Chytré hodinky LG G Watch – Android vždy po ruce (recenze)

TOP

Chytrých hodinek na trhu stále přibývá a ani společnost LG nechce v tomto segmentu zaspat. LG G Watch přicházejí s Androidem Wear pod kapotou a chtějí konkurovat nejlepším modelům na trhu. Jak obstály v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení, vzhled a zpracování

Krabička ve tvaru krychle ukrývala kromě hodinek pouze základní výbavu – USB kablík, nabíječku a speciální dokovací adaptér pro nabíjení.

Kromě hodinek se v balení nachází také dokovací stanice pro nabíjení a USB kablík Kromě hodinek se v balení nachází také dokovací stanice pro nabíjení a USB kablík

Samotné hodinky LG G Watch vypadaly designově na prvních fotografiích celkem dobře, naživo je to už o poznání  horší. Nudný obdélníkový tvar s žádným zajímavým prvkem, taková je černá přední strana. Na bocích nenalezneme žádná ovládací tlačítka, což je možná trochu netradiční. Zajímavé jsou jen kovové kontakty na zadní straně, které slouží k připojení do dokovací stanice (nabíjecí kolébky).

Hodinky LG G Watch nás svým designem neohromily Hodinky LG G Watch nás svým designem neohromily

Chytré hodinky od LG působí trochu lacině Chytré hodinky od LG působí trochu lacině

Do redakce nám dorazila černá varianta Do redakce nám dorazila černá varianta

Na zadní straně se nacházejí pouze datové piny Na zadní straně se nacházejí pouze datové piny a tlačítko pro zapínání hodinek

K hodinkám jsme dostali silikonový tmavý pásek, který opět nijak nevyniká. Jedná se ovšem o standardní 22mm pásek, který lze vyměnit. Každý uživatel si tak může hodinky LG G Watch alespoň trochu rozjasnit. Zapínání je ve stylu tradičních hodinek, žádné speciální mechanizmy jihokorejský výrobce nevymýšlel. Rozsah zapínání vyhovuje užšímu zápěstí (i ženskému) a zároveň jej zapnou i muži se širokým zápěstím.

Silikonový pásek je pohodlný, ale občas se ruka zapotila Silikonový pásek je pohodlný, ale občas se ruka zapotila

Zapínání bude vyhovovat většině uživatelům Zapínání bude vyhovovat většině uživatelům

Hodinky jsou na ruce celkem pohodlné, i když konkurenční Samsung Gear Live jsou díky zaobleným zádům přeci jen trochu komfortnější. Samotný pásek je pohodlný, při teplejších dnech se nám ovšem mírně potila ruka.

LG G Watch sedí na ruce poměrně dobře LG G Watch sedí na ruce poměrně dobře

S hodinkami LG G Watch se nemusíte bát do sprchy či do vany – disponují zvýšenou odolností proti vniknutí vody a prachu IP67. Plavat byste s nimi ovšem neměli.

IP67 zajistí zvýšenouo dolnost proti vodě a prachu IP67 zajistí zvýšenou odolnost proti vodě a prachu

Celkové zpracování na nás moc dobře nepůsobí – hodinky mají sice kovový rámeček kolem displeje, přesto jsou záda plastová a LG G Watch působí trochu lacině. Je pravda, že všechny části lícují skvěle (což je při voděodolnosti skoro nutnost), ale celkově nás hodinky po stránce vzhledu vůbec neoslnily. Pochválit můžeme snad pouze nízkou hmotnost 63 gramů.

LG G Watch jsou lehké pouze 63 gramů LG G Watch jsou lehké pouze 63 gramů

První pohled

LG G Watch (první pohled)

LG G Watch (první pohled)

Hardware a displej

Výkonný hardware, který jsme si ještě před pár lety nedokázali představit ani v mobilních telefonech, se dnes přesunul také do chytrých hodinek. LG G Watch jsou vybaveny čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 400 s frekvencí 1,2 GHz, 512MB RAM pamětí a 4GB vnitřním úložištěm. Pro běh normální verze systému Android by sice byla 512MB RAM paměť již nedostatečná, na Android Wear je to ovšem dostatek.

