MIUI – představení funkcí jedné z nejlepších custom Rom

miui featured

To, že čínská společnost Xiaomi vyrábí skvělé chytré telefony, už bezpochyby dávno víte (Xiaomi Mi2, Mi3). Jedná se o téměř nejlepší telefony na světě, co se poměru cena/výkon týče. Aby toho nebylo málo, Xiaomi je k tomu všemu i tvůrcem operačních systémů MIUI , které jsou v Xiaomi telefonech už v základu. Jelikož tento systém časem nabyl na popularitě, začal se portovat i do ostatních zařízení a nyní je dostupný na spoustu smartphonů jako custom software (custom Rom). Jelikož MIUI Rom nabízí velké množství funkcí a vychytávek, budeme se v tomto prvním článku věnovat pouze všem designovým prvkům a ukážeme si, jak si telefon můžete pořádně vymazlit podle obrazu svého. V dalším článku s touto tématikou, který bude brzy následovat, se podíváme na další nastavení, úpravy a zabezpečovací funkce, které byste u ostatních Rom jen marně hledali.

miui first

Podoba s iOS, která však lze změnit

Androiďáci si MIUI  často nechtějí nainstalovat z důvodu, že by pak jejich telefon vypadal jako iPhone. Ve své podstatě se jedná o pravdivé tvrzení, protože uživatelské rozhraní po bezprostředním nainstalování této Rom skutečně vypadá jako u konkurenčních zařízení s iOS. Čekají vás tedy velké ikony podobné těm jablečným a absence Menu. To vše lze ale během krátkosti upravit a váš telefon tak může vypadat jako předtím, když se na něm ještě proháněl klasický Android (Menu se vám sice nevrátí, ale to není vůbec žádný problém) Tím už se pomalu dostáváme k samotným změnám v uživatelském rozhraní. U MIUI Rom můžeme měnit styl zamykací obrazovky, ikon, budíku, písma, notifikační lišty a výsuvného panelu pro vypínání aplikací, rozhraní pro SMS, dialeru (vytáčení), bootovací animace a bootovacího zvuku.

Témata

Abychom se dostali do základní nabídky pro úpravu témat, stačí pouze otevřít aplikaci Témata, kterou už má každá MIUI automaticky v sobě. Vybírat si můžeme z lokálních (stažených témat) nebo z online témat. Některé z těchto témat stojí tzv. MIUI kredity, jejichž získání je možné pouze za skutečné peníze. Témat zdarma je však obrovské množství a rozhodně je z čeho vybírat. Pokud se vám nechce uživatelské rozhraní upravovat dopodrobna, stačí si pouze stáhnout některé z nabízených témat (jako celek) a následně ho aplikovat. Tím se změní tapeta, zamykací obrazovka apod. Ta pravá zábava však začíná v ten moment, kdy otevřete kolonku mix a zvolíte si téma pro téměř každý prvek vašeho telefonu.

miui 1miui 2

Lockscreen a jeho pozadí

Změna pozadí u zamykací obrazovky není žádnou novinkou. U MIUI Rom si ale můžete změnit i styl, jakým budete telefon otvírat. U některých těchto témat se telefon odemyká tažením dolů, u jiných zase vzhůru. Odemykací tlačítka u jednotlivých témat mají různé barvy, styly a dokonce i vlastní animace. Je libo batmanovské nebo robotické odemykání? To vše můžete v tématech pro odemknutí obrazovky nalézt (pro lepší představivost doporučuji zhlédnout video pod článkem, kde jsou tyto témata v krátkosti prezentována).

miui 3  miui 5 miui 6

 

Ikony

Vybrat si můžete z široké škály ikon. U veškerých témat je možnost vyhledávání, a proto pokud máte raději ikony připomínající Android, stačí pouze vyhledat klíčové slovo „Android“ a rázem může váš telefon vypadat více Androiďácky. Stáhnout si můžete i ikony připomínající Windows phone nebo ikony ve stylu vašich oblíbených filmů, seriálu apod.

Miui 7 miui 8 miui 9

Screenshot_2013-09-14-16-36-12 Simpsons Ikony

 

Styl budíku

Dokonce i u budíku si můžete vybrat svůj vlastní styl. Zde je opět mnoho variant a také možností, jak budík zaklapávat.

miui 10 miui 11

Notifikační lišta a panel pro vypínání aplikací

O těchto dvou prvcích si musíme napsat najednou, protože je MIUI bere jako celek. Notifikační lišta je v této custom rom opravdu povedená a stejně tak i způsob vypínání aplikací při podržení tlačítka Home. Pokud si změníme styl notifikační lišty, změní se nám i styl panelu pro vypínání aplikací. Jako obvykle je zde na výběr z tisíců stylů notifikačních lišt (samozřejmě také panelů pro vypínání aplikací). Pro ukázku si můžete prohlédnout některé z nich.

miui 12 miui13miiuii

miui 14 miui 15 miui 16

SMS a vytáčení

Jak už jste asi dobře pochopili, v MIUI Rom lze změnit prakticky cokoliv. Nechybí zde ani úprava stylů aplikace pro SMS a vytáčení.

miui 30 miui 31

Třešnička na dortu – Bootovací animace

Není třeba nic flashovat a složitě upravovat v nastavení. Stačí si pouze vybrat bootovací animaci, která se vám libí, a stisknout tlačítko aplikovat. Vybraná animace se pak při každém spuštění telefonu nastartuje. Na výběr je opět z mnoha animací s různými grafickými efekty. Podle klíčových slov si také můžete vyhledat i animace z filmů, seriálů či her. Zkrátka ze všeho, co vás napadne. Tímto samozřejmě nemůžu zaručit, že se v MIUI marketu nachází úplně vše, avšak velká většina určitě ano.

miui 32 miui 33

Díky MIUI si můžete snadno a rychle měnit styly prakticky všech oddílů vašeho uživatelského rozhraní telefonu. Většinu z témat si můžete stáhnout zdarma, za ostatní si musíte zaplatit pomocí MIUI kreditů. Před každým stažením si můžete na několika screenshotech prohlédnout a zhodnotit dané téma. Všechna stažené témata jsou uložena do lokálních témat a vy je pak spolu můžete hravě kombinovat.

MIUI Rom je v úpravách vzhledu takřka dokonalá, nemyslíte? Není to však jejím jediným lákadlem. Funkcí, které v sobě MIUI skrývá, je o mnoho více a jak už jsme na počátku zmiňovali, napíšeme si o nich zase v další části.

MIUI si lze stáhnout zde: http://en.miui.com/ . Také lze využít XDA fóra: http://forum.xda-developers.com/ – nahoře vpravo zadat váš telefon, následně najet do Android Development a hledat Rom s tagem MIUI. Je nutné mít rootnutý telefon.

Video

MiUi — představení funkcí jedné z nejlepších custom Rom

MiUi -- představení funkcí jedné z nejlepších custom Rom

 

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)