MAPS.ME: perfektní offline mapy celého světa pro Android

mapsme_icon

Chystáte se na cestu do zahraničí a máte před sebou strašáka v podobě orientace na neznámých místech? Tak si jednoduše zabalte mapy – samozřejmě ne do tašky či batohu, ale do svého chytrého telefonu.

MAPS.ME: perfektní offline mapy celého světa pro Android MAPS.ME: perfektní offline mapy celého světa pro Android

Aplikace MAPS.ME nabízí rychlé a detailní offline mapy všech zemí světa. Funguje kdekoli a kdykoli a k jejímu používání není nutné připojení k Internetu.

Maps.Me App Promo

Maps.Me App Promo

Co MAPS.ME slibují?

Autoři, pracující pod hlavičkou vývojářského studia MapsWithMe GmbH, kteří mají na svém kontě bezmála třicítku turistických průvodců pro nejrůznější země po celém světě, se v úvodu chlubí úspěchy své aplikace. Těmi jsou více než šest milionů stažení a umístění mezi pěti nejlepšími cestovními aplikacemi ve více než osmdesáti zemích. Dále jmenují vlastnosti, kterými jejich program vyniká:

Vysoká podrobnost Vysoká podrobnost

Miliony bodů zájmu Miliony bodů zájmu

Aktualizované mapové podklady Aktualizované mapové podklady

 • Vysoká podrobnost – více informací, než na ostatních mapách.
 • Miliony bodů zájmu (POI – “point of interest”): restaurace, čerpací stanice, turistické cíle, …
 • Aktualizované mapové podklady OpenStreetMap, které připravují a upravují uživatelé z celého světa. K jejich používání není nutné připojení k Internetu, takže je můžete používat i v zahraničí bez obav z roamingových poplatků.
 • Užitečné v rodném městě, nepostradatelné na cestách.

  Pokrytých je 345 zemí a ostrovů Pokrytých je 345 zemí a ostrovů

  Pravděpodobně nejrychlejší offline mapy Pravděpodobně nejrychlejší offline mapy

 • Pokrytých je 345 zemí a ostrovů.
 • Platíte jen jednou – žádné další opakované ani jednorázové platby. Mapové podklady jednotlivých zemí pak můžete stahovat zdarma a bez omezení. Aplikace není vázána na zařízení – po zakoupení placené verze ji lze používat na více telefonech a tabletech se stejným účtem Google.
 • Pravděpodobně nejrychlejší offline mapy vůbec. Zobrazují mapu již v okamžiku, kdy ostatní teprve načítají.
 • Inovativní způsob komprese mapových podkladů, díky kterým jsou stahované mapy malé a zabírají málo místa v telefonu.
 • Offline vyhledávání.

  Díky offline podkladům nepotřebujete Internet Díky offline podkladům nepotřebujete Internet

  Jedna aplikace pro všechny země Jedna aplikace pro všechny země

  Funguje offline vždy a všude Funguje offline vždy a všude

 • Možnost přidat libovolné místo do oblíbených položek pro jeho snadnější opětovné nalezení.
 • Import a export oblíbených položek ve formátu pro jiné mapy MAPS.ME, KML či KMZ.
 • Sdílení aktuální polohy na mapě prostřednictvím e-mailu nebo textové zprávy.
 • Režim automatického sledování – mapa se posouvá a otáčí podle aktuální polohy a směru pohybu.

MapsWithMe Lite Video Presentation

MapsWithMe Lite Video Presentation

Jak MAPS.ME fungují v praxi?

Aplikaci MAPS.ME — offline mapy ve verzi 3.1.1 jsme zakoupili za necelých 105 korun a nainstalovali ji na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Překvapila velikost instalačního balíčku – bez mapových pokladů jsme stahovali 50 MB dat, což není právě málo. Po spuštění aplikace sama rozpoznala, že se nalézáme v České republice a nabídla stažení odpovídajících map. Když jsme se koncem týdne přesunuli do Maďarska, navrhly MAPS.ME stažení mapových pokladů této země. Po stažení map se již zobrazilo jednoduché a intuitivní prostředí aplikace.

MAPS.ME nabízí stažení map MAPS.ME nabízí stažení map

MAPS.ME stahuje podklady MAPS.ME stahuje podklady

Intuitivní prostředí aplikace Intuitivní prostředí aplikace

Největší část obrazovky logicky zabírají mapy, které lze přibližovat a oddalovat buď tlačítky po pravé straně, nebo tradičním gestem “štípnutí”. K posunu v mapě vystačíte s obvyklým tahem prstu po obrazovce požadovaným směrem.

Největší část obrazovky logicky zabírají mapy Největší část obrazovky logicky zabírají mapy

Klepnutím na objekt (například město či parkoviště) ho označíte a v horní části obrazovky se ukážou dostupné informace. Skrze hvězdičku přidáte objekt do oblíbených položek.

