LTE: nezbytnost nebo jen nafouknutá bublina?

LTE

LTE – pojem, který je v souvislosti s chytrými telefony zmiňován velice často. Vysokorychlostní mobilní internet je nepochybně velice oblíbeným pomocníkem pro každodenní život. Je však opravdu natolik důležitý, že se na přístroj bez jeho podpory musíme dívat skrz prsty, nebo se jedná pouze o nafouknutou bublinu a většina z nás se bez této technologie bez problémů obejdeme?

O co se vlastně jedná?

Existuje jen velmi málo uživatelů, pro které je pojem LTE naprosto cizí. Tomu vděčíme díky neustálé reklamní kampani operátorů a některých výrobců chytrých telefonů. Není tedy divu, že se samotným pojmem se setkáváme takřka na každém kroku. Především začínající uživatelé však mohou mít problém s tím, aby si udělali jasno v tom, co to vlastně LTE je.

LTE Vodafone

Zkratka pro tuto technologii vychází ze slovního spojení Long Term Evolution a technologie samotná slouží pro vysokorychlostní připojení k mobilnímu internetu. Díky maximálním rychlostem přenosu dat tak LTE otevírá zcela nové brány v oblasti mobilního připojení. Více o samotné technologii se můžete dozvědět také v samostatném článku.

Nezbytnost či zbytečnost?

Řada z nás se drží tvrzení, že telefon nepodporující LTE nebo frekvence využívané v našich končinách, je předem odsouzen k zavržení. Je však třeba se zamyslet nad tím, zda je pro nás vysokorychlostní internet v telefonu naprostou nezbytností, či se bez něho pohodlně obejdeme, protože internet v mobilu nevyužíváme k úkonům vyžadující vysokou rychlost.

Power-LTE

Je tak třeba zvážit několik faktorů, mezi které lze zahrnout například polohu bydliště a v neposlední řadě také objem datového balíčku našeho tarifu, neboť s rostoucí rychlostí internetu se může zvýšit také objem přenesených dat. Tedy jen ve smyslu, že díky vyšší rychlosti se rozhodneme více čerpat výhody mobilního připojení. Samotná rychlost jinak nijak nezvyšuje datové nároky.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že v místech, kde najdeme dobré pokrytí 3G internetem, není LTE takovou nezbytností, a to ani v případech, že mobilní internet používáme pro práci. Rychlosti 3G jsou totiž povětšinou naprosto dostačující. Jiná situace však nastává u uživatelů, kteří se častěji pohybují např. na vesnicích, kde LTE často bývá jedinou alternativou k EDGE.

vodafone-mapa-pokrytí-LTE-titul-729x478

Před zakoupením telefonu se tak pokuste pozastavit nad těmito skutečnostmi a zvážit, zda je pro vás vysokorychlostní internet naprostou nezbytností. Mnohdy tak můžete ušetřit nemalé množství finančních prostředků a výběr nového přístroje může být snazší disciplínou.

Potřebujete LTE – shrnutí v kostce

Kdo LTE potřebuje?

  • uživatelé, kteří nutně potřebují nejvyšší rychlost připojení
  • uživatelé, kteří se pohybují v místech, kde chybí kvalitní pokrytí 3G a je zde jen LTE
  • uživatelé, kteří využívají jiné výhody LTE (například VoLTE apod.)

Kdo LTE nebude potřebovat?

  • uživatelé, kteří se pohybují v místě s kvalitním 3G pokrytím a vystačí si s jeho rychlostí
  • uživatelé, kteří mobilní internet používají jen zřídka a vystačí si i s občasným EDGE připojením

Rada na závěr – pokud máte vedle sebe dva smartphony, které jsou vyrovnané, berte ten s plnou podporou LTE. V ostatních případech vždy zvažte, zda LTE nutně potřebujete. Byla by totiž škoda odmítnout výborný telefon jen kvůli papírové funkci, kterou nemusíte vlastně vůbec potřebovat.

Jak se na přítomnost LTE v telefonu díváte vy?

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (85)