Velký test rychlosti nabíjení: Který telefon je na tom nejlépe?

porovnani rychlosti nabijeni telefonu

Minulý týden jsme vám přinesli porovnání vybíjení telefonů. Dnes pro vás máme přesný opak. Podíváme se na rychlost nabíjení telefonu. Opět jsme zvolili stejné mobily, mezi kterými najdeme vlajkové modely, od Samsung Galaxy S9+, přes OnePlus 6 až po Huawei P20 Pro nebo třeba Apple iPhone X. Jaký telefon má tedy nejrychlejší nabíjení?

Porovnání rychlosti nabíjení mobilů

Dnešní srovnání toho má hodně společného s tím předchozím, kde jsme se zaměřovali na vybíjení a výdrž telefonu. Protože jakmile jsme ukončili test výdrže, všechny telefony jsme vzali a otestovali je, jak si povedou v nabíjení. Prozatím máme k dispozici data ze šesti telefonů, ale brzy přibudou další.

Rychlost nabíjení telefonů – Velké srovnání SvetAndroida.cz

Rychlost nabíjení telefonů - Velké srovnání SvetAndroida.cz

Všechny telefony jsou v továrním nastavení, fungují na poslední stabilní verzi systému a po celou dobu byly v režimu letadlo. Displej byl téměř po celou dobu vypnutý, jedinou výjimkou byla kontrola stavu nabíjení každých 15 minut. U všech telefonů jsme zároveň použili originální nabíječku a USB kabel, který je v balení. Start nabíjení začal u všech telefonů ve stejný čas, všechny telefony začínaly na nula procentech. Testy nabíjení mobilu proběhly dva, výsledky jsou tak průměrem ze dvou měření.

Nabíjení iPhone X neprobíhalo podle plánu. Kde byl problém?

U videa i u tabulky si můžete všimnout, že u Apple iPhone X je oproti zbytku telefonů něco špatně. Celý problém s nabíjením začíná již v balení. A to i když je iPhone X nejdražší telefon v porovnání, tak Apple stále do balení přidává klasickou „pomalou“ nabíječku. U Android telefonů už je standardem rychlá nabíječka přímo v balení. Pokud chcete rychlé nabíjení u iPhone X, musíte si adaptér i kabel dokoupit zvlášť. A to poměrně za vysokou částku. Dohromady se dostanete na cca 2 tisíce Kč.

apple rychle nabijeni iphone

My jsme si sehnali do testu nabíječku z MacBook Pro a kabel s USB-C na jedné straně a Lighting na druhé straně. Jenže když došlo na testování nabíjení, i s touto kombinací nám rychlé nabíjení na iPhone X nefungovalo. Proto jsme nakonec zvolili řešení, kdy u iPhone X používáme klasickou „pomalou“ nabíječku, která je v balení.  A také jsme použili k nabíjení telefonu silnější nabíječku z iPadu, která je o něco rychlejší. To je důvod, proč má iPhone X v tabulce dva různé časy a zároveň také to, proč jej nebudeme srovnávat s ostatními Android telefony, které mají rychlé dobíjení.

Jaké technologie nabíjení u telefonů existují?

Zajímavé je to u jednotlivých druhů nabíjení telefonů. V podstatě neexistuje žádný standard, který by používaly všechny telefony. Nejrozšířenější je Qualcomm Quick Charge, nicméně velké společnosti jako Samsung nebo Huawei, používají vlastní řešení. Hodně známé je také OnePlus Dash Charge, případně USB Power Delivery. Většina těchto technologií již využívá novější USB-C, starší microUSB zde zaostává. Pojďme se podívat na menší přehled. V článku se zabýváme pouze klasickým nabíjením. Doporučujeme navštívit náš starší článek, pokud vás zajímají témata bezdrátové nabíjení a bezdrátová nabíječka.

nabijecky telefony test nabijeni

OnePlus Dash Charge

Tato technologie nabíjení vychází z Oppo VOOC. Což je rychlé nabíjení sesterské společnosti Oppo. Dash Charge je dostupný pouze na OnePlus telefonech. Plusem je to, že samotný telefon se zahřívá minimálně. Zajímavostí je i to, že existuje rychlá Dash Charge nabíječka pro nabíjení mobilu v autě.

