N Launcher: svižný launcher v moderním duchu

n_launcher_ico

Launchery, tedy aplikace, starající se o správu domovské obrazovky a seznam nainstalovaných programů, jsou v komunitě uživatelů Androidu často probíraným tématem. Jak ukázalo redakční kolo cyklu “SvětAndroida doporučuje,” ve kterém redaktoři nominovali celkem osm launcherů, asi neexistuje jeden launcher, který by se líbil všem. Zatímco jedni oceňují čistotu provedení a jednoduchost, dalším připadá super třeba 3D prostředí a propracované animace. Pokud patříte do první skupiny, možná by vás mohl zaujmout N Launcher, který jsme podrobili dlouhodobému redakčnímu testu.

Poznámka: pokud nemáte o launcherech širší povědomí, doporučujeme nejprve nastudovat náš článek Alternativní launcher: co to je a jak ho nainstalovat?

Co N Launcher slibuje?

Tento launcher vychází z launcheru, který je použit ve vývojářském náhledu Androidu N, tudíž přináší řadu prvků, kterých se většina uživatelů dočká až v příští verzi systému. Obsaženy jsou také veškeré možnosti přizpůsobení a užitečné funkce, které Android N přinese. Nechybí podpora gest, balíčků ikon, grafických témat a další vymoženosti.

N Launcher ideově vychází z launcheru, použitého v Androidu N N Launcher ideově vychází z launcheru, použitého v Androidu N

Jedním z typických prvků tohoto launcheru je levá postranní obrazovka, obsahující přístup k několika přepínačům systémových funkcí a vybraným aplikacím. Další silnou stránkou pak mají být nastavitelné animace.

Jak N Launcher funguje v praxi?

Na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 5.1.1 Lollipop jsme nainstalovali N Launcher ve verzi 1.5, nicméně během krátké doby jsme se dočkali hned několika aktualizací až na verzi 1.9. Jeden z prvních dojmů je, že N Launcher je velmi svižný. Na stejném zařízení jsme provozovali známější Nova Launcher Prime, Apex Launcher a několik dalších, přičemž si dovolíme tvrdit, že N Launcher patří k těm nejplynulejším.

První spuštění

Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který doporučí nastavení aplikace jako výchozí. Následně formou překryvné vrstvy vysvětlí některé základy ovládání a zdůrazní přítomnost netradičního postranního panelu.

Kromě něj přibude v oznamovací oblasti ještě nástrojová lišta s několika tlačítky – například přepínači Wi-Fi, mobilních dat, rozsvícením přisvětlovací LED, či vstupem do seznamu aplikací.

Domovská obrazovka

V základu jsou připraveny tři domovské obrazovky, mezi kterými budete přepínat horizontálním posunem (v nastavení není možnost změny přechodových efektů), a postranní lišta. Dlouhým podržením prstu na volném místě některé plochy vyvoláte režim úprav, ve kterém lze měnit pořadí obrazovek, případně je odstraňovat. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu tapety, přidání widgetu a nastavení N Launcheru, na které se podíváme v samostatné kapitole.

Výběr tapety je jednoduchý: v dolní části je vidět zmenšené náhledy, po klepnutí se pak obrázek ukáže na celé obrazovce. Už jsme ale viděli i praktičtější provedení, kde bylo možné mezi tapetami listovat. Komu by se provedení ve stylu Androidu 4.4 nelíbilo, může zkusit ještě druhou možnost: styl Androidu 4.0 (tuto možnost najdete v nastavení).

Widgety jsou roztříděné podle aplikací, ke kterým patří, seřazené podle abecedy. U mnoha je k dispozici také zmenšený náhled, což usnadňuje orientaci. Launcher podporuje také změnu velikosti widgetů, takže si vše můžete přizpůsobit podle svých představ.

V postranním panelu najdete rychlé přepínače (Wi-Fi, data, zvuk, jas, režim Letadlo, Bluetooth, automatické otáčení obrazovky), zástupce často používaných funkcí (číselník, rozsvícení LED, hodiny, kalkulačka a fotoaparát), dále následují nedávno použité aplikace a stránku lze případně rozšířit o ikony dalších oblíbených programů. Jedná se o zajímavou alternativu ke Google Now/Chytrým kartám Google, které se v čistém Androidu nacházejí právě na obrazovce vlevo, my jsme však tuto netradiční funkci v nastavení deaktivovali, stejně jako přepínače v oznamovací liště.

Ikony na domovské obrazovce nabídnou při dlouhém podržení šest možností:

 • Informace – zobrazí informace o aplikaci v systémovém nastavení.
 • Upravit – změna ikony a popisku.
 • Gesta – zvolenou aplikaci lze spouštět gestem. Funguje to ale až v placené verzi.
 • Odebrat – odstraní ikonu z plochy.
 • Odinstalovat – rychlá odinstalace programu.
 • Sdílet – snadné sdílení odkazu na stažení dané aplikace skrze další programy.

V případě widgetů jsou na dlouhé klepnuté k dispozici dvě možnosti: změna velikosti a odstranění.

