LG vyvíjí vlastní highendový chipset s jádry Cortex-A72

LG chipset titul

Krom tradičních výrobců chipsetů, jakými jsou například Qualcomm či MediaTek se do vývoje vlastních řešení čím dál častěji pouští i samotní výrobci chytrých telefonů. Vedle Samsungu, který v tomto odvětví již zdaleka není nováčkem a dodává své Exynosy i jiným výrobcům, se na trhu čím dál častěji objevují chipsety Kirin od společnosti HiSilicon, ta plně spadá do vlastnictví čínského Huaweie. Dalším výrobcem chytrých telefonů, s jehož chipsety bychom se v budoucnu mohli často setkávat, by mohlo být jihokorejské LG, které plánuje v roce 2016 vypustit do světa chipset vlastní výroby.

V tomto odvětví není LG úplným nováčkem, není tomu tak dávno, kdy investovalo takřka 200 milionů dolarů do vývoje chipsetu Nuclun. Tento chipset, postavený za pomoci technologie big.LITTLE se 4 výkonnými jádry Cortex-A15 a 4 úspornými jádry Cortex-A7, však pro společnost prakticky představoval fiasko. Kvůli svému přehřívání jej LG nasadilo pouze do jediného a navíc omezeně dostupného modelu. Tím bylo LG G3 Screen – derivát vlajkové lodi, modelu G3, s větším displejem o úhlopříčce 5,9″. Poté se LG pokoušelo vytvořit konkurenci pro Snapdragon 810 za použití jader Cortex-A57 a Cortex-A53, nicméně tento projekt byl ukončen rovněž z důvodu přehřívání ještě před tím, než se dostal do jakéhokoli sériově vyráběného zařízení.

lg chipset 1

Připravovaná novinka by měla rovněž pracovat s architekturou big.LITTLE. V tomto případě však půjde o čtveřici nových, výkonných jader Cortex-A72 doplněnou o čtyři úsporná jádra Cortex-A53. Grafický výkon by měla dodávat, blíže nespecifikovaná, grafika Mali. S největší pravděpodobností se však bude jednat o nejnovější Mali T880, která byla, spolu se zmíněnými jádry Cortex-A72 nedávno představena společností ARM. Pokud se tentokrát vše podaří dle plánu, můžeme se na první zařízení s tímto řešením těšit v roce 2016.

Společnost LG má za sebou úspěšný rok 2014, ve kterém se jí podařilo prodat 60 milionů smartphonů a v budoucnu jistě pomýšlí na ještě větší úspěchy. Vlastní chipset by jí tak teoreticky mohl nejen nabídnout konkurenční výhodu, ale zrovna tak pomůže zefektivnit výrobu chytrých telefonů a tabletů.

Co myslíte, podaří se LG do třetice vyvinout vlastní, konkurenceschopný chipset?

Zdroje: GSMArena.com, TomsHardware.co.uk.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)