Muž stojící za Li-Ion bateriemi hlásí nový objev. Dočkáme se lepších baterií?

Li-Ion bateriemi

Jméno John Bannister Goodenough vám pravděpodobně nic neříká, přesto jeho vynález používáme každodenně. Stojí totiž společně s dalšími inženýry za Li-Ion bateriemi, nicméně právě Goodenough je považován za toho hlavního, díky kterému máme nyní v telefonech nebo i autech Li-Ion baterie.

Tvůrci stojící za Li-Ion bateriemi by nyní mohli způsobit menší revoluci

V posledních letech se Goodenough se svým týmem věnoval opět bateriím, zkoumal způsoby jak navýšit jejich kapacitu a zrychlit nabíjení. A podle zprávy, která byla minulý týden uveřejněna v Texaské univerzitě, na to dokázali přijít. Nový druh baterií má údajně mít až 3x větší kapacitu, dokáže se rychleji nabíjet a také nemůže explodovat.

Nová baterie se oproti klasickým Li-Ion bateriím liší v jedné důležité části, namísto kapalných elektrolytů se používají skleněné komponenty. Skleněné elektrolyty můžou uložit mnohem více energie a navíc jsou mnohem více stabilní. Baterie jsou stále v počátečních stádiích vývoje, nicméně výzkumníci říkají, že díky použití skleněných elektrolytů by časem mohli vyměnit lithium za sodík, který je levnější a šetrnější k životnímu prostředí, protože se dá získat z mořské vody.

Lépe by na tom měly být baterie i v práci v nižších teplotách. Což by se mohlo hodit hlavně u autobaterií. Minimálně takto na papíře zní nová baterie velmi dobře, nicméně je tu ještě dlouhá cesta k tomu, než se případně dostane do masové výroby. Výzkumný tým nyní doufá, že najdou výrobce baterií, se kterým by se dalo spolupracovat a případně baterii vyslat na trh, jméno Johna Goodenougha by k tomu mohlo hodně pomoct.

Myslíte, že tentokrát se již dočkáme nějaké „revoluce“ u baterií?

Zdroj: mashable.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)