Seznam aplikací

Seznam aplikací zobrazuje ve výchozím stavu v prvních dvou řádcích poslední spouštěné a naposledy instalované aplikace.

Čím nás velmi pozitivně překvapil, jsou široké možnosti nastavení. První zajímavou funkcí je skrývání aplikací., které vybrané ikony přesune do samostatného seznamu.

Z hlediska možností zobrazení můžete volit ze tří stylů: posouvání na šířku (listování po celých stránkách), na výšku (listování po řádcích) a na výšku s kategoriemi (přesnější by zde bylo označení “seskupení dle abecedy”). Při procházení možností seznamu aplikací narazíte na jeden z nedostatků N Launcheru – totiž neúplnou lokalizaci do češtiny. Některé texty jsou “hezky česky,” část jich je ale v angličtině.

Ikony v seznamu je možné řadit pěti možnými způsoby:

 • Podle abecedy,
 • Dle data instalace od nejnovějších
 • Dle data instalace od nejstarších
 • Podle vlastního pořadí
 • Dle četnosti používání.

V detailnějším nastavení pak lze určit ještě řadu dalších parametrů, jako jsou rozměry mřížky na výšku a na šířku, velikost ikon a textu popisků, přechodové animace, barva pozadí a mnoho dalších. V tomto směru nabízí N Launcher opravdu jedny z nejširších možností nastavení.

Přetažením lze ikonu umístit na domovskou obrazovku, případně tahem k horní hraně obrazovky rychle odinstalovat, zobrazit podrobnosti o programu či změnit popisek ikony.

Možnosti nastavení

Jak již zaznělo, do nastavení launcheru se nejrychleji dostanete dlouhým stiskem volného místa na obrazovce a následnou volbou N Nastavení. Možnosti konfigurace jsou skutečně silnou stránkou tohoto launcheru a pro větší přehlednost jsou roztříděné do devíti sekcí.

Ovlivnit lze například velikost mřížky plochy, nekonečný posun mezi obrazovkami, měnit rychlost a styl nejrůznějších animací, určit počet doků a v nich umístěných ikon, změnit styl ikon, povolit zobrazování počtu zmeškaných hovorů a přijatých SMS, nastavit gesta (většina je ale dostupná jen v placené verzi) a chování dlouhého stisku tlačítka Domů. Možností nastavení je opravdu mnoho, takže než bychom je všechny vypisovali, nabídneme vám snímky obrazovek.

Ocenili jsme také schopnost zálohovat a opětovně obnovit veškerá nastavení, včetně rozložení ploch, ikon a widgetů, nicméně widgety, jak ostatně aplikace sama varuje, se nám po obnově nenačetly.

Zdarma, nebo zaplatit?

Kromě verze zdarma, kterou jsme testovali a můžeme o ní s klidným svědomím říci, že je velice dobře použitelná, dává autor k dispozici také placenou variantu “Prime” s řadou možností navíc. Konkrétně po zakoupení “klíče” za částku 105 korun dostanete:

 • Zobrazování počtu zmeškaných hovorů a nepřečtených SMS a e-mailů.
 • Možnost přizpůsobení levé postranní obrazovky.
 • Mnoho dalších přechodových efektů pro domovskou obrazovku a seznam aplikací.
 • Přizpůsobení složek a seznamu aplikací – například možnost nastavit pozadí seznamu.
 • Přizpůsobení doku a možnost přidání widgetů.
 • Možnost úpravy oznámení aplikací.
 • Širší podpora gest, jako například dvojí poklepání pro vypnutí displeje.

Resumé

Asi nejzásadnějším rysem N Launcheru je rychlost, svižnost a jednoduchost. Kdo preferuje jednoduché uživatelské rozhraní bez zbytečných grafických efektů, tomu tato aplikace bude téměř jistě vyhovovat. Dalším významným kladem launcheru jsou široké možnosti nastavení, díky kterým si celé prostředí lze do posledního detailu nastavit podle svých představ. My jsme například velmi ocenili možnost řazení ikon v seznamu aplikací podle data instalace, což například oblíbený Nova Launcher neumí.

Za drobný nedostatek považujeme neúplnou lokalizaci do češtiny, kterou alespoň částečně řeší poměrně výstižné obrázky a piktogramy. Polemická je pak záloha a obnova nastavení a ikon, která nedokáže přesně obnovit widgety. Své příznivce si možná najde levý postranní panel, přepínače v oznamovací liště však považujeme za poněkud překonané.

Velkou pochvalu si autoři zaslouží za časté aktualizace, které připravují a vydávají i několikrát týdně.

N Launcher si dosud nainstalovalo něco přes deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,2. 5,6 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a novějším.

Aplikace zdarma je velmi dobře použitelná, pokud však zatoužíte po ještě větších možnostech a schopnostech, budete muset sáhnout poměrně hluboko do peněženky. Nutno ale podotknout, že částka nad 100 korun není v tomto segmentu ničím výjimečným.

[appbox googleplay alpha.td.launchern]
[appbox googleplay alpha.td.launchern.prime]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)