Malware Hummingbad nakazil desítky milionů Android zařízení. Kde se ale vzal?

Android-Malware – náhleďák

Malware jménem Hummingbad je v posledních týdnech velmi žhavým tématem v oboru kybernetické bezpečnosti. Podle analýz měly být tímto zákeřným kódem nakaženy desítky milionů zařízení. Donedávna ale nebylo zcela jasné, jak se zákeřník do smartphonů dostává a kdo za ním stojí. Nyní to víme. A uznáváme, že to je problém.

Malware schovaný v reklamě

To si takhle prohlížíte web a najednou vám přes něj naskočí reklama, která nejde odstranit, dokud se sama neukončí. To už jste asi někdy někde zažili, že? A teď si představte, že ta reklama si na pozadí otevře zadní vrátka. Pak vpustí do vašeho Androidu zákeřný kód, který si nastaví rootkit, aby měl přístup k celému zařízení bez omezení. Prostřednictvím podvodných instalací aplikací a prokliků pak malware generuje svému autorovi zisky ve výši 300000$ za měsíc. Firma Check Point, která stojí za výzkumem malwaru, tak ukázala, jak mohou škodlivé programy uměle podporovat firmy.

android_malware_ico1

Za reklamou (a tudíž pravděpodobně i malwarem) stojí čínská reklamní společnost Yingmob, která na vrcholu aktivity malwaru ovládala více než 85 milionů zařízení v celosvětovém měřítku. Největší problém ale tkví v tom, že firma by klidně mohla být schopná prodat přístupy k nakažených zařízením a účely malwaru by se mohly během okamžiku změnit k mnohem horším.

Útok malwarem Hummingbad byl globální, ale nejvíce nakažených přístrojů bylo v Číně (1,6 milionu infikovaných) a Indii (1,3 milionu infikovaných), což je poměrně logické, jelikož se jednalo o čínskou reklamu.

Pokud jde o Hummingbad, my bychom měli být teoreticky v klidu a nemusíme se příliš obávat, protože mnoho Čechů na čínské weby nechodí. A u místních reklam se není příliš čeho obávat. Zde vládnou v internetových reklamách obrovské nadnárodní společnosti, jako je například Google, které podobné jednání nemají zapotřebí.

Naopak v klidu by ale neměli být (opět převážně asijští) uživatelé iOS, kteří se za Hummingbad prvotně Androidu posmívali. Stejná reklamní společnost totiž údajně stojí i za malwarem Yispecter, který by klidně mohl ve stejném množství iPhonů čekat na probuzení.

Zdroj: engadget.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)