Technologie Li-Fi: Jako Wi-Fi na steroidech, ale až 100x rychlejší

li-fi_ico

Chtěli byste stahovat celá hudební alba, hry, nebo videa v HD rozlišení v rámci několika sekund? Nová alternativa k Wi-Fi může učinit podobné přenosové rychlosti samozřejmostí. Jmenuje se Li-Fi a jak již zkratka napovídá, k síťovým přenosům používá světlo.

Li-Fi je obousměrná bezdrátová technologie, spoléhající na světlo ve viditelném spektru, nebo neviditelných frekvencích, jako je například infračervené záření. Viditelné světlo je přitom schopno přenášet data mnohem rychleji než Wi-Fi, čímž se může stát ideální kandidátem pro širokopásmové služby.

V oblasti viditelného spektra je Li-Fi mnohonásobně rychlejší než přes infračervené záření V oblasti viditelného spektra je Li-Fi mnohonásobně rychlejší než přes infračervené záření

Ač zní výše uvedené řádky libozvučně, musíme upozornit, že celá technologie je zatím stále ještě v plenkách. Nedávné testy v Talinu ale ukázaly, že přenosové rychlosti v reálném prostředí mohou dosáhnout až 1 Gb/s. To je stokrát rychlejší připojení, než jaké mohou nabídnout dnešní Wi-Fi sítě. Teoretická (laboratorní) rychlost přitom je až 224 Gb/s.

Myšlenky se ujal estonský startup Vélmenni, který začal pracovat na komercializaci technologie a její uvedení do praxe. Výsledkem je speciální žárovka, která nejen svítí, ale také funguje jako přístupový bod.

Li-Fi není až tak žhavou novinkou

Přenos dat na bázi světla není žádnou převratnou novinkou – je používán například v optických vláknech, která si můžeme představit jako trubky, vedoucí světelný signál od zdroje k přijímači. Bezdrátové využití světla je ale přeci jen o něco komplikovanější než stávající technologie. Počítač či cílové zařízení totiž potřebuje speciální přijímač a při přenosech dat ve viditelném spektru ani nelze příliš hovořit o mobilitě, neboť mezi přijímačem a vysílačem musí být přímá viditelnost a signál nesmí být rušen například slunečním světlem, což komplikuje její použití ve venkovních prostorách.

Termín Li-Fi poprvé použil profesor Harald Haas z Edinburgh University, který demonstroval technologii na konferenci TED (Technology, Entertainment and Design) v roce 2011. Ve své prezentaci, kterou zhlédly více než dva miliony uživatelů, ukázal streamování videa skrze LED lampu. Profesor Haas také popsal budoucnost, kdy by se miliardy žárovek mohly stát bezdrátovými hotspoty.

Termín Li-Fi poprvé použil profesor Harald Haas z Edinburgh University Termín Li-Fi poprvé použil profesor Harald Haas z Edinburgh University

Přes zjevné nedostatky jsme ale přesvědčeni o tom, že Li-Fi může mít před sebou světlou budoucnost v mnoha síťových aplikacích – zejména v kancelářském a firemním prostředí, kde je rychlost je nejvyšší prioritou. Jednou z velkých výhod Li-Fi je skutečnost, že, na rozdíl od Wi-Fi, není v kolizi s jinými rádiovými signály, takže by mohla být využita například v letadlech a dalších místech, kde je rušení problém.

V rozhovoru pro International Business Times uvedl generální ředitel Vélmenni Deepak Solanki, že by tato technologie mohla být dostupná spotřebitelům „během tří až čtyř let.“

Zdroje: Daily Dot a BBC.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)