Metro Ui HD Widget Tile – obdařte plochu dlaždicemi

a

Systém Windows Phone a později Windows 8 přinesl na pole mobilních zařízení nový styl, který dostal název Metro. Toto rozhraní představuje prostředí živých dlaždic, které nahradilo jednoduché ikony a Widgety. Netradiční móda dokázala rozdělit uživatele na dva nesmiřitelné tábory – na ty, kdo Metro milují, a na odpůrce neefektivně využitého prostoru, kterým podle nich Metro je. Dostat dlaždicové rozhraní na mobilní telefony se systémem Android není žádný problém (například se skvělým Launcherem7). Dnes si ukážeme, jak dostat dlaždice na svou plochu prostřednictvím jednotlivých Widgetů. Díky tomu můžeme upravit nejen plochu telefonu, ale také tabletu.

Metro Ui HD Widget Tile

Z názvu programu lze vyvodit hned dvě nejpodstatnější skutečnosti – díky této aplikaci se nám podaří napodobit rozhraní Metro a spojení Widget Tile napovídá, že jednotlivé dlaždice přidáme na plochu jako Widget, a tak nemusíme měnit Launcher. Díky tomuto systému přidáme dlaždice velice snadno a nerozhodíme si zbývající nastavení a vzhled ploch. Je však jasné, že výsledný efekt nebude tak dokonalý, jako při nasazení skutečného Metra a jsme limitováni tím, co jednotlivé dlaždice dovedou. Autoři si pro nás připravili jen hrstku živých dlaždic, v ostatních případech si budeme muset vystačit se statickou podobou.

Přidávání dlaždic

Aplikace Metro Ui nám umožní přidat dlaždice jako Widgety, takže je třeba postupovat standardním způsobem pro přidání Widgetu na plochu, který se odvíjí od Vašeho Launcheru. V nabídce Widgetů nám přibyde hned několik typů dlaždic, kdy každá plní trochu jinou funkci. Objeví se zde tedy například dlaždice pro hodiny, počasí, datum, kalendář, Facebook nebo třeba obyčejná dlaždice s obrázkem či prostým textem.

Jednotlivé typy dlaždic mají společné možnosti nastavení, které zahrnují vzhled dlaždice a akci, která se po klepnutí na dlaždici provede. Další jednotlivá nastavení se už liší od použitého druhu (kalendář, počasí, přehrávání hudby atp.). Velikost dlaždic je možné po přidání měnit a lze vytvořit čtvercový, nebo obdélníkový tvar. Měnit však bohužel nejde detailnější nastavení dlaždice.

Společné volby

  • Button color – barva dlaždice
  • Font color –  barva popisku dlaždice
  • Caption – libovolný popisek dlaždice, umožňuje-li to
  • Select Action type – zvolí akci po kliknutí na dlaždici (spuštění aplikace/otevření odkazu)
  • Open URL – nastavení odkazu
  • Action – výběr aplikace, která se má po kliknutí spustit
  • Play sound – přehraje zvuk při kliknutí na dlaždici
  • Vibration – zapne/vypne vibrace při kliknutí

Volbou Preview se můžeme před vytvořením dlaždice podívat na její podobu. Widget přidáme tlačítkem Save Settings.

Hodiny (MetroUI HD – Clock, Small Clock)

Jednoduchá dlaždice, která nám nabídne informaci o čase (a datu) a nalezneme ji pod volbou MetroUI HD – Clock nebo MetroUI HD – Small Clock při výběru Widgetů. V prvním případě k tradičním volbám o umístění a interakci přibyde ještě možnost zvolit 24hodinový formát a zobrazení data (možnosti Clock 24h a Show Date undet the clock). U Small Clock, což je obdobná dlaždice s menším textem, lze zvolit také analogové hodiny.

Kalendář (MetroUI HD – Calendar)

Použijeme-li tento Widget, na základní obrazovce se nám zjeví obdélníková dlaždice, která nám zobrazí aktuální datum a blížící se událost v kalendáři.

Facebook (MetroUI HD – Facebook)

Tato možnost potěší všechny příznivce sociální sítě Facebook, kteří chtějí mít stále pod kontrolou, co se na jejich profilu děje. Facebooková dlaždice Vám totiž pohlídá veškeré události (žádosti o přátelství, zprávy a upozornění). Navíc lze zvolit odlišné zvukové upozornění pro každou z událostí.

