N Launcher: Na „eNko“ si jenom hraje (srovnání s originálem)

N Launcher – náhleďák

Při procházení Obchodu Play můžete sem tam narazit na launchery, které slibují stejný vizuální zážitek, jako launcher z dosud nevydaných verzí Androida. Jelikož nyní vychází vývojářské náhledy Androidu N, vydali jsme se do Obchodu Play a hledali launchery, které slibují jeho napodobení. A samozřejmě jsme našli. Nyní se tedy společně podíváme na aplikaci „N Launcher“. Uspokojí ty, kteří touží po originálním vzhledu?

Srovnání: N Launcher vs originál (Google Launcher)

Porovnávat můžeme poměrně přesně, protože aplikaci testujeme na Nexusu s posledním náhledem Androidu N. Ihned po nainstalování si všímáme značných rozdílů mezi opravdovým launcherem z Androidu N a aplikací N Launcher. Například ikony jsou o něco menší než v originálním launcheru a ve výchozím nastavení jsou v rozležení 5×4 (výška x šířka), tím pádem je i jejich odsazení od sebe rozdílné (originální launcher má 5×5).

Menší ikony na nás čekají i po otevření menu aplikací. Na první pohled zde ale jistá podoba je. V horní části menu vidíme například vyhledávání v aplikacích, ale čtveřici nejpoužívanějších aplikací již ne.

Skvělým pomocníkem, který je integrovaný do originálního launcheru jsou „Chytré karty Google“. Ty v N Launcheru samozřejmě chybí. Místo nich si ale můžete v nastavení zapnout postranní panel, který vám umožní přidat zkratky na oblíbené aplikace nebo využít integrovaného čističe paměti či přednastavených zkratek.

 

V nastavení aplikace si můžete zapnout také pás přepínačů do notifikační lišty. Zde se výrobce launcheru snažil udržet designovou linii piktogramů celkem správně. Jedná se ale o řádek v notifikaci, což dle našeho názoru nepůsobilo nikdy moc hezky.

Obzvláště pokud vezmeme v úvahu, že původní systémové rychlé nastavení zůstává v liště i nadále, získáváme do ní duplicitní ovladače, které jsou pak v podstatě úplně zbytečné. Ano, můžete ušetřit čas o jedno další zatažení lišty (v případě novějších verzí Androida – 5.0, 5.1 a 6.0), ale to už jdeme do extrémů. Dle nás je tedy přidaná notifikace s přepínači zbytečná.

N Launcher (4)

Pokud se podíváme do nastavení aplikace, zjistíme, že na rozdíl od originálního launcheru jsou možnosti přizpůsobení podstatně širší. V originálním launcheru totiž v podstatě kromě tapety nic nenastavíte. Možná právě tyto možnosti dají N Launcheru své uživatele. V nastavení najdeme možnosti, které nám nakonec dovolí zvětšit ikony na ploše i v menu aplikací, změnit rozložení matice ikon, nastavit gesta, motivy ikon, rychlosti animací a scrollování, změnit písmo či nastavit barvy pro pozadí menu a složek.

I mistr tesař se někdy utne

Přestože má N Launcher připomínat vzhled Androidu N, například jeho nastavení není vyvedeno v Material Designu, i když první dojem může klamat. O to více pak překvapí, že po přechodu do nastavení postranního panelu se otevře karta v designu Holo.

Na první pohled se sice N Launcher může originálnímu launcheru podobat, při drobnějším prozkoumání ale zjistíte, že nesrovnalostí je poměrně hodně. Zkušeného uživatele byste pak pravděpodobně nepřesvědčili o tom, že to má být vzhled Androidu N.

N Launcher
N Launcher

Závěr

Pokud opravdu chcete, aby vaše domovská obrazovka vypadala tak, jako ta originální v Androidu N, nejjednodušší bude, když si nainstalujete právě tento originální launcher, který je v Obchodě Play znám jako Google Launcher. Přijdete sice o mnohá nastavení, ale pokud vám jde o autentičnost, žádný z launchorů, který vzhled napodobují nebude takový, jako ten originální.

Google Now Launcher
Google Now Launcher
Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)