O napájení se stará baterie s kapacitou 400 mAh, což je na poměry hodinek celkem slušné, výkonný hardware si ovšem řekne o spoustu energie. Jak se to ukáže v praxi, si ověříme v samostatné kapitole. Hodinky LG G Watch jsou k mobilnímu telefonu připojeny standardní technologií Bluetooth 4.0. V útrobách navíc ukrývají také gyroskop, akcelerometr a kompas.

Specifikace

  • displej: 1,5″ LCD IPS, rozlišení 280 x 280 pixelů
  • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 400, frekvence 1,2 GHz
  • paměť: 512MB RAM, 4GB vnitřní úložiště
  • baterie: 400 mAh
  • OS: Android Wear
  • konektivita: Bluetooth 4.0
  • rozměry: 37,9 x 46,5 x 9,95 mm
  • hmotnost: 63 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – nepraktické IPS

Displej tvoří u hodinek nejdůležitější část a kvalita tvoří tenkou hranici mezi úspěšným a neúspěšným modelem. Jihokorejský výrobce vsadil v případě LG G Watch na 1,65″ LCD IPS displej, který ve výchozím stavu stále svítí. Při ostrém slunci jsme i při maximálním jasu měli problémy s čitelností, což je u hodinek neodpustitelný nedostatek. Se snižující se intenzitou denního světla displej ožíval – i zde jsme ale měli výhrady. V případě, že nastavíte ciferník s černým pozadím, hodinky černé pozadí zobrazí jako šedé a v noci nepříjemně září. Displej za stálého svícení spotřebovává obrovské množství energie a razantně zkracuje výdrž hodinek.

Čitelnost na slunci je mizerná Čitelnost na slunci je mizerná

Ve výchozím stavu je čas zobrazován neustále, což má negativní dopad na baterii. Hodinky po chvíli nečinnosti mírně pohasnou a k jejich rozsvícení lze použít ťuknutí na displej či švihnutí rukou. V případě, že stálé svícení deaktivujeme, lze stejnými gesty displej probudit z vypnutého stavu. Pohybové gesto ovšem fungovalo velmi zvláštně a zpočátku se nám povedlo displej rozsvítit tak jednou z 5 pokusů. Po troše cviku je to lepší, ale stejně velmi nepraktické a preferujeme stále rozsvícený displej. 

Konektivita – spárování s telefonem

K funkčnímu propojení hodinek LG G Watch a telefonu či tabletu musí být splněny dvě podmínky – dané zařízení musí disponovat technologií Bluetooth 4.0 a Androidem 4.3 či novějším. V případě nových přístrojů nebudete mít žádné problémy, většina stávajících telefonů na trhu ale sídlí spíše na verzi Android 4.2, se kterou budete mít zkrátka smůlu.

LG G Watch - sparovani s telefonem (1)LG G Watch - sparovani s telefonem (2)LG G Watch - sparovani s telefonem (3)

LG G Watch - sparovani s telefonem (5)LG G Watch - sparovani s telefonem (6)LG G Watch - sparovani s telefonem (7)

Pokud vaše zařízení daná kritéria splňuje, stačí z Obchodu Play nainstalovat aplikaci Android Wear a hodinky spárovat. Proces je velmi rychlý a jednoduchý. Hodinky nás nezklamaly ani ohledně stability spojení – výpadky jsme zkrátka za celou dobu testování nezpozorovali. Stále aktivní technologie Bluetooth se samozřejmě podepíše na celkové výdrži vašeho telefonu, s nejnovějším standardem Bluetooth 4.0 je to ovšem zanedbatelné.