Galerie (MetroUI HD – Gallery)

Téměř každé androidí zařízení dnes slouží jako sbírka vlastního multimediálního obsahu. Pomocí této dlaždice získáte přímý přístup do Galerie, kde můžete svá videa a fotografie spravovat. Dlaždice mění náhodně vzhled podle Vašich fotografií v galerii.

Obrázkové tlačítko (MetroUI HD – Image Button, Label+Image Button, Small Label+Image Button)

Statická dlaždice, u které definujeme pouze vzhled a akci, která se po kliknutí prstem aktivuje. U Widgetů Label+Image Button a Small Label+Image Button lze také definovat popisek (Caption). Pro vzhled dlaždic je možné použít nabízený vzhled (vybrat z Button Large Image), nebo zvolit vlastní texturu (Custom Image).

Hudba (MetroUI HD – Music)

Chcete-li svůj přehrávaný hudební playlist ovládat přímo z pracovní plochy, bude se Vám hodit Widget Music. V nastavení pouze zvolíme, jaká hudební aplikace se má po tapnutí na dlaždici spustit (Action). Dlaždice na ploše zobrazuje název přehrávané písničky a dává nám možnost přehrávání zastavit nebo se přesunout na další/předchozí skladbu.

Zmeškané SMS (MetroUI HD – SMS Inbox)

Stejně jako Live Tiles na Windows Phone systému i zde máme možnost sledovat počet zameškaných SMS. U dlaždice můžeme definovat vzhled, popisek a aplikaci, která se po kliknutí spustí.

Popisek (Metro UI HD – Title)

Chcete-li si jednotlivé části plochy nějak pojmenovat a graficky odlišit, můžete použít volbu Title, kterou jednoduše přidáte text přímo na pracovní plochu.

Počasí (Metro UI HD – Weather)

Zajímavou dlaždicí je bezesporu údaj s počasím, který je doplněn aktuální teplotou a obrázkem vystihujícím dané místo. Pro výběr umístění pro předpověď můžeme použít GPS lokalizaci (Use GPS), nebo zvolit místo ručně (Cityname and Country). Údaj o teplotě lze zobrazit ve stupních Celsia nebo Fahrenheita.

Launcher a používání v praxi

Widgety Metro UI HD sice přímo nevyžadují použití speciálního Launcheru a lze je aplikovat kamkoliv, v některých případech však není výsledek takový, jaký bychom očekávali. Widgety jsem nejprve aplikoval na standardní Launcher v systému Ice Cream Sandwich (tablet Asus Transformer Pad 300). Velikost jednotlivých dlaždic nebyla optimální a kvůli nemožnosti nastavení jiné mřížky se mezi dlaždicemi tvořily nehezky vypadající mezery. O mnoho spokojenější jsem byl až s GO Launcherem HD a mřížkou 5×8. Zde byly velikosti a mezery mezi dlaždicemi podobné jako na skutečném tabletu s Windows 8.

Závěr

Krása systému Android spočívá v tom, že si svůj systém můžeme obrovskou mírou upravit a přizpůsobit. To platí také o vzhledu pracovních ploch. Metro UI HD nám dokáže přetvořit standardní plochu s ikonami na pracovní prostor s dlaždicemi, který se podobá rozhraní Metro v systému Windows 8. Přidání a nastavení dlaždice je sice jednoduché, v případě vytváření několika dlaždic to však vyžaduje čas a trpělivost. Dlaždice bohužel není možné dodatečně upravovat, a tak se každá chyba promítne v opětovném vytváření dlaždice.

Demo aplikace nabízí pouze přidání statických dlaždic, pro používání všech druhů si budeme muset připlatit 77 Kč, což je na podobné aplikace možná o něco vyšší částka, než jakou bychom předpokládali.

Metro Ui HD Widget Tile
Vitanitas Software
Verze 1.30 (25. 6. 2012)
Velikost 5,2 MB
2.2+


Zdarma


77,15 Kč

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Palmary Weather Pro

SvětAndroida doporučuje: 24 widgetů

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
10 min. uložit na později

Komentáře (12)