Na velikosti záleží – ideální velikost displeje je mezi 4 a 4,3 palci (výsledky čtenářské ankety)

best-samsung-galaxy-mega-visual-reviews1

Zhruba před třemi týdny jsme se v článku Velikost displejů stále roste – kdy kapsy přestanou stačit? zamysleli nad tím, jak roste velikost mobilních telefonů a zda je to vůbec potřeba. Součástí článku byla také čtenářská anketa, která nám měla prozradit, jak tento jev vnímáte vy. Do hlasování se nám zapojilo více než 700 čtenářů, a tak si pojďme říci, jak to vlastně dopadlo.

Rostou telefony? Rostou!

Než se pustíme do samotných výsledků ankety, jen krátce připomeňme, o co vlastně jde. Jak jsme již nastínili v úvodním článku, je poměrně zajímavé vrátit se pár let a uvědomit si, jakou podobu a jakou velikost měly tehdejší mobilní telefony. S nástupem iPhonu, který – ať se nám to líbí nebo ne – trochu pozměnil směr vývoje mobilních přístrojů, se přístroje stále zvětšují. Je to krásně vidět především na vlajkových lodích předních výrobců, kde si za poslední roky polepšily telefony o celý palec. Letos dostaly vlajkové lodě 5″ a trochu se bojíme, že příští rok by to mohlo být opět o něco více.

galaxy-s Stálý nárůst velikosti displeje u řady Galaxy S

Pět palců však zdaleka není maximum. Huawei, Sony a Samsung. Ti všichni letos představili modely, které dokonce překročily hranici 6 palců! Sony se svým modelem Xperia Z Ultra, Samsung vydal řadu Galaxy Mega a Huawei vše toto začal se svým přístrojem Ascend Mate.

Sony Xperia Z Ultra Sony Xperia Z Ultra s 6,44″ displejem

Čtenářská anketa: Lidé nejvíce sází na 4 – 4,3 palce

Součástí předchozího článku byla také anketa, kterou jsme mezi vás vyslali jako průzkumnou sondu. Zajímalo nás totiž, jak tento vývoj vnímáte vy a jaká velikost přístroje je ve vašich očích ideální. Jelikož se do ankety zapojilo více než 700 čtenářů, získali jsme poměrně zajímavý přehled. A jak to tedy celé dopadlo?

pie

Výsledky ankety

  1. 4 – 4,3″ – 227 hlasů (30 %)
  2. 4,8 – 5″ – 167 hlasů (22 %)
  3. 4,4 – 4,7″ – 160 hlasů (21 %)
  4. Více než 5″ – 140 hlasů (19 %)
  5. Méně než 4″ – 60 hlasů (8 %)

 

Jak sami vidíte, největší počet čtenářů dává přednost úhlopříčce mezi 4 a 4,3 palci. To nás zase tolik nepřekvapilo, neboť tuto skutečnost vnímáme prostřednictvím vašich komentářů delší dobu. Překvapením už pro nás byla skutečnost, že se na druhém místě objevila velikost 4,8 – 5″, a je tedy vidět, že snaha výrobců o větší mobilní telefony zase tak špatná není a toto zboží si svého kupce spolehlivě najde. Telefony s displejem 4,4 – 4,7″ mají také velkou oblibu a skončily jen těsně za předchozím rozměrem. No a tabletotelefony s displejem větším než 5 palců? Ty se líbí skoro 20 % uživatelů, což nás dost překvapilo, neboť se nám na první pohled zdálo, že tak velké telefony jsou spíše menšinová záležitost. 20 % je ovšem celkem hodně. S názorem, že telefon s menší úhlopříčkou než 4 palce už přestává být použitelný, se i celkem ztotožňujeme. Nemůžeme samozřejmě tvrdit, že se nedají takové přístroje automaticky používat, ale už není práce tak pohodlná a pracovní plocha dostatečně velká. Tuto možnost volilo pouze 8 % čtenářů.

Na závěr upozornění – výsledky ankety samozřejmě nezobrazují skutečný názor všech uživatelů mobilních zařízení a jedná se pouze o naši interní čtenářskou anketu.

Jak se vám výsledky ankety líbí? Souhlasíte?

phones

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)