Sledujete výdaje za auto? Vyzkoušejte to s aplikací Moje Garáž

Sledujete-výdaje-za-auto-Mě

Náklady na provoz motorového vozidla zdaleka nesestávají jen z částek vynaložených na pohonné hmoty. Další peníze průběžně vydáte za povinné ručení, údržbu, dálniční známku, pneumatiky, opravy nebo třeba vodu do ostřikovačů. Napadlo vás někdy, jaké jsou vlastně celkové náklady na provoz plechového miláčka? Nebo kolik korun zaplatíte za jeden kilometr? Nejen na tyto otázky si budete umět odpovědět díky aplikaci Moje Garáž, která vám pomůže sledovat a analyzovat výdaje za auto.

Obsah článku

Co aplikace slibuje?

Nebudeme chodit kolem horké kaše a hned v úvodu zmíníme fakt, že za aplikací stojí společnost Auto Kelly – největší dodavatel autodílů, autodoplňků a autopotřeb na našem trhu. Nebude tedy překvapením, když v příslušných sekcích narazíte primárně na doporučení autoservisů z partnerské sítě a nakupovat díly a příslušenství budete v e-shopu této firmy. Berte to tak, že Moje Garáž je jakousi přidanou hodnotou této značky.

V popisku v Obchodě Play stojí: „S aplikací Moje Garáž máte pod kontrolou všechny důležité informace a potřeby spojené s provozem vašeho vozu. Hlídá za vás všechny důležité termíny, nabídne moderní digitální servisní knížku s propojením přímo do vašeho servisu.“ Kromě připomínání termínů a servisní knížky nabízí program vyhledávání autoservisů, praktické seznamy věcí, které byste si měli zabalit na cesty a vedení přehledu nákladů na provoz motorového vozidla.

Praktická je také funkce filtrování náhradních dílů podle typu uloženého vozidla, díky které se nemusíte prohrabávat stovkami položek sortimentu. Víte například, jaká spojka patří do vašeho auta? :)

Mobilní aplikace Moje Garáž

Mobilní aplikace Moje Garáž

Jak Moje Garáž funguje v praxi?

Po prvním spuštění se zobrazí několik stránek, na kterých Moje Garáž představí vybrané nabízené funkce. Následuje založení účtu nebo přihlášení. Kromě jména, příjmení, e-mailové adresy a hesla je součástí také výběr nejbližší pobočky Auto Kelly. Po dokončení registrace následuje představení uživatelského rozhraní formou překryvné vrstvy.

Vaším prvním úkolem bude přidání vozidla, které chcete sledovat. To se provádí přes kontextovou nabídku v pravém horním rohu, v dalším kroku pak zvolíte Zaparkovat automobil. V několika krocích pak zadáte značku auta, konkrétní model a motorizaci. Poněkud paradoxně musíte vyplnit i registrační značku, naštěstí nikdo netvrdí, že musí odpovídat realitě. Tímto se vozidlo objeví na seznamu a můžete s ním dále pracovat.

Na úvodní stránce je tedy seznam všech uložených vozidel. Po otevření se dostanete k dalším funkcím. V sekci Informace o vozidle můžete například zadat stav tachometru, datum první registrace, platnost lékárničky či STK. Kromě toho můžete vyplnit údaje o oleji a pneumatikách, ať je nemusíte hledat, pokud je budete potřebovat.

Podobně v sekci Dokumenty k vozidlu můžete uložit všechny důležité dokumenty, jako je třeba technický průkaz či smlouva k povinnému ručení. Zadat lze také Domovský servis, kde jsou primárně na výběr partnerské autoservisy, nicméně není problém zvolit v podstatě jakýkoli jiný. Do sekce Servisní knížka pak je možné zadávat servisní prohlídky včetně provedených úkonů.

Sledujte výdaje za auto

Co vás bude patrně zajímat nejčastěji, je sekce pro evidenci nákladů. Výdaje za auto lze pro lepší přehled třídit do kategorií (tankování, mytí, parkování, dálniční známka, servis, …), podle zvolené kategorie jsou pak nabízeny další položky k zadání.

V případě tankování tak například budete evidovat datum, stav tachometru, celkovou cenu, množství a typ paliva. Aplikace pak sama počítá cenu za litr. V případě jiných výdajů (např. koupě dálniční známky) se irelevantní údaje, jako je například stav tachometru, nezadávají. Celkové výdaje za auto můžete sledovat v grafech a tabulkách, ze kterých snadno vyčtete, kolik vás stojí jednotlivé kategorie nákladů.

Jako praktickou shledáváme sekci Náhradní díly, která vás zavede (jak jinak) na webové stránky e-shopu Auto Kelly, kde jsou automaticky filtrovány jen položky pro konkrétní zadaný typ vozidla. I laikům, kteří si auto neopravují sami, se může tato sekce hodit například pro kontrolu cen, které jim za výměnu součástek naúčtoval jejich autoservis.

Vrátíme-li se na hlavní obrazovku, pak druhá záložka slouží k zobrazení upozornění – například na blížící se konec STK či vypršení platnosti autolékárničky. Třetí sekce ukazuje náklady, čtvrtá slouží k zobrazení seznamu poboček Auto Kelly a autoservisů.

V poslední sekci naleznete takový „pel-mel“. Jsou tu informace pro cestování do vybraných zahraničních zemí (ovšem jen některých), kde se dočtete o nejvyšších dovolených rychlostech, povinné výbavě, pokutách a najdete tu i čísla tísňových linek. Pod položkou Vybavení na cesty najdete „odškrtávací seznamy“ věcí, které byste neměli zapomenout při cestách k moři, na hory, na chatu či na víkendový pobyt.

Resumé

Aplikace nabízí poměrně širokou paletu funkcí, což je na jednu stranu dobře, na stranu druhou by ale některé mohly jít více do hloubky. Typickým příkladem budiž třeba zadávání tankování, kde výstupem nejsou žádné informace o průměrné spotřebě. K získání přehledu o vynaložených výdajích funguje tento program dobře. Přesto by nebylo marné nějakým způsobem data analyzovat – například ukázat, kolik stojí provoz auta v přepočtu na kilometr, jak to umí například slovenská Spotreba.sk.

Co hodnotíme kladně, je seznam autoservisů, nicméně i zde bychom kromě rozdělení na „partnery Auto Kelly“ a „ty ostatní“ ocenili možnost třeba filtrovat autorizované firmy pro danou značku vozidla. Líbilo se nám chytré zobrazování náhradních dílů jen pro danou značku, model, rok výroby a motorizaci vozidla, díky kterému uvidíte skutečně jen ty položky, jež lze pro dané auto použít. Co však nemůžeme přehlédnout, je poměrně pomalé načítání například při přechodu z jedné sekce do druhé. Podle všeho je způsobené tím, že se informace stahují z webové služby.

Motoristům, kteří se nevyžívají v podrobných statistikách, ale chtějí mít základní přehled o nákladech na provoz auta, bude aplikace Moje Garáž vyhovovat. Výdaje za auto eviduje ve skutečně přehledné formě. Trochu „mimo soutěž“ pak hodnotíme tento projekt z marketingového hlediska – přeci jen podobnou aplikaci pro motoristy většina přímých konkurentů společnosti Auto Kelly nenabízí.

V Obchodě Play je tento program od října roku 2016. Zaznamenal přes deset tisíc instalací a průměrná známka 4,1 svědčí o převažující spokojenosti uživatelů. 18 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.

Moje Garáž
Moje Garáž
Jak sledujete výdaje za auto vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)