Mapy.cz s offline navigací: jak fungují a co umí?

Mapy.cz-s-offline-navigací

Mapy.cz přicházejí s offline navigací a v některých zemích (včetně Česka) i s možností stahovat jen vybrané regiony. Vyzkoušeli jsme, jak Mapy.cz s offline navigací fungují v praxi, a v tomto článku vás seznámíme se všemi podstatnými detaily.

Od roku 2015 nabízejí Mapy.cz možnost stáhnout si mapy evropských států pro offline používání. O rok později pak přišly s hlasovou navigací, kterou můžete použít nejen při jízdě autem, ale též při cykloturistice a pěší turistice. V posledních dvou zmíněných segmentech jen těžko hledají konkurenci. Navigace mezi dvěma body však měla jeden poměrně zásadní háček: výpočet trasy probíhal na serveru, takže zařízení muselo být připojené k Internetu. To sice dnes díky roamingu není na území EU zásadní problém, nicméně přesto existuje řada situací, kdy je offline navigace jedinou možností.

Ve středu přišel Seznam s dobrou zprávou, kterou určitě udělá radost všem uživatelům aplikace: Mapy.cz nabízí mobilní off-line mapy celého světa, takže výlet si naplánujete už i bez internetového připojení. Funkce je zatím dostupná jen ve verzi pro Android, nicméně postupně by se jí měli dočkat i uživatelé zařízení s iOS a Windows.

Další novinky v aplikaci Mapy.cz

Tisková zpráva kromě offline map a navigace zmiňuje také vyhledávání bodů zájmu: „můžete si vyhledat zajímavá místa v okolí, ihned vidíte tipy na historické památky, naplánujete si cestu k nejbližšímu zámku anebo zjistíte, kde je jaká restaurace, hotel, či zastávka MHD“. Další zajímavou novinkou je možnost stáhnout jen vybrané regiony (týká se zejména velkých států, ale platí i pro Česko a Slovensko). Důvodem je podrobnost mapových podkladů – pokud byste si totiž chtěli stáhnout mapy celého světa, zabraly by 180 GB.

Jak fungují Mapy.cz s offline navigací?

Nainstalovali jsme poslední verzi aplikace Mapy.cz na redakční telefon OnePlus 5. Velikost instalačního balíčku je necelých 37 MB. Po spuštění se hned začne vykreslovat mapa, v tu chvíli je však k dispozici online (u úplně prvního spuštění je stažení map nabízeno formou samostatné obrazovky). Abyste mohli používat mapy i bez internetového připojení, budete si je muset nejprve stáhnout. Pokud máte omezené datové přenosy, doporučujeme to provést při připojení přes Wi-Fi.

V kontextové nabídce v pravém horním rohu zvolíte možnost Offline mapy, následně si vyberete oblasti či státy, které chcete stáhnout. Aplikace sama podle vaší polohy nabídne v horní části obrazovky regiony, které by vás mohly zajímat. Mapy Česka jsou rozděleny do 14 souborů a celkem zaberou necelých 700 MB. Celé Slovensko pak zabere 300 MB v osmi souborech. Před zahájením stahování se aplikace zeptá, zda chcete data uložit do interní paměti, nebo na paměťovou kartu.

Velikosti dalších vybraných států:

  • Polsko 1,23 GB
  • Německo 3,48 GB
  • Rakousko 854 MB
  • Chorvatsko 214 MB

Stahování je poměrně pomalé – na polské podklady jsme čekali při připojení přes Wi-Fi několik desítek minut. Z reakcí dalších uživatelů soudíme, že se nejedná o ojedinělou zkušenost.

Praktický test

Jak jsme zmiňovali na začátku: původně nabízela aplikace Mapy.cz offline mapové podklady, k plánování trasy však bylo nezbytné internetové připojení. Aktuální verze 5.0.1 má zvládnout navigaci i bez dostupného Internetu. To jsme samozřejmě museli vyzkoušet, takže jsme přepnuli telefon do režimu Letadlo a následně zadali jako cíl naší cesty ulici na pražském Jižním Městě. Mapy.cz skutečně vypočetly trasu a byly připraveny navigovat, přičemž dalším testováním jsme zjistili, že k dispozici jsou i hlasové pokyny. Pokud tedy plánujete ve druhé polovině prázdnin nebo třeba v zimě dovolenou v oblasti, kde nebudete mít internetové připojení, můžete se na Mapy.cz spolehnout. Samozřejmě uvedené funkce fungovaly jen v těch mapách, které jsme si stáhli pro offline použití.

V nastavení trasy lze zvolit kromě automobilové také pěší a cyklistickou navigaci. Zatímco „pěšáci“ mohou vybírat mezi krátkou trasou a preferencí turistických cest, cyklisté mohou volit mezi silničním a horským kolem (není však k dispozici volba preference cyklostezek). Postupným přidáváním lze dokonce navigovat přes více zvolených bodů.

Resumé

Mapy.cz s offline navigací jsou rozhodně dobrým krokem vpřed. Je vidět, že Seznam nehodlá zůstat pozadu a chce uživatelům nabídnout to, co si žádají. Ostatně tuto funkci vývojáři slibovali už loni při spuštění hlasové navigace. Je dobré vidět, že sliby plní nejen o Vánocích :).

Trochu překvapuje poměrně velká velikost mapových souborů, která vynikne například při srovnání s mapami pro navigaci MapFactor Navigator, kde Česká republika zabírá 0,2 GB, tedy zhruba čtvrtinu místa. Důvodem jsou turistické a cykloturistické podklady, kterými běžné navigace neoplývají. Právě zde oceníte buď velkou paměťovou kartu (případně větší interní paměť), nebo další novinku Mapy.cz v podobě možnosti vybrat si jen ty regiony, které vás zajímají.

V automobilových navigacích je velká konkurence a Mapy.cz zde poněkud zaostávají – například neposkytují dopravní informace, nevědí o uzavírkách, nepočítají se zpožděním způsobeným provozem. To ale není jejich cílový segment. Sami autoři deklarují Mapy.cz primárně jako turistickou aplikaci, a to je pole, kde je tento ryze český produkt (přinejmenším na našem území) jasnou jedničkou. Pokud je tedy vaším koníčkem pěší turistika, jízda na kole, nebo třeba geocaching, jsou Mapy.cz s offline navigací tím nejlepším, co si můžete nainstalovat.

Aplikaci Mapy.cz můžete používat zdarma na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Na Androidu zaznamenaly již více než milion instalací a mohou se chlubit pěknou známkou 4,4. Ocenění zaslouží především za zaměření na turistiku a neustálý vývoj.

Mapy.cz navigation & off maps
Mapy.cz navigation & off maps
Využijete aplikaci Mapy.cz s offline navigací?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

be_on_road_ico

BE-ON-ROAD: podrobný test české navigace

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
29 min. uložit na později

Komentáře (20)