Mobilní zpravodajství – jak číst zprávy na Androidu, rádce pro začátečníky

News

Dnešní doba je ve znamení modernizace a nárůstu informačních technologií. Obzvlášť velký boom zažívají v posledních letech mobilní telefony a tablety. Tato modernizace vede i k tomu, že se mění přístup uživatelů k informacím. Lidé přestávají ve velkém číst papírové noviny, berou do ruky svoje telefony a tablety a  většinu zpráv a informací vyhledávají přes internet. Chceme se zaměřit na tu část populace, která na sobě ráda pracuje, chce mít neustálý přehled o aktuálním dění u nás i v zahraničí a hodlá to také zkusit. Odložme tedy papírové noviny a zkusme se seznámit s možnostmi, jak vyhledávat aktuální zprávy prostřednictvím našich Android zařízení.  Jaké aplikace použít a jak rychleji a efektivněji přistupovat k informacím?

Jak sledovat zprávy na zařízení s Androidem?

Jak již bylo na začátku řečeno, nebudeme bavit o tom, že si máme v 19:30 zapnout televizi a naladit stanici Nova. Poradíme vám, jak používat naše Android zařízení, jak ušetřit maximum času a získat rychlý a solidní přísun informací. Náš výčet zde není samozřejmě kompletní, ale pro začátečníky může být příjemnou pomůckou.

1. Internetový prohlížeč

Prvním a základním způsobem je čtení a vyhledávání zpráv klasicky přes internetový prohlížeč. Můžeme číst novinky na doménách typu seznam.cz, atlas.cz nebo můžeme použít vyhledávač typu Google a zadat požadovaný text. Tento způsob známe z klasického PC, jdeme se například podívat do emailové stránky a místo, abychom vstoupili do mailu, rozklikneme zprávu o novém skandálu Agáty Hanychové, která se nám zrovna nabídla. Čtení zpráv tímto způsobem může být dosti nepohodlné, neboť neustálé přibližování a oddalování textu není příliš pohodlné a  jsme v tomto případě závislí na velikosti obrazovky i na výkonu procesoru našeho telefonu.

2. Oficiální aplikace jednotlivých médií

Aplikace na Google Play rostou ohromným tempem, a tak není divu, že většina portálů má již svoji aplikaci. Tyto aplikace nabízí oproti mobilnímu prohlížeči větší komfort, rychlejší odezvu, datovou úsporu a zjednodušují přístup k informacím. Často také nabízí Widgety, které nám servírují zprávy přímo na naší domovskou obrazovku. My si představíme pár aplikací, které osobně doporučuji znát a díky nimž dostaneme svojí pravidelnou porci aktuálních zpráv. Nejsem fanouškem přehlceného telefonu všelijakými programy, takže si nebudeme představovat všechny aplikace, které na toto téma existují, ale pokusíme se vybrat ty nejzajímavější. Pokud preferujete jiné aplikace a myslíte si, že jsou lepší, podělte se o ně s námi v komentářích.

Idnes.cz

Aplikace internetového serveru idnes.cz je skvělá volba a určitě by neměla ve vašem telefonu či tabletu chybět. Podle mě se jedná o nejlepší aplikaci na zobrazení aktuálních zpráv. Aplikace mi přijde velice přehledná, vše je optimalizováno pro obrazovky mobilních telefonů a celé prostředí je velice příjemné. Oceňuji náhledy obrázků, možnost sledování videí a velký výběr kategorií. Jediné mínus bych viděl v komentářích, které by se mohly zobrazovat přímo v aplikaci. Bohužel tímto neduhem trpí mnoho dnešních aplikací.