Huawei SuperCharge

Jedná se o proprietární řešení od společnosti Huawei, které je dostupné právě na Huawei telefony, ale také Honor mobily. Zajímavostí je to, že je tato technologie kompatibilní s Qualcomm Quick Charge.

Qualcomm Quick Charge

Existuje již několik verzí, poslední je momentálně verze 4+. Dostupná je tato technologie na mnoha telefonech jako je třeba Nokia, LG, HTC, Razer. Verze jsou zpětně kompatibilní.

MediaTek Pump Express

Zajímavé je na této technologii to, že funguje i s Qualcomm Quick Charge, což je rychlé nabíjení od přímé konkurence. Dostupné je na telefonech s MediaTek čipsety, hlavně tedy čínské telefony.

Nabíjení mobilu přes noc

Jedna z častých otázek u nabíjení je to, jestli se může telefon nabíjet přes noc. Krátká odpověď je ano. Software telefonu už si tyto věci hlídá a po dosažení plné kapacity jednoduše nabíjení zastaví.

Samsung Adaptive Fast Charge

Rychlé nabíjení od Samsungu vychází ze staršího Qualcomm Quick Charge 2.0. Dostupná je technologie pouze na Samsung telefonech a zároveň je kompatibilní s Qualcomm Quick Charge.

USB Power Delivery

Univerzální standard, který mimo jiné u Androidu prosazuje Google jako nejideálnější řešení. Dostupný je třeba na Google Pixel telefonech. Mínusem může být to, že je potřeba USB-C/USB-C kabel.

Apple Fast Charge

Rychlé nabíjení od společnosti Apple vychází z USB Power Delivery, je kompatibilní s USB PD, avšak je potřeba koupit speciální kabel USB-C na Lighting konektor. Dostupná je tato technologie na iPhone X,8 a 8+.

Motorola Turbo Charge

Vychází z Qualcomm Quick Charge 2.0/3.0, podobně jako Samsung Adaptive Fast Charge. Dostupný je tato technologie pouze na telefonech značky Motorola.

Test rychlosti nabíjení – Výsledky testování

test rychlosti nabijeni mobilu

Brzy bude tabulka aktualizována o další telefony.

Srovnání podle rychlosti nabití

Pokud bychom počítali čistě čas nabití do 100 procent, tak by vítězem bylo rychlé nabíjení Dash Charge. Obzvlášť v prvních 45 minutách vede OnePlus 6 s velkým náskokem. Ke konci už jej pak doháněl možná trochu překvapivě Xiaomi Mi 8 vybaven technologií Qualcomm Quick Charge. Třetí místo obsadil Huawei P20 Pro, který se téměř celou dobu držel Xiaomi, ale ke konci už byl přeci jen o pár minut pomalejší. Poslední místo prozatím obsazuje Samsung Galaxy S9+ což se dalo čekat, i z recenzí víme, že rychlost nabíjení není zrovna něco, kde by Samsung exceloval. Poté se můžete podívat spíše jako zajímavost na data z iPhone X (za zapůjčení děkujeme společnosti Mobil Pohotovost), kdy se nejprve použila klasická nabíječka z balení a poté výkonnější z iPadu. Pokud se vám zdá, že nabíjení vašeho telefonu trvá delší dobu, zkuste některých z našich tipů v článku „Jak zrychlit nabíjení mobilu„.

Nejlepší telefony po přepočtu mAh/min

Jakmile ale vezmeme v potaz i kapacitu baterie, už jsou výsledky poměrně odlišné. První místo si s přehledem odnáší Huawei P20 Pro, u kterého za minutu průměrně nabijete 38,8 mAh. Následuje ho Xiaomi Mi 8 s výsledkem 35,4 mAh/min. Až třetí místo obsadil OnePlus 6 s 34,7 mAh/min, který sice nejrychleji nabijete, nemá už ale tak velkou kapacitu baterie jako konkurence. Poměrně zdatně se drží i Samsung Galaxy S9+, který průměrně má 31,5 mAh/min. Google Pixel 2 už je díky své malé kapacitě 2 700 mAh trochu vzdálen. A s výsledkem 24,5 mAh/min obsazuje prozatím poslední místo. V článku už se objevuje také Samsung Galaxy Note 9, který se ale moc nepředvedl. Podobně na tom je i další vlajková loď HTC U12+.

Které telefony vydané v poslední době byste rádi viděli v tabulce?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)