5 pádných důvodů, proč se výrobci vyhýbají microSD kartám

samsung note micro sd

Stále dokola omílaný microSD slot. Pro někoho nepodstatný komponent, pro jiného závažný nedostatek a důležitý parametr při koupi nového telefonu. Ačkoli se v poslední době několik telefonů se slotem pro další paměť objevilo, trend je spíše klesající. A výrobci k tomu mají pádné důvody.

Mezi nejnovější telefony se slotem pro paměťovou kartu patří i OnePlus X nebo Sony Xperia Z5. Většina výrobců však tento trend nenásleduje, a i když pro vás microSD slot není při nákupu rozhodující, určitě vás bude zajímat, jaké důvody vedou k jejich upouštění.

1. Horší výkon telefonu kvůli microSD?

Celý systém je vždy pouze natolik rychlý, jako je jeho nejpomalejší součást. Je třeba vzít v potaz, že microSD je externí komponent a disponuje různými parametry a vlastnostmi, které výrobce telefonu nedokáže svým hardwarem ovlivnit.

Zároveň špatný výběr paměťové karty může v mnoha případech za například padání aplikací, pomalé načítání obsahu a další nešvary, které si méně zkušení uživatelé nemusí spojovat přímo s microSD kartou, nýbrž samotným telefonem. Což samozřejmě poškozuje jméno výrobce – své o tom ví i Xiaomi.

oneplus x microsd

2. Vyšší spotřeba baterie

Tomuto problému většina uživatelů nevěnuje žádnou pozornost, stejně jako ostatní informační servery – je však potvrzeným faktem, že paměťová karta opravdu sosá více energie. Ne sice tolik jako ostatní komponenty, přesto to rozhodně není hodnota zanedbatelná.

Při standby režimu je spotřeba opravdu těžko zřetelná, u přesouvání souborů však není problém vyšplhat se i na hodnotu vybíjení v hodnotě 100 mAh. Spolu s neustále náročnějšími nároky na baterii je zřejmé, že každé procento se počítá a výrobci jsou si toho dobře vědomi a šetří, kde se dá.

3. Kvůli designu cokoliv

Nejtenčí telefony na trhu mají jednu společnou vlastnost – žádný z nich nemá rozšiřitelnou paměť. Odstranění slotu umožňuje designérům stlačit tloušťku telefonu na minimum. Ačkoli to není vlastnost, kterou každý spotřebitel uvítá, výrobci zkrátka zbožňují předhánění a chlubení se počtem milimetrů.

Rozhodně je to jeden z méně podstatných důvodů, přesto jeden z nejčastějších.

microSD karta

4. Menší náklady na výrobu

Se zakomponováním slotu navíc se musí při výrobě počítat, občas to stojí přesun některých součástek a celé propojení nějaké to úsilí vyžaduje. Ve výsledku zařízení se slotem pro dodatečnou paměť stojí výrobce více než bez něj.

Tomu sice neodpovídá konečná cena pro spotřebitele, kterou si výrobce samozřejmě nadsadí tak či tak, přesto vyrobit telefon bez microSD slotu je levnější než s ním.

5. Rozšíření cloudových úložiští

Nutnost je matkou vynálezů – paměti potřebujeme paradoxně stále víc a víc, proto by se mohlo zdát, že se na trhu budou objevovat spíše karty s větší a větší kapacitou. To se samozřejmě děje, nutnost někam neustále ukládat velké množství však dala vzniknout i cloudovým úložištím. A jak je lépe podpořit, než odstraněním slotů pro microSD karty? To platí zejména pro Google a jeho Nexusy nebo Windows a OneDrive. Snadněji si osvojíte práci s alternativním úložištěm, když jste k ní kvůli absenci jiné možnosti donuceni.

micro sd drive onedriveZe všech vlastností a schopností telefonu by se zdálo, že právě microSD slot je zanedbatelnou veličinou. Ohlasy na Samsung Galaxy Note 5 nebo S6 Edge+ nás ale přesvědčily, že možnost rozšiřitelné paměti se trochu podceňuje.

Jenom čas napoví, zda ignorace microSD karet u prémiových modelů bude pokračovat, nebo se naopak postupně s jejich zvyšující kapacitou stane standardem. Mezitím si můžete prohlédnout 9 TOP telefonů podporujících paměťové karty.

Je pro vás rozšiřitelné úložiště důležité?

Zdroje: Techradar, Makeusof

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (73)