iDNES.cz
MAFRA, a.s.
Verze 1.2.2 (22. 11. 2012)
Velikost 932 kB
2.1+


Zdarma

Novinky.cz

Alternativní aplikace k Idnes.cz je aplikace Novinky.cz od Seznamu, která je mnohem jednoduší a podle mého názoru neposkytuje takový komfort jako předchozí aplikace. Na druhou stranu každému vyhovuje něco jiného, tak je možné, že někoho zaujme více než aplikace Idnes.cz

novinkynovinky 2

Novinky.cz
Seznam.cz, a.s.
Verze 2.0.0 (8. 1. 2013)
Velikost 1,7 MB
2.1+


Zdarma

České Noviny

Tuto aplikaci jsem objevil teprve nedávno a musím říct, že mě velice potěšila. České Noviny je velice jednoduchá čtečka novin, která nabízí seznam nejrůznějších novin, které se po rozkliknutí otevírají v samotném internetovém prohlížeči. Pro někoho to může být otravná záležitost, ale pokud jste majiteli například Samsungu Galaxy Note 2 a internetové stránky můžete otevírat v plovoucím okně, je tato aplikace ideální volbou pro rozšíření svého informačního rozhledu.

ceske noviny Ceske noviny2

České Noviny
Baris Efe
Verze 1.3.4 (21. 12. 2011)
Velikost 208 kB
1.0+


Zdarma

Jiné

Dalšími typy na aplikace ohledně mobilního zpravodajství jsou například oficiální aplikace našich televizních stanic typu TN.cz a ČT4 a ČT24.

Zinio Časopis Reader

Poslední dobou jsem si často pokládal otázku – jsou na Androidu k dispozici časopisy typu Maxim, Escquire, Epocha či 21. století? Prohledal jsem snad celý Google Play a bohužel jsem nic nenašel. Nakonec až při psaní tohoto článku jsem díky našemu šéfredaktorovi narazil na zajímavou aplikaci typu Zinio Časopis Reader. V této aplikaci si můžete kupovat téměř jakékoliv časopisy z celého světa. To je skvělé, ale vše má svůj háček. V aplikaci jsem nenašel téměř žádné české časopisy kromě časopisu Autocar. Pokud víte i o jiných českých časopisech, budu rád, pokud se s námi o ně podělíte.

ziniozinio2

Zinio Časopis Reader
Zinio LLC
Verze 2.1.6195 (15. 12. 2012)
Velikost 9,7 MB
2.2+


Zdarma

 

SvětAndroida.cz

Tato aplikace rozhodně nesmí ve vašem zařízení chybět :-) Právě díky této aplikaci budete mít neustálý přehled o aktuálních novinkách ve světě Androida. Budete mít přehled o veškerých zařízeních s Androidem, nových technologií a možná se stanete i odborníky přes Android. Příliv toho nejnovějšího ze světa Androida je tu pro vás každý den odkudkoliv a kdykoliv.

svet2 sveta

SvetAndroida.cz
Inmite s.r.o.
Verze 1.0.8 (31. 3. 2012)
Velikost 1,3 MB
2.1+


Zdarma

3. RSS čtečky

Velice populární způsob čtení zpráv je přes RSS kanály prostřednictvím speciální čtečky – RSS čtečky. Výhodou RSS čteček je velmi rychlý přístup k  nejaktuálnějším informacím a možnost vybrat si zprávy z jakýchkoliv zdrojů. O RSS čtečkách jsme již v minulosti ve Světě Androida psali zde. Za sebe doporučuji:

Pulse News

Na této čtečce se mi líbí vizuální zpracování celého rozhraní. Aplikace je velice přehledná, zprávy lze roztřídit do vytvořených skupin a články obsahují náhledové obrázky, které jsem u gReaderu nenašel. Zároveň pro AMOLED displeje je aplikace šetrnější k baterii.

pulsepulse2

Pulse News
Alphonso Labs
Verze 3.0.6 (14. 1. 2013)
Velikost 5,2 MB
2.2+


Zdarma

gReader

gReader je neoficiální Google čtečka považována v současné době za nejlepší. Mě osobně příliš nezaujala, přišla mi příliš prostá a nezajímavá. Seznam článků na mě působil poněkud jednoduše a nepřehledně. Chyběly mi obrázky. Ačkoliv je možné, že by se to dalo někde změnit v nastavení, já volím Pulse News. Na druhou stranu mě v popisu zaujala možnost využít Google Translator k přeložení článků.

gReader (Google Reader | RSS)

gReader (Google Reader | RSS)


gReader (Google Reader | RSS)
noinnion
Verze 3.1.1 (20. 12. 2012)
Velikost 2,6 MB
2.1+


Zdarma

Via [GP]

Jaromír Tykal
O Autorovi - Jaromír Tykal

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (27)