MWC 2011: Eric Schmidt o Androidu – 150 000 aplikací, 350 000 aktivací denně a jaká bude budoucnost

No Image-02

Na konferenci MWC vystoupil také Google CEO Eric Schmidt a jeho keynote byla – jak jinak – především o Androidu. Schmidt potvrdil, že v Marketu je nyní již na 150 000 aplikací. Jejich počet se ztrojnásobil za pouhých 9 měsíců,  spolu s ním se také zvedla i jejich kvalita a také počet multiplatformních her od velkých vývojářů. Je vidět, že o Android je mezi vývojáři stále větší zájem. Schmidt se také zmínil, že většina aplikací bude v budoucnu vytvořena pomocí HTML5, což vzbuzuje otázku, zda-li to nebude mít negativní dopad na Android jako takový, neboť HTML5 bude podporovat celá škála zařízení a k běhu aplikací bude potřeba v podstatě pouze prohlížeč, tedy na samotném systému “vespod” už nebude tolik záležet.

Eric Schmidt dále také oznámil, že každý den je aktivováno 350 000 zařízení s Androidem (což je zhruba 10,5 miliónů zařízení za měsíc a zhruba 126 miliónů zařízení za rok). A počet aktivací by se měl neustále zvyšovat, velký milník se pak předpokládá na rok 2014, kdy má v počtu aktivních zařízení předběhnout také nejrozšířenější mobilní systém na světě – Symbian. Aktivace pocházejí ze 170 kompatibilních zařízení, 27 výrobců a 169 operátorů v celkem 69 zemích světa. Lze očekávat, že takto rychle rostoucí platforma přiláká další vývojáře a počet aplikací tak opět vzroste.

Další zmíněnou zajímavostí je příští verze Androida s “I” na začátku – Ice Cream Sandwich. Tato verze bude kombinací Gingerbreadu a Honeycombu. Můžeme se tedy těšit na některé prvky z “tabletové verze” na svých telefonech (dočkáme-li se updatu). Schmidt také potvrdil, že obě verze se v budoucnu sloučí zase zpět do jedné vývojové větve. Dobrou a špatnou zprávou zároveň pak je vydávání nové verze Androida zhruba co 6 měsíců. Na jednu stranu se tak můžeme těšit na nové funkce a opravy dříve, na druhou stranu se však dá velmi dobře předpokládat, že díky různé rychlosti výrobců v nasazování nových verzí, se bude zvětšovat fragmentace trhu. Doufejme tedy, že výrobci se nového tempa chytnou a budou vydávat aktualizace pro své telefony co nejdříve po uvedení nových verzí.

V neposlední řadě představil Eric Schmidt novou aplikaci vytvářenou přímo pro tablety – Movie Studio. Pomocí této šikovné aplikace budeme moci stříhat video přímo na tabletu. Movie Studio bude umět video klasicky rozstříhat, přidat zvukovou stopu na pozadí a vkládat do videa nejrůznější efekty.

Největší problémy dnešního mobilního světa vidí prezident Googlu ve velmi vysokých cenách mobilního internetu a podobně také ve vysokých cenách zařízení. Schmidt to však vidí optimisticky a podle něj již brzy ceny budou rychle klesat.  Nakonec padlo slovo i na spojení Nokie a Microsoftu. Podle Erica Google Nokii Android nabídl a nabídka je stále otevřená. Podle jeho slov by je Google přivítal s otevřenou náručí.

Martin Klapetek
O Autorovi - Martin Klapetek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (29)