Klepnutím na objekt zobrazíte podrobnosti Klepnutím na objekt zobrazíte podrobnosti

Klepnutím na objekt zobrazíte podrobnosti Klepnutím na objekt zobrazíte podrobnosti

Hvězdičkou objekt přidáte do oblíbených Hvězdičkou objekt přidáte do oblíbených

V dolní liště najdete čtyři tlačítka – šipka zcela vlevo zobrazí aktuální pozici, na které se nacházíte, včetně vyobrazení směru pohledu a (ne)přesnosti.

Šipka zobrazí aktuální pozici Šipka zobrazí aktuální pozici

Tlačítko s lupou slouží, jak bychom předpokládali, k vyhledávání, které funguje i bez připojení k Internetu. Hledat lze buď podle klíčového slova, kdy jsou výsledky zobrazovány průběžně během zadávání znaků, nebo podle kategorie, kde aplikace zobrazuje požadovaná místa podle vzdálenosti.

Kategorie bodů zájmu Kategorie bodů zájmu

Kategorie bodů zájmu Kategorie bodů zájmu

Výpis kategorie Parkoviště Výpis kategorie Parkoviště

Připraveny jsou následující kategorie bodů zájmu: jídlo, hotel, pamětihodnosti, doprava, čerpací stanice, obchod, zábava, bankomat, banka, parkoviště, záchody, lékárna, nemocnice, pošta a policie. Po výběru položky z výsledků se zobrazí umístění v mapě, včetně vyobrazení aktuální polohy. V tomto místě si ale neodpustíme drobnou kritiku – databáze bodů zájmu by mohla být rozsáhlejší, neboť například v sekci “jídlo” chyběla celá řada restaurací, stejně tak vyhledávání nenašlo některé zajímavé podniky.

Zobrazení bodu zájmu v mapě Zobrazení bodu zájmu v mapě

Výpis kategorie Čerpací stanice Výpis kategorie Čerpací stanice

Vyhledávání v bodech zájmu Vyhledávání v bodech zájmu

Ikonka s hvězdičkou otvírá seznam oblíbených položek, zde nazývaný jako Záložky. Seznam je možné sdílet e-mailem či skrze další programy. Položky jsou seřazeny podle vzdálenosti, klepnutím zobrazíte polohu bodu v mapě.

Seznam oblíbených míst Seznam oblíbených míst

Seznam oblíbených míst Seznam oblíbených míst

Zobrazení místa v mapě Zobrazení místa v mapě

Sdílení oblíbených míst Sdílení oblíbených míst

Sdílení oblíbených míst Sdílení oblíbených míst

Čtvrté tlačítko je kontextová nabídka s následujícími položkami:

Kontextová nabídka pod čtvrtým tlačítkem Kontextová nabídka pod čtvrtým tlačítkem

 • Stáhnout mapy – stažení mapových podkladů dle výběru uživatele. Nejprve je nutné zvolit kontinent, potom zemi a v některých případech i region ke stažení. Například Česká republika je velká 218 MB, Slovensko 86 MB, Rakousko 194 MB a Polsko 294 MB. Skrze tento seznam lze již stažené mapy mazat, u vybraných států lze také otevřít stránku cestovního průvodce v Obchodě Play.

  Stažení mapových podkladů Stažení mapových podkladů

  Stažení mapových podkladů Stažení mapových podkladů

  Stažení mapových podkladů Stažení mapových podkladů

 • Nastavení a více – v této sekci naleznete možnosti konfigurace, nápovědu, ohlášení chyby, odkazy na komunitní podporu, hodnocení programu v Obchodě Play, zobrazení údajů o verzi a autorských právech. V nastavení lze zvolit úložiště map, jednotky, povolit či zakázat odesílání anonymních statistik použití a zobrazení tlačítek pro přiblížení mapy.

  Možnosti nastavení Možnosti nastavení

  Nápověda Nápověda

  Informace o verzi Informace o verzi

  Autorská práva Autorská práva

  Úložiště map Úložiště map

  Jednotky Jednotky

 • Sdílet mé umístění – v tomto případě je nutné nejprve pomocí tlačítka se šipkou zjistit aktuální polohu uživatele. Poté přes tuto položku vyvoláte systémovou nabídku pro sdílení, aktuální poloha je pak odeslána jako zkrácený odkaz do mapy.

  Sdílení polohy Sdílení polohy

  Sdílení polohy Sdílení polohy

  Sdílení polohy Sdílení polohy

 • Hotels search – vyhledávání hotelů na webu Booking.com skrze webový prohlížeč. Tato funkce pochopitelně vyžaduje dostupné internetové připojení, nicméně hotely naleznete i v databázi bodů zájmu.
 • Více aplikací – seznam turistických průvodců pro Android ke stažení. Průvodci přitom fungují jako samostatné aplikace, které stáhnete a nainstalujete z Obchodu Play.

