Mobilní telefony slaví 45. výročí: Víte, která společnost vyrobila první mobil?

motorola dynatac 8000x

Mobilní telefony tento týden slaví malé jubileum. V úterý 3. dubna 1973 byl představen první mobilní telefon a zároveň také způsob, jakým přenosné telefony fungují. Postarala se o něj společnost, která je aktivní do dnešních dní. A to i když už jde o dceřinou společnost Lenova. Mnohým tak už došlo, že jde o Motorolu.

Mobilní telefony odstartovala Motorola DynaTAC 8300

První veřejný hovor z mobilního telefonu proběhl právě 3. dubna 1973. A to poměrně netradičně. Martin Cooper, technik společnosti Motorola a autor mobilní revoluce pozval novináře netradičně na procházku uprostřed Manhattanu. Aniž by tušil, zda bude jeho zařízení fungovat.

Motorola 45 let mobilni telefony

Na mobilním telefonu vytočil telefonní číslo svého hlavního konkurenta, Joela Engela ze společnosti AT&T. Martin Cooper později přiznal, že Engel zcela ztratil řeč, když mu Cooper řekl “Joeli, právě ti volám ze skutečného přenosného mobilního telefonu.”. V té době pravděpodobně ještě Cooper netušil, že společně s Motorolou změní svět. Britský televizní pořad The Gadget Show zvolil telefon Motorola DynaTAC jako největší vynález všech dob.

“Když jsem poprvé držel v rukou prototyp, měl jsem pocit, že před sebou vidím budoucnost,” řekl Martin Cooper, technik ze společnosti Motorola a autor mobilní revoluce.

Prototyp vážil 1,1 kilogramu, rozměrově to nebylo nic moc “mobilního”, co byste se dali do kapsy – 23 x 4,45 x 13 cm. Jedno nabití trvalo 10 hodin a následně jste s telefonem mohli 30 minut telefonovat. Telefon už měl dokonce i jednoduchý displej a paměť na 30 čísel. Do prodeje šel s cenovkou v přepočtu 83 tisíc Kč bez DPH, pokud to přepočítáme na rok 2017, tak by tento telefon stál bez DPH 195 tisíc Kč.

Kdy jste si koupili svůj první mobilní telefon?

Zdroj: TZ, wikipedia.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)