Naše mikroby sdílíme s vlastním mobilním telefonem

germ-phone

Mobilní telefon máme neustále u sebe, někteří ho mají v rukou a u tváře i stokrát za den a zároveň ho pokládáme takřka všude. Není tedy překvapením, že s ním sdílíme i naše vlastní mikroby.

Jen málokterý objekt v lidské historii byl tak často a neustále v kontaktu s námi a naším tělem. Pokud pomineme samotné oblečení, které máme stejně stále jiné. Teprve mobilní telefon byl první zařízením, se kterým máme skutečně pravidelný intimní styk.

Jsme s ním v neustálém fyzickém kontaktu celou rukou, prsty, přikládáme si ho na tvář, ucho a to celý den takřka neustále po celý rok. Odhadem lze říci, že našeho vlastního mobilního telefonu se dotýkáme častěji než blízkého člověka, alespoň pokud nepracujete jako masér na plný úvazek nebo v jiných kontaktních oborech.

Pokud jde ale o současné dotykové telefony, s čistotou jsou na tom výrazně lépe, než v případech těch starých hloupých modelů s klávesnicí, ve které se ukládaly i několik let staré nečistoty s minimální možností pořádného vyčištění. Dnešní dotykové telefony stačí jednou pořádné otřít a povrch je zase jako nový a čistý. Špína a mikroby mají pouze velmi málo prostoru někam „zalézt“.

Moje mikroby jsou tvoje mikroby

Právě na mikrobiologický výzkum lidské kůže a mobilního telefonu se rozhodli zaměřit vědci z univerzity v Oregonu. Cílem bylo zjistit, jak moc sdílíme s naším mobilním telefonem náš vlastní mikrobiom, který máme na těle. Obecně platí, že na všem, čeho se dotkneme, zanecháme i trochu našeho vlastního mikrobiomu a samozřejmě si z daného povrchu i něco „vezmeme“.

mikroby_ Sony_Xperia_S_on_hand

Jak moc to ale platí v případě mobilního telefonu? Výzkum zahrnoval 17 lidských dobrovolníků, kterým byly odebrány vzorky z nejpoužívanějších prstů – palce, ukazováčky a poté byly také odebrány vzorky z povrchu displeje jejich osobních dotykových mobilních zařízení.

Po analýze 51 vzorků bylo detekováno 7 404 druhů bakterií a nejvyšší medián v podobě 26,36 % podílu byly různé typy streptokoků, které jsou většinou neškodné a přirozeně se vyskytují v těle i na kůži v rámci mikroflóry. Druhou nejčastější bakterií z naměřených vzorků byly i neškodné druhy stafylokoku.

Na další statistiku mikrobů ze vzorků prstů a mobilních telefonů se můžete podívat na obrázku:

mikroby_fig-1-2x

Podle celkové analýzy testovaná skupina sdílela 82 % mikrobiomu s telefonem, v případě rozdělení pak měli muži menší shodu a ženy jsou si tak s mobilním telefonem po stránce vlastních mikrobů o něco bližší.

V rámci výzkumu bylo navíc možné rozpoznat jednotlivé subjekty dle jejich mikrobů na mobilním telefonu, nasnímaný mikrobiom se lišil dle jednotlivých lidí průměrně o 5 %. Ve velkém vzorku už by ale samozřejmě došlo k větší shodě, rozhodně nejde o nic přesného, jako třeba otisk prstu.

Budoucí sledování našeho zdraví

Výzkum (abstrakt) sloužil především jako test toho, co lze sekvencováním vzorků z displeje mobilního telefonu zjistit a jak moc nasnímaný mikrobiom odpovídá danému člověku.

Vzhledem k tomu, že dle měření sdílíme až 82 % všech mikrobů s telefonem, lze do budoucna poměrně přesně vyhodnocovat zdravotní stav a předčasně zjistit případnou nákazu zcela neinvazivní metodou.

Budoucí technologie by totiž mohly umožnit konstrukci displejů nebo třeba i menších senzorů pouze v rámci snímače na otisk prstu, které budou v reálném čase analyzovat náš mikrobiom a případně nás včas upozorňovat.

Taková technologie v tak rozšířeném zařízení, jako jsou mobilní telefony, by mohla být i extrémně důležitá při detekci nemoci v dané oblasti, případně i jako přesné varování na blížící se epidemii a podobně.

mikroby_population

Velké platformy by mohly velmi snadno vyhodnocovat i pozici z GPS a tedy velmi přesně určit počet a místo nakažených, samozřejmě v rámci statistik a pouze anonymně.

Pokud nahlédneme ještě trochu více do budoucnosti, inteligentní doktor Watson, u kterého máme zdravotní účet, automaticky vyhodnotí nejlepší a nejefektivnější léčbu a během pár minut od měření vám pomocí dronu pošle léky až ke dveřím vašeho domu.

Karel Javůrek
O Autorovi - Karel Javůrek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)