  Seznam turistických průvodců Seznam turistických průvodců

  Seznam turistických průvodců Seznam turistických průvodců

  Seznam turistických průvodců Seznam turistických průvodců

Resumé

MAPS.ME si jistě zaslouží pochvalu za jednoduché a naprosto intuitivní uživatelské prostředí, ve kterém se snadno zorientuje každý, kdo někdy pracoval s podobným typem aplikace. Můžeme konstatovat, že načítání, vykreslování a zobrazování map je opravdu svižné – rozhodně rychlejší než jejich stahování z Internetu. Líbí se nám také grafické provedení, které sice zcela neodpovídá nejnovějším designovým trendům aplikací pro Android, přesto je přehledné a vizuálně příjemné.

Chválíme možnost stahování jen těch map, které budete potřebovat; líbila se nám také automatická nabídka stažení mapy v případě, kdy se ocitnete v zemi, jejíž mapové podklady v zařízení chybí.

Slabší stránkou je databáze bodů zájmu, která neobsahuje tolik míst, kolik jich například ve stejném bodě najdou Mapy Google. V tomto směru ale nelze výtku směrovat jinam, než ke komunitě, která mapové podklady připravuje. Pokud byste chtěli i by přispět svým dílkem k doplnění mozaiky, máte možnost na oficiálním webu pro editaci OpenStreetMap. Editor je poměrně jednoduchý a po krátkém “proškolení” si s ním poradí asi každý.

Je důležité uvědomit si, že nejde o navigaci, ale mapovou aplikaci – proto nebudeme kritizovat absenci hlasových pokynů, kterými disponují například Mapy Google. MAPS.ME vás sice dovede do místa určení, ale pouze způsobem obvyklým pro klasické papírové mapy s přidanou hodnotou v podobě zobrazení aktuální pozice.

Budeme-li hodnotit samotné mapové podklady, můžeme konstatovat, že v civilizovaných zemích, kde je silná komunita, dospěly do solidně použitelného stavu, blížícího se možnostem využití komerčních map. Důkazem budiž “zadarmové” navigace, používající právě OpenStreetMap, jako jsou NavFree, BE-ON-ROAD či MapFactor, které jsou (až na občasné dětské mušky) velmi dobře použitelné v praktickém životě. Opět platí: pokud v mapách naleznete chybu, můžete se sami podílet na její opravě.

Placenou verzi, kterou si zatím koupilo více než sto tisíc uživatelů, přijde na 105 Kč a její hodnocení v Obchodě Play je 4,5 z maximálních 5,0 možných. 50 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.1 a novějším.

[appbox googleplay com.mapswithme.maps.pro]

K dispozici je také varianta MAPS.ME Lite, která je zdarma a nabízí offline mapy jakékoli země, veškeré podrobnosti na mapě a aktuální polohu zjištěnou GPS. Proti placené verzi chybí především offline vyhledávání na mapě, dále ukládání míst do oblíbených, rotace mapy, sdílení oblíbených položek a režim automatického sledování. Jestliže se bez těchto funkcí obejdete, můžete si aplikaci stáhnout zadarmo, stejně jako více než milion uživatelů. Průměrná známka je v tomto případě 4,2. Velikost instalačního balíčku a kompatibilita jsou stejné, jako u verze Pro.

[appbox googleplay com.mapswithme.maps]

Závěrem dejme slovo uživatelům, kteří aplikaci komentovali při svém hodnocení v Obchodě Play. Například Ondřej Langr napsal: “Tato aplikace byla první, za niž jsem byl ochoten zaplatit. Je svižná a má skvělé mapy. Zkoušel jsem ji i v zahraničí – je příjemné používat tytéž mapy u nás i na cestách.” Další praktickou zkušenost přidává Josef Pánek: “Podrobné mapy, skvěle funguje, spolupracuje s GPS Nainstalována v tabletu schopna nahradit navigaci. Stále vidíte daleko dopředu, kam jedete. Procestoval sem s ní Ameriku, bez problému.” Do třetice všeho dobrého ještě jeden spokojený uživatel: “Za ty peníze úplně luxusní. Ukazuje zastávky, obchody a jiné. Vše je úžasné, jednoduché a rychlé. Jen bych ocenil rozšíření hledání o popisná čísla a o sekci země, město a ulice. Naší Vesteckou ve Vestci nemohu ve vyhledávači najít. Ale, to jsou detaily. Jsem maximálně spokojený.”

Používáte k podobným účelům jinou aplikaci? Neváhejte a podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem! Těm nejzajímavějším programům se budeme věnovat v některé z dalších recenzí!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

ikona

SvětAndroida doporučuje: 6 navigací a map

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
21 min. uložit na později
jak zkalibrovat kompas android telefon

Jak zkalibrovat kompas v Android telefonu?

Návody David Trlica David Trlica
2 min. uložit na později
navigace_ico

Čtenáři doporučují: 9 navigací a map

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
23 min. uložit na později

Komentáře (27)