Muzo recenze: Podvod z Kickstarteru? Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži

muzo recenze

Muzo je zařízení, o kterém už jste pravděpodobně slyšeli, i když asi nic pěkného. Autoři této na první pohled zajímavé krabičky vybrali na crowdfundingovém serverech Kickstarter a Indiegogo více než 2 miliony dolarů, na oplátku slibovali, že si pomocí tohoto zařízení budete moct udělat svou tichou zónu kdekoliv. My jsme nyní dostali možnost si na několik týdnů Muzo vyzkoušet. Nebudeme vás napínat, zařízení je špatné a má daleko do formy, která se prezentovala.

Obsah recenze Muzo

Obsah balení Muzo

Balení je jedno z mála míst, kde můžeme Muzo připsat plusové body. Toto akustické zařízení přichází ve stylové plastové krabičce. Ta slouží také jako povrch pro přehrávání. Uvnitř krabičky je pak samotné zařízení, krátký manuál, microUSB kabel pro nabíjení a také čtyři náhradní vložky, pomocí kterých můžete zařízení připevnit například na okno.

Design a konstrukce

Po designové stránce je na tom Muzo také dobře. Ať už jsme jej měli na okně, nebo jen na stole, tak vždy poutal hodně pozornosti a lidé se často ptali, co to je. Z přední strany je logo, které zároveň slouží jako informační dioda, zapínací tlačítko, a také se dá otáčet, čímž se zvyšuje nebo snižuje hlasitost zvuků. Celé zařízení je plastové, včetně tohoto tlačítka.

muzo konstrukce

Při jeho mačkání máte nicméně pocit, že v ruce držíte nějakou levnou čínskou elektroniku, plastové provedení Muzo tomu jen napomáhá. Na bočních stranách zařízeních jsou také prvky. Jedna strana nabízí 3,5mm konektor a microUSB konektor pro nabíjení. Výdrž na jedno nabití má být 20 hodin. Druhá strana pak čtyři tlačítka pro ovládání zvuků. Opět jsou tato tlačítka plastová a při stisknutí máte pocit, že jste si pořídili levný čínský “kazeťák”, a ne moderní chytré zařízení za několik tisíc korun.

Zadní strana pak nabízí dvě nálepky pomocí kterých si můžete Muzo připevnit například k oknu nebo třeba na skříň. Tyto nálepky jsou hodně silné a drží Muzo pevně na jakémkoliv hladkém povrchu. Pak je na zadní straně také speciální “Exciter”, což je v podstatě vibrační hlasitý reproduktor, který nemá membránu. Klasický reproduktor posilá vibrace do okolí, Muzo všechny zvuky směruje do materiálu, který je pod tímto Exciterem, ať už je to okno, krabička, nebo třeba stůl. Díky tomu se má docílit rozdílné kvality zvuku na okně, jiné pak třeba na stole.

[aps_product_sz id=”479737″]

Jak má Muzo fungovat?

Nyní se konečně dostáváme k tomu hlavnímu a zde začíná Muzo klopýtat. Má jít o akustické zařízení, které vás dokáže dostat z hlučného prostředí, a to buď vytvořením osobní tiché zóny, zamezením vibrací. Zároveň má také sloužit k lepšímu spánku pomocí různých ambientních zvuků.

Kouzlo Muzo má být v anti-vibrační technologii, která má snížit jakékoliv rušení z okolí. Díky vibračnímu reproduktoru má také vytvářet realistické zvuky, které mají přehlušit okolní ruch. Nicméně v reálném použití to nefunguje. Celkově má tři hlavní režimy, které si popíšeme.

muzo režimy

Režim klidu

Toto je první režim, který je označen bílou barvou. Fungovat by to mělo tak, že si Muzo připevníte například na okno, kde bude detekovat vibrace z venku, jako je třeba projíždění tramvají, aut nebo mluvení lidí. Muzo má reagovat vibrací zpátky s fázovým posunem, čímž by se měla vibrace z venku “pohltit”. Jde v podstatě o takovou anti-vibraci.

muzo prace

Režim klidu v reálném použití

Muzo jsme nainstalovali na okno, zapnuli tento režim a těšili jsme se na ticho. To ale nepřicházelo, místo toho máte v místnosti bzučící přístroj, který vytváří zvuk podobný tomu, když ladíte rádio. O nějaké redukci ruchů z venku nemůže být řeč. Auta i osoby na hřišti před barákem jdou slyšet úplně stejně. Zvuky vzdálených aut už neslyšíte, ale ne kvůli tomu, že by antivibrační systém fungoval, spíše kvůli tomu, že bzučení mělo vyšší hlasitost.

