběly nám také některé funkce, na které jsme zvyklí z jiných aplikací – například varování před ostrou zatáčkou, jak ho umí Sygic, nebo komunitní upozornění na policejní hlídky dopravní komplikace, jak je zvládá Waze (v případě offline navigace lze ale absenci těchto funkcí akceptovat).

Resumé

NavFree rozhodně patří k nejlepším offline navigacím, které můžete používat zcela zdarma. Grafické provedení je výrazně hezčí a plynulejší než u konkurenčního MapFactor Navigatoru (viz recenze MapFactor Navigator: offline navigace pro Android zdarma), který působí o poznání amatérštějším dojmem. Pochvalu jistě zaslouží české hlasové pokyny, kompletní lokalizace do češtiny a dobré trasování se čtyřmi možnostmi optimalizace. Za největší problém považujeme příliš tiché hlasové pokyny.

Klady

 • Kompletně zdarma.
 • Offline mapové podklady.
 • Možnost použít pro vyhledávání cíle i online databáze Google a Foursquare (nutné internetové připojení).
 • Logické trasování.
 • Uživatelské prostředí a hlasové pokyny v češtině.
 • Možnost optimalizace trasy podle času, odbočení, spotřeby nebo vzdálenosti.
 • Pěkné grafické provedení.
 • Možnost nahlášení chyby v mapových podkladech.

Zápory

 • Příliš tiché hlasové pokyny.
 • Ocenili bychom více hlasových informací (navigace by mohla být “ukecanější”).
 • Nejvyšší povolené rychlosti jsou relativně často chybné.
 • Chybí upozornění na stacionární radary a dopravní kamery.
 • Chybí asistent jízdy v pruzích.
 • Nemožnost navigace na souřadnice nebo bod zvolený v mapě
 • Mapové podklady nemusí být vždy 100% – záleží na tom, jak je komunita zpracovala.

[appbox googleplay com.navfree.android.OSM.ALL]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

be_on_road_ico

BE-ON-ROAD: podrobný test české navigace

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
29 min. uložit na později
banner-sygic-mapa-summer-v02

Sygic Aura pro Android: Schopný navigátor

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
14 min. uložit na později

Komentáře (43)