Mobilní aplikace PID Lítačka koupí jízdenku i vyhledá spoj

pid-litacka

Od 2. srpna běží testování mobilní aplikace PID Lítačka, jejímž cílem je nabídnout nejpříjemnější a nejpraktičtější způsob, jak koupit jízdenku pro cestu hromadnou dopravou v rámci Pražské integrované dopravy. Nakolik se povedlo splnit tento cíl? Na to se pokusíme odpovědět touto recenzí.

Obsah článku

Co aplikace PID Lítačka slibuje?

Popisek v Obchodě Play je poměrně obsáhlý, takže se zaměříme jen na hlavní deklarované funkce. Aplikace má ambice stát se „komplexním průvodce dopravou v Praze a Středočeském kraji. Umožní vám vyhledat aktuální dopravní spojení dle vaší polohy a zároveň vám doporučí i druh jízdenky, kterou pro svou cestu potřebujete.“

Jednou z velkých výhod má být dostupnost aktuálních informací o dopravě na území hlavního města a v jeho okolí, tedy v rámci PID. V praxi tak program údajně umí počítat s výlukami a mimořádnostmi. Jako další silná stránka se jeví možnost nákupu jízdenek přímo z aplikace. Platba se strhává z uložené platební karty.

Co aplikace PID Lítačka nabízí:

  • vyhledat nejrychlejší spojení včetně výluk a omezení a optimální jízdenky pro vaše cesty
  • zobrazit mapu spojení včetně navigace na zastávku
  • nahrát jízdenku na 2 až 11 pásem
  • koupit si jízdenky v předstihu s možností pozdější aktivace až v případě potřeby
  • přeposlat neaktivovanou jízdenku další osobě, která si ji jednoduše sama aktivuje
  • zakoupit si až 10 jízdenek a najednou jich více aktivovat
  • ukázat přehled zastávek v okolí, projíždějících linek, prodejních míst jízdenek
  • zobrazit mapu parkovišť P+R a jejich obsazenost
  • prohlížet aktuální výluky a mimořádnosti nebo novinky v dopravě
  • sledovat stav bezbariérových zařízení

 

Jak program PID Lítačka funguje v praxi?

Po prvním spuštění se uživatele ujme průvodce, který vysvětlí hlavní vlastnosti a funkce, ke kterým patří možnost použití pro Prahu a Středočeský kraj, pohodlný nákup jízdenek a (volitelná) možnost založení uživatelského účtu.

Při registraci nejsou vyžadovány žádné zbytečné údaje – potřebovat budete pouze e-mailovou adresu a heslo. Zadaný e-mail budete muset následně potvrdit klepnutím na odkaz v doručené zprávě. Pak se již můžete přihlásit do svého účtu a začít aplikaci používat.

Vyhledání spojení

Rozhraní programu PID Lítačka se skládá z pěti sekcí, mezi kterými lze přepínat tlačítky ve spodní části obrazovky.

První sekce Spojení nabídne víceméně tradiční vyhledávač spojení. Start a cíl cesty lze zadat několika způsoby: zjištěním aktuální pozice, z mapy, nebo zadáním názvu zastávky. Dále můžete nastavit datum a čas odjezdu, respektive příjezdu. V rozšířeném nastavení lze nastavit další podmínky, jako je použití nízkopodlažních spojů a stanic s bezbariérovým přístupem, zadat přestupní stanici a vyloučit určené dopravní prostředky.

Aplikace poté vyhledá časově nejkratší spojení a vypíše jejich přehled. V podrobnostech je možné prohlédnout si celou trasu v podobě seznamu zastávek s časy příjezdu, nebo v mapových podkladech Google.

Nákup jízdenek

Jako příjemnou hodnotíme možnost zakoupení jízdenky. Aplikace sama nabízí takový typ, který je s ohledem na předpokládanou dobu cesty nejvhodnější. V případě nákupu lze jednoduše přidat další jízdenky a zvolit, zda mají být hned aktivovány. Platba probíhá online přes platební bránu ČSOB, kde můžete použít jakoukoli kartu s povolenými internetovými transakcemi.

V případě, že platba kartou proběhne bez problémů, objeví se ve druhé sekci Jízdenky zakoupený lístek. Ten je ve výchozím stavu neaktivní a je nutné ho dvě minuty před nástupem do dopravního prostředku aktivovat. Kromě aktivace lze jízdenku také předat uživateli se zadanou e-mailovou adresou, koupit znovu, nebo požádat o daňový doklad ve formátu PDF (v nastavení lze určit, že vám daňové doklady budou automaticky zasílány e-mailem).

Jízdenky lze také objednat přes tlačítko Koupit jízdenku, situované v pravém horním rohu úvodní obrazovky. V nabídce je kompletní plejáda jízdních dokladů, od půlhodinových přes 90minutové a celodenní, až po lístky platné tři dny. Nechybí ani zlevněné jízdenky pro děti a seniory či jízdní doklady pro cestu přes více pásem. Výhodou je možnost koupit si lístky předem do zásoby a aktivovat je až v případě potřeby.

Po aktivaci aplikace nejprve vyčká dvě minuty, což je patrně způsob, jak provozovatel brání nákupu jízdenky v průběhu přepravní kontroly. Poté ukazuje čas, zbývající do konce platnosti jízdního dokladu. Po jeho vypršení se jízdenka přesune do historie.

Další možnosti

Třetí sekce Mapa zobrazuje v mapových podkladech zastávky městské hromadné dopravy, místa, kde lze zakoupit jízdenku (předprodej či automaty) a parkoviště P+R. V případě parkovišť je primárně zobrazován počet volných míst, po klepnutí je možné na daný parking navigovat libovolnou navigační aplikací.

Sekce Změny obsahuje dvě záložky. V mimořádnostech najdete seznam aktuálních neplánovaných událostí, které mají vliv na hromadnou dopravu. Ve výlukách pak jsou plánovaná omezení a změny tras, kde se po klepnutí dozvíte další podrobnosti, včetně doby trvání a dotčených linek.

Resumé

Na to, že je aplikace PID Lítačka teprve ve stádiu beta verze, rozhodně nepůsobí „nedodělaným“ dojmem. Oceňujeme rozhraní, ve kterém jsou funkce logicky rozčleněny do sekcí podle toho, co uživatel zrovna potřebuje. Líbí se nám možnost pořízení jízdenky na konkrétní naplánovanou trasu, takže například pro kratší cesty nemusíte kupovat 90minutový lístek.

Vyhledávání spojení umí hledat nejen podle názvu, ale i s ohledem na aktuální polohu. Ukáže veškeré potřebné podrobnosti včetně mapy celé cesty, navíc dovoluje poměrně detailně nastavit další parametry, jako jsou požadavky na bezbariérové spoje či vyloučení určitých dopravních prostředků (pokud se například bojíte jezdit metrem).

PID Lítačka je program, který cestujícím městskou hromadnou dopravou může výrazně usnadnit život. Po dvou týdnech tento program zaznamenal přes tisíc stažení a zatím má průměrnou známku 3,9. Instalační balíček velký 12 MB můžete použít na telefonech s Androidem 4.4 a vyšším.

PID Lítačka (ukončená)
PID Lítačka (ukončená)
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Pubtran: Jízdní řády pro Android

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
4 min. uložit na později

Komentáře (5)