Režim utajení

Tento režim by měl vytvořit kolem vás zvukovou “bublinu”, která má zajistit to, že nikdo v okolí nebude moct poslouchat vaši konverzaci. Má se umět adaptovat na místo a okolní ruch. V mobilní aplikaci máte i vidět intenzitu a jak hlasitě mluvíte.

muzo utajeni

Režim utajení v reálném použití

Na tento režim jsme byli nejvíce zvědaví, protože z popisu výrobců to zní hodně dobře. Jaké ale bylo překvapení, kdy po zapnutí režimu začalo Muzo opět bzučet, tentokrát ale “agresivněji”. I to ale nepomohlo tomu, aby třetí člověk úplně bez problémů slyšel konverzaci, i když byl v druhé místnosti. V mobilní aplikaci opravdu můžete vidět, jak hlasitě mluvíte. Pokud mluvíte hlasitěji, zařízení automaticky zvýší hlasitost bzučení. Stále vás ale okolí úplně normálně uslyší. Opět doporučíme šum z rádia, docílíte stejného efektu.

Režim spánku

Poslední režim je určen na spaní, kdy má Muzo přidávat vyhlazování zvuků a také má několik desítek různých zvuků, které vám mají pomoct usnout. V paměti jsou například zvuky bouřky, lesa, zvířat, moře atd.

muzo spanek

Režim spánku v reálném použití

Je to neuvěřitelné, ale v tomto režimu Muzo částečně funguje. Žádného vyhlazování zvuků jsme si nevšimli, nicméně zvuky přírody, zvířat, moře fungují dobře. Problém jsme měli s vybíráním zvuku přes mobilní aplikaci, kdy se nám zvuky pouštěly v telefonu, namísto v zařízení. A právě mobilní telefon může v pohodě nahradit tento režim, stačí si stáhnout nějakou aplikaci, která nabízí zvuky pro lepší spánek. Tyto zvuky má například i český budík Sleep as Android.

Aplikace Muzo

Několikrát jsme výše zmínili i aplikaci Muzo. Díky ní byste měli mít lepší kontrolu nad samotným zařízením. Propojení probíhá bez problémů, nicméně samotná funkčnost aplikace tak trochu kopíruje fungování samotného zařízení. Režimy utajení nebo klid spustíte přes telefon normálně. U režimu spánku nám ale přepínání zvuků nefungovalo. Mínusem je také design aplikace, který nevypadá moc dobře a hlavně si ani nedrží stejné designové prvky.

[appbox googleplay com.forler.blesound]

Závěr recenze Muzo

Muzo nemůžeme doporučit nikomu, koupí vyhodíte peníze. Právem to mnozí majitelé nazývají podvodem. Na crowdfundingových serverech Kickstarter a Indiegogo vybrali autoři více než 2 miliony dolarů, to je v přepočtu 43 milionů Kč. Muzo stojí 249 dolarů, v přepočtu tak zhruba 5 500 Kč. To je absolutně nesmyslná částka vzhledem k tomu, co to (ne)umí. Žádnou tichou zónu vám toto akustické zařízení nevytvoří, místo toho se snaží jen přehlušit okolní ruch a i to mu jde špatně. Jediný trochu fungující režim je spánek, opět ale nejde o nic speciálního, stejnou funkci naleznete v desítkách mobilních aplikací.

Klady

+ Pěkná krabička 
+ Povedený design 


Zápory

– Nefunguje
– Vysoká cena
– Na výrobu použity laciné plasty
– Polofunkční aplikace

Za zapůjčení děkujeme Adamovi Laitovi.

Napálili jste se někdy v crowdfundingové kampani?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)