Motorola Milestone XT720 – recenze

motorola-lenovo-logo

Vezměte Motorolu Milestone. Seberte jí klávesnici. Hoďte ji společně s 8megapixelovou kamerou a xenonovým bleskem do mísy, pořádně promíchejte a máme tu Motorolu Milestone XT720. Motorola se chlubí, že je to první androidí přístroj, který má foťák s Xenonem. Dále by prý Milestone XT720 měla držet prvenství v  tloušťce telefonu, která činí 11 mm. V době, kdy tento přístroj vyšel, tak to jistě byla pravda. Dnes ho s přehledem poráží Samsung Galaxy S.

Bohužel jsem nedostal Motorolu v originální krabici. K testování jsem měl k dispozici pouze samotné zařízení. Například mi chyběla SD karta, abych se mohl podívat na funkční mapy MotoNav. Ale bez příslušenství jsem se obešel a dále už se tedy podíváme, jak si Milestone XT720 stojí v androidím světě.

První dojem

Při prvním pohledu na tuto Motorolu jsem si říkal, že vypadá značně futuristicky. Jakoby její design ani nepatřil do tohoto světa. Možná opravdu pánové z Motoroly chtěli vzbudit u uživatele dojem nadčasového telefonu. Zároveň se XT720 snaží tvářit, že je to fotoaparát zabalený do telefonního přístroje. Když jsem vzal přístroj do ruky, nemohl jsem se zbavit pocitu, že je to velmi bytelný kousek a jeho váha mi to nepřímo prozrazovala. Kapsu vám určitě neutrhne, ale Milestone XT720 rozhodně nepatří mezi nejlehčí mobily. Jinak celkově telefon vypadá reprezentativně a ve společnosti určitě neurazí.

Motorola Milestone boční pohledMotorola Milestone XT720

Hardwarové parametry

  • Rozměry a hmotnost: 115.95 x 60.9 x 10.9 mm, 160 g
  • Displej: 3.7″ 854 x 480, WVGA TFT 16M barev
  • Procesor: ARM Cortex A8 550 MHz
  • Paměť: 512 ROM, 256 RAM
  • Sítě a Data: WCDMA 1700/2100, GSM 850/900/1800/1900, HSDPA 10.2Mbps (Category 9/10)/7.2Mbps (Category 7/8), EDGE Class 12, GPRS Class 12, HSUPA 5.76Mbps
  • Konektivita: microUSB, HDMI, WiFi b/g, Bluetooth (A2DP)
  • Fotoaparát: 8 MP, rozlišení 3264 x 2448 pixelů, Autofocus, Digitální stabilizace, Xenonový blesk, Video (720p@24fps)
  • Hudba: přehrávač hudby, stereo radio s RDS, 3.5mm jack
  • Operační systém: Android 2.1
  • Baterie: 1390 mAh

Konstrukce a vzhled

Jak jsem se již zmínil, konstrukce je dost pevná, nikde nic nevrže. Vzhledově je Motorola Milestone XT720 podobná první Motorole Milestone. Výrobce pro tento model použil barvu stříbrnou a tmavě modrou. Stříbrná se nachází v přední části telefonu a lemuje kolem dokola celý displej. Tato barva koresponduje se zrcadlovým displejem. Na zadní část byla použita barva modrá. Jak je vidět na obrázcích výše, mobil je hranatý se zaoblenými rohy. Výška je zhruba stejná jako u HTC Desire, ale XT720  o něco širší. Váha telefonu je 160 g, takže je poměrně těžký.

Pravá dolní část je mírně rozšířená a když Motorolu nakloníte na široko, připadne vám, že už nedržíte přístroj na volání, ale opravdový fotoaparát. Na této rozšířené straně najdeme dvě tlačítka. Jedno tlačítko pro focení a druhé přepíná mezi funkcemi multimediální galerie, pořizování fotek a kamera. Bohužel musím napsat, že mi takto vyřešené tvarování těla přístroje nevyhovovalo. Ta asymetrie stran mi v ruce dost vadila. O něco vlevo na stejném boku vedle tlačítek pro fotografické funkce  se nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Na protějším boku najdeme konektor micro USB. Navrchu těla telefonu v pravé části se nachází klasický 3.5 mm jack a tlačítko pro vypnutí /zapnutí přístroje. Tato dvě tlačítka jsou mírně zapuštěná do těla přístroje. Což s sebou přináší problém – uživatel musí vynaložit větší úsilí pro zapnutí. Zajímavostí, také umístěnou na horní hraně přístroje je výstup pro HDMI. Tudíž si můžete připojit telefon třeba k monitoru a můžete si svoje multimédia vychutnat na větší obrazovce. Dole pod displejem jsou umístěna dotyková tlačítka Menu, Domů, Zpátky a Hledání. Odezva tlačítek je dobrá a nestávalo se mi, že bych je omylem stiskl. Obrátíme-li telefon, najdeme kovový kryt, který zabírá podstatnou část zadní strany přístroje. Pod tímto krytem se nachází baterka a sloty pro sim a micro SD kartu. Pod krytem baterky je umístěna mřížka zakrývající reproduktor. Na rozšířené části je čočka foťáku s xenonovým bleskem. Aby se do telefonu fotoaparát vešel, musel být mírně rozšířen bok přístroje. Při pohledu na boční stranu zjistíme, že se telefon svažuje od shora dolů – ale pouze na straně fotoaparátu.


