LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem

lifx_zarovka_rgb_wifi

LiFx jsou barevné úsporné LED žárovky, které je možné ovládat z chytrého telefonu. Slovem „ovládat“ nemáme přitom na mysli pouze zapínání a vypínání, ale také nastavení intenzity svitu, změnu barvy, nastavení časovače, nebo synchronizaci osvětlení s hudbou.

Nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx Nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx

Nejsympatičtější na celém řešení je skutečnost, že nemusíte udělat skoro nic – tedy kromě výměny dosavadní žárovky za žárovku LiFx. Není nutné přebudovávat elektroinstalaci, ani přidávat do sítě řídící jednotky – vše potřebné má totiž svítidlo v sobě.

http://www.youtube.com/watch?v=JJv1dWIquGc

Z telefonu pak je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky buď jednotlivě, nebo všechny najednou. Uvnitř tělesa je několik barevných LED a bezdrátový adaptér, který přijímá pokyny z aplikace nebo z řídící žárovky. Výrobce přitom myslel jak na uživatele telefonů Apple, tak i těch s Androidem. Do budoucna navíc počítá také s desktopovými platformami Windows, Mac OS a Linux, v jednání je též aplikace pro mobilní Windows.

Z telefonu  je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky Z telefonu je možné ovládat a konfigurovat nainstalované žárovky

Kromě výše uvedených funkcí může žárovka indikovat události telefonu – například v případě přijetí textové zprávy se rozbliká, nebo se ztlumí z jasného svitu na tlumený předtím, než půjdete spát.

Pokud se ptáte na cenu, vězte, že sice není nejnižší, nicméně ani neúměrně vysoká – jeden kus vyjde na 70 dolarů, tedy přibližně kolem 1360 korun. Koupěchtiví zákazníci se musí registrovat na čekací listinu. Předpokládaná životnost tělesa je 40 000 hodin, respektive (dle norem) 25 let.

Nastavte barvu osvětlení tak, aby vyhovovala vaší náladě. Nastavte barvu osvětlení tak, aby vyhovovala vaší náladě.

„Inteligentní žárovka“ LiFx ale není ojedinělým počinem na tomto poli – společnost Philips nedávno uvedla obdobný produkt s názvem Hue, který je možné ovládat z telefonu s Androidem pomocí aplikace Hue. Žárovky Philips Hue jsou k dostání v amerických prodejnách Apple.

Co je možné s žárovkou LiFx dělat?

    • Ovládat světla odkudkoli.
    • Nastavit úroveň jasu pro konkrétní žárovky, místnost nebo celý dům.
    • Zvolit barvu osvětlení, vyhovující vaší náladě.
    • Upozornění na nové statusy na sociálních sítích Twitter, Facebook, přijaté textové zprávy a další
    • Hudební projekce s barevnými efekty, kterými jistě uděláte dojem na domácím večírku.
Hudební projekcí s barevnými efekty uděláte dojem na domácím večírku. Hudební projekcí s barevnými efekty uděláte dojem na domácím večírku.

    • Noční osvětlení (nejen) pro vaše děti.
Udělejte si svůj východ a západ slunce u sebe doma Udělejte si svůj východ a západ slunce u sebe doma

    • Rozsvěcení a zhasínání světel, simulující přítomnost osob v domě/bytě, když jste na dovolené.
Odjíždíte na dovolenou? Chytré žárovky budou dělat, jako že jste doma Odjíždíte na dovolenou? Chytré žárovky budou dělat, jako že jste doma

Co by vás mohlo zajímat?

Na vývojářském blogu položili zájemci celou řadu otázek, na které se jeden z vývojářů snaží průběžně odpovídat. Vybíráme ty nejzajímavější.

Jak připojit LiFx do již existujícího systému automatizace domácnosti?

Vývojáři hodlají poskytnout klientské knihovny (SDK) a dokumentaci k API, takže pokud systém lze rozšířit (což jde téměř u všech), pak po příslušné aktualizaci ze strany dodavatele budou tyto žárovky schopny se systémem komunikovat.

Kolik žárovek LiFx může být v jedné síti?

Prototypový systém byl testován s jednou řídící a devíti podřízenými žárovkami. Zvolený síťový hardware a software ale umožní provozovat třeba i stovky žárovek.

Bude možné napsat si vlastní osvětlovací programy?

Ano, žárovky lze ovládat jednoduchými skripty. Uživatel tak bude moci nahrát sekvence, které ovládají barvy v průběhu času.

Jak je řešeno zabezpečení připojení?

Wi-Fi připojení akceptuje nastavené zabezpečení, které používáte. Žárovky mezi sebou komunikují spojením šifrovaným AES-128.

LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem LiFx: žárovka ovládaná chytrým telefonem

Jak se žárovka připojí k Wi-Fi síti?

Řídící („master“) žárovka obsahuje Wi-Fi bridge, takže ji nainstalujete, zapnete a připojíte se telefonem k ní vysílanému signálu. V aplikaci LiFx zadáte SSID sítě a heslo, žárovka se připojí do bezdrátové sítě. Následně telefon opět připojíte do své sítě a po restartu aplikace můžete žárovku ovládat.

S celým procesem pomůže jednoduchý průvodce, který nabídne dostupné Wi-Fi a vyžádá si zadání hesla. Podřízené žárovky se pak automaticky připojují k řídící, nicméně je možné je ovládat samostatně.

Jaké standardy Wi-Fi LiFx podporuje?

Žárovka se umí připojit do sítí 802.11 a/b/g/n.

Musí být žárovka připojená k přívodu energie? Pokud ano, jak velkou má spotřebu?

Ano, musí (vypínač tedy musí být permanentně zapnutý). Odběr elektrické energie je ale údajně tak malý, že kdyby byla žárovka napájena v pohotovostním režimu tužkovou baterii, vydržela by jeden až dva roky. Pouze řídící žárovka, vyžadující Wi-Fi připojení, potřebuje ke svému životu cca 2 až 3 Watty.

Vypínač musí být zapnutý, žárovka ale spotřebuje minimum energie Vypínač musí být zapnutý, žárovka ale spotřebuje minimum energie

S jakým napětím žárovka pracuje?

110 V až 260 V. Vývojáři také uvažují o 12voltové verzi.

Bude k dispozici také webové rozhraní?

Webové rozhraní je zatím jen v plánech do budoucna. Prioritou je aplikace LiFx pro iOS a Android zařízení.

Půjde žárovky ovládat více než z jednoho telefonu?

Ano. API a zvolené síťové protokoly umožní přístup více zařízení současně.

Zdroje: LiFx, vývojářský blog, Kickstarter, Android Headlines a Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)