Nové oddíly ve Facebook Messenger? Pohodlí či otrava?

Úvodní obrázek k aplikaci FB messenger

Aplikace Facebook Messenger je jistě užitečným komunikačním klientem. Poslední dobou ale přináší i kontroverzní funkce, které jsou uživateli přijímány dost rozporuplně.

Vzpomínáte si na dobu, kdy byl Messenger sice obrovský, ale přehledný a jednoduchý komunikační klient pro Facebook? Pokud ano, tak vězte, že ty časy se asi už nevrátí. I já musím uznat, že i přes svoji obří velikost a dost přemrštěné nároky na systémové prostředky je Facebook Messenger asi tím nejlepším klientem pro chaty na Facebooku. Obzvláště, když Facebook postupně odtrhává komunikaci od ostatních služeb sociální sítě.

Poslední verze aplikace Messenger přináší pro někoho jistě vhodné a vítané funkce. Pro jiného se však jedná o vesměs otravující věci odvádějící od smyslu rychlé komunikace. Začalo to všemožnými doplňky, které doplňují textové vzkazy o další interaktivní prvky, včetně třeba povedených zvuků nebo přímých odkazů ke spolupráci v Dropboxu. Pak přišly zprávy SMS, nejprve jako sloučené konverzace s náhledem zpráv SMS, jež jste si vyměnili s daným kontaktem a pak jako plnohodnotná náhrada výchozí aplikace pro SMSky. Bohužel tohle se úplně nepovedlo. Často uživatelé prskali, že na první pohled nejsou schopni u stejného kontaktu rozlišit, „čím si to vlastně píšou“. Aplikace se mimochodem jmenuje stejně jako vestavěná aplikace pro SMS přímo od Google, což taky přehlednosti moc nepřidává.

Rozdělení obrazovky aplikace Messenger do více částí

Posledním výstřelkem je rozdělení obrazovky Messengeru do více částí, což může být na první kliknutí pohodlnější. Pokud ale třeba potřebujete mít rychlý přehled o tom, s kým jste si kdy psali, spíš to otravuje. V aplikaci se náhodně otevírají části s nepřečtenými zprávami (které mimochodem stejně vidíte zvýrazněné v seznamu konverzací), s kontakty majícími narozeniny, či třeba s kontakty, s nimiž si často píšete (oblíbené), nebo s blízkými kontakty ve vašem okolí.

Pokud patříte mezi ty, kdo jsou novým rozdělením a nutností neustálého scrollování spíš zděšeni, asi kliknete na tlačítko pro zavření příslušného „oddílu“. Objeví se ale zpráva, která vám říká, že sice daný oddíl zavřít můžete, ale jen dočasně – třeba do dalších něčích narozenin. Okének se tak definitivně jednoduše nezbavíte.

Navíc, co je pro někoho jen otravné a nepřehledné, je pro jiného docela katastrofou. Nechci zatěžovat přístupností, ale představte si to třeba u nevidomého uživatele přejíždějícího prstem po obrazovce, ale i u běžných vidících uživatelů na menších displejích.

Uživatelé se navíc právem rozčilují, že o takto významné změně se Facebook neobtěžoval informovat v changelogu svých mobilních aplikací, což je sice jeho standardní chování, nicméně to nemění nic na tom, že pro uživatele je to problém. Snad se podaří Facebook přesvědčit, aby možnost zobrazování těchto oddílů udělal v nastavení Messengeru jako volitelnou.

Mimochodem, víte, že Messenger má pěknou a nenáročnou webovou aplikaci pro prohlížeč běžící na adrese Messenger.com?

Líbí se vám současné rozložení do „oddílů“, nebo dáváte přednost dřívějšímu klasickému seznamu? Zapojte se do diskuse.

Michal Rada
O Autorovi - Michal Rada

Je odborníkem v oblasti e-governmentu a využívání informačních technologií ve veřejných službách na národní i evropské úrovni. Je také architektem EG. Kromě toho se věnuje… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)