Motorola Milestone XT720 levý bokMotorola Milestone XT720 Vrch

Motorola Milestone XT72 zadní částMotorola Milestone XT72 zapnutý displej

Displej a zvuk

TFT Diplej je kapacitní s velikostí 3.7 palců. Má rozlišení 854 x 480 pixelů. Měl jsem možnost porovnat obrazovku Milestonu s diplejem HTC Desiru. Milestone při srovnání displejů obou telefonů jednoznačně prohrává. Barvy jsou bledé a nevýrazné. Je to dáno tím, že Desire disponuje Amoled technologií. Proto Motorola zapadne v této kategorii spíše do průměru. Na druhou stranu reproduktor je velice kvalitní. Až jsem nevěřil, že mi  v ruce hraje mobilní zařízení. Vlastnosti zvuku je možné měnit v systému pomocí aplikace Audio effects.

Systém

V Milestone XT720 nalezneme Android 2.1. Je jen málo upravený, což jistě potěší odpůrce nadstaveb jako je na příklad HTC Sense. Co ale mnohé naše uživatele nepotěší, je absence lokalizace do češtiny. Údajně by toto měl napravit příští update. Ale nevypátral jsem, kdy by měla být aktualizace k dispozici. Nebudu tady popisovat jak vypadá čistý Android, to není cílem recenze. Co bych Motorole rozhodně vytkl, je nasazení slabšího procesoru s taktem 550 MHz a málo RAM paměti. Díky tomu je systém občas zpomalený. Pokud si zapnete live wallpaper, tak přechod mezi obrazovkami je trhaný. Zvláštní aplikací v systému je My sign. Ta umožňuje vytvářet si gesta pro spuštění aplikací. A jak to funguje? Musíte si otevřít program pro gesta a tam do vymezeného pole nakreslit vámi zvolenou křivku.

Motorola Milestone XT720 hlavní obrazovkaMotorola Milestone XT720 Audio effectsMotorola Milestone XT720 My sign

Další zajímavostí je aplikace Motorola phone portal. Pokud spojíte telefon a pc pomocí USB kabelu a zvolíte režim Portal and tools, program vám napíše IP adresu. Na tu se můžete připojit z prohlížeče. Poté se vám zobrazí webový portál, přes který můžete odesílat smsky, spravovat kontakty a prohlížet si fotografie. Tahle novinka se mi celkem zalíbila. Pokud nemáte u sebe USB kabel, můžete se spojit i přes Wifi připojení.

Motorola phone portalMotorola phone portal odeslání sms

Fotoaparát

Výkonný fotoaparát je přesně to, co by mělo lákat uživatele ke koupi tohoto zařízení. Milestone XT720 má 8megapixelový fotoaparát s Xenonem a autofocusem. Hlavně Xenon dává fotkám větší kvalitu. Na mém Desiru je jen obyčejná led dioda, takže fotky se občas nepovedou. Dále má kamera má 10násobný zoom. Při největším zoomu se objevuje na fotkách velký šum, takže tuto funkci berte spíš s rezervou. Motorola přidala i možnost digitální stabilizace. Určitě se to nevyrovná hardwarové stabilizaci, ale přece jen to v jistých momentech pomůže. Telefon také zvládá natáčet videa v rozlišení HD 720p při 24 snímcích. Kvalita je poměrně dobrá. Za dne natočíte dobrá videa, ale jakmile se zešeří, na video můžete zapomenout nebo se smířit s horší kvalitou. Níže se můžete podívat na ukázkové video a fotky z přístroje.

Motorola Milestone XT720 Foto za dneMotorola Milestone XT720 Foto detailu

Motorola Milestone XT720 Foto s max. zoomemMotorola Milestone XT720 Foto vyfocené s Xenonem

Video

Výdrž baterie

Ráno jsem vstal a začal jsem si s telefonem hrát. Během dne jsem měl zhruba půl hodinový hovor, psal jsem si s lidmi přes GTalk, prohlížel jsem si sem tam web, zkoušel jsem různé funkce Milestonu  a baterka mi vydržela celý den. Odhaduji, že by při běžném používání jako je prohlížení webu, psaní přes GTalk, občas nějaký hovor či sms a zachycení nějakého snímku, mohla baterie vydržet den a půl. Ovšem při zapnuté WiFi nebo využívání GPS vybijete mobil velice rychle. V přístroji je baterie o kapacitě 1390 mAh.

Fotky Motoroly s HTC Desire a LG GT540

Motorola Milestone XT720 + HTC DesirePřístroje z boku

Motorola Milestone XT720 + LG GT540Motorola Milestone a HTC Desire

Závěr

Cena Motoroly Milestone XT720 se pohybuje kolem 10000 – 11000 Kč. Když jsem viděl tu cenu, snažil jsem se ujasnit si, co za své investované peníze dostanu. Přístroj, který je lákavý svým fotoaparátem, tenkou a dobře udělanou konstrukcí, reprezentativním vzhledem a s veškerou konektivitou, kterou si jen můžu přát. Na druhé straně si koupím smartphone, který má pomalejší procesor, málo RAM a je díky tomu málo výkonný. K tomu navrch přidávám, že má zatím pouze Android 2.1 v anglické lokalizaci a kdo ví, kdy se dočkáme aktualizace. Koupit či nekoupit? To už nechám, vážení čtenáři zcela na Vás.

Klady:

  • Kvalitní dílenské zpracování
  • Fotoaparát s xenonovým bleskem a natačení videa ve vysokém rozlišení
  • Dobrá kvalita zvuku z reproduktoru

Zápory:

  • Poměrně vysoká cena
  • Špatně se drží kvůli spodnímu rozšíření
  • Pomalejší odezva systému (hlavně na hlavní obrazovce)
  • Šum u fotek
  • Větší váha telefonu
  • Systém zatím v angličtině

Chtěl bych poděkovat firmě IRDistribution, s.r.o., která Motorolu Milestone XT720 zapůjčila.

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)