Mobilní internet v roce 2016: Opět se zrychlovalo

Mobilní internet v roce 2016

Společnost DSL.cz pravidelně připravuje měsíční reporty o rychlosti internetu jednotlivých operátorů. Nyní si připravili podrobný report za celý rok. Který operátor měl v minulém roce nejrychlejší mobilní internet?

Mobilní internet zrychlil o 39 procent

Jak už je zvykem, mobilní internet opět zrychloval. Oproti roku 2015 byl zaznamenán nárůst o 39%. Průměrná rychlost v roce 2015 byla 17,2 Mb/s, v minulém roce ale již 23,8 Mb/s. Důvodem je výstavba LTE sítí a také to, že čím dál tím více lidí používá zařízení s podporou LTE. Mnohem více lidi měřilo internet v sítí LTE, než v roce 2015.

Zajímavé jsou výsledky vývoje 3G a LTE sítí. LTE se postupně zrychluje u všech operátorů, nicméně 3G sítě jsou na tom jinak. Zatímco 3G síť operátora T-Mobile zrychluje, další dva operátoři O2 a Vodafone postupně zpomalují. Z toho jde usoudit, že 3G už není pro operátory prioritou. Mobilní operátoři postupně 3G vysílače nahrazují LTE technologií, nejlepší 3G síť má podle měření operátor T-Mobile.

Pokrytí se také zvyšovalo, všechny společnosti pokryly do konce srpna svým 3G nebo LTE signálem alespoň 95% populace u minimálně třiceti méně zalidněných okresů. Tuhle podmínku stanovil v roce 2013 při aukci kmitočtů Český telekomunikační úřad.

Který operátor byl nejrychlejší?

Nejlépe na tom byl s rychlostí LTE internetu Vodafone, zrychlil oproti předminulému roku o 15% na 30,3 Mb/s. Na druhém místě je O2, u kterého je průměrná rychlost LTE téměř stejná, jako v roce 2015, naměřilo se 27,7 Mb/s. Na třetím místě je pak T-Mobile, který poměrně hodně zrychloval, přesněji o 11%, s průměrnou rychlostí LTE 27,4 Mb/s se zařadil těsně za O2.

Nakonec se DSL.cz pochlubilo statistikou nejpoužívanějších mobilních zařízení k měření mobilního internetu. Z něj jde jasně vidět dominance Samsungu, který obsadil prvních pět míst. Dále se v žebříčku objevila třikrát Motorola s Moto G/G2/G3. A po jednom kousku měl zastoupení Huawei s telefonem P8 Lite, LG G3 a Lenovo P70.

Zaznamenali jste zrychlení mobilního internetu?

Zdroje: TZ, dsl.cz

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

SONY DSC

Jak vybrat správný telefon pro české LTE?

Návody Jan Dolejš Jan Dolejš
4 min. uložit na později

Komentáře (1)