Baterie a výdrž

Chytré hodinky LG G Watch jsou napájeny akumulátor s kapacitou 400 mAh. To je celkem standardní hodnota na poměry chytrých hodinek a hodně tedy bude záležet na spotřebě hardwaru, zejména pak displeje. V tomto směru nás LG G Watch zklamaly – ve výchozím stavu svítí displej neustále (viz kapitola Displej), jedná se o IPS a spotřeba energie je obrovská.

Kvůli tomu se výdrž LG G Watch pohybovala v našem případě okolo jednoho dne, což je velké zklamání a odpůrci chytrých hodinek budou na tento nedostatek hlasitě upozorňovat. A vlastně mají pravdu – konkurenční hodinky totiž dokážou vydržet déle. V případě, že jsme aktivovali automatické vypínání displeje, se výdrž rapidně zvýšila a s hodinkami jsme vydrželi okolo dvou dnů. Zapínání displeje gestem (švihem ruky) ovšem nefungovalo úplně spolehlivě a používání hodinek bylo nepraktické. Stále totiž razíme heslo, že chytré hodinky mají zkrátka ukazovat čas neustále, proto jsou to hodinky. Nabíjení LG G Watch trvá přibližně hodinu.

Dokovací stanice pro nabíjení je povedená díky magnetu, který hodinky rychle a snadno usadí Dokovací stanice pro nabíjení je povedená díky magnetu, který hodinky rychle a snadno usadí

Micro USB konektor na dokovací stanici Micro USB konektor na dokovací stanici

Uživatelské prostředí

Chytré hodinky LG G Watch disponují systémem Android Wear, který je pro podobná zařízení stvořen. Díky tomu je zajištěno jednoduché, líbivé a schopné pracovní prostředí. Android Wear jsme vám již několikrát představili.

Stabilita a rychlost prostředí

V tomto pohledu nás Android Wear rozhodně nezklamal. Prostředí je díky své jednoduchosti velmi rychlé a žádná zásadnější zpomalení jsme nepozorovali. Stejně na tom byla také stabilita hodinek, kde veškeré aplikace fungovaly spolehlivě, a neměli jsme problém s funkčností. Snad jen jednou či dvakrát se nám za dobu testování stalo, že hodinky nehlásily notifikace. Vždy to ale vyřešil restart telefonu, takže možná byl na vině telefon.

Ciferníky

Na první pohled připomínají chytré hodinky klasický ukazatel času na našem zápěstí – úvodní obrazovku totiž tvoří ciferník. V případě hodinek LG G Watch máme na výběr z více než dvaceti předinstalovaných podob ciferníku, další lze do hodinek vpravit pomocí aplikací z Google Play. Na výběr máme mezi digitální formou, analogovými hodinkami či dalšími podobami. Na své si přijde každý, počítat však můžete s tím, že některé propracované ciferníky spořádají více energie, což se negativně podepíše na celkové výdrži hodinek.

Menu a prostředí

Na domácí obrazovce s ciferníkem lze vytáhnout po vzoru „dospělého“ Androidu notifikační lištu, která nám prozradí stav baterie, datum a umožní ztlumit notifikace. Po dvojitém poklepání na displej se automaticky spustí hlasové rozpoznávání a ovládání. Do dalšího menu se dostanete tažením prstu od spodního okraje hodinek vzhůru. Hlasování ovládání funguje podle toho, jaký systémový jazyk máme v telefonu navolen. Pokud český, funguje pouze hlasové rozpoznávání, které nám řeč převede na text a pokusí se formulaci vyhledat v Googlu. Při nastavené angličtině jsou možnosti daleko bohatší – můžete například napsat SMS zprávu, vytočit kontakt, nadiktovat a uložit schůzku do kalendáře atp.

Obdržené notifikace se přehledně řadí vedle sebe ve velkých obdélnících – každý je na jedné obrazovce a lze rolovat dolů. Díky tomu jsou veškeré informace dostatečně velké a je zajištěno velmi pohodlné prohlížení.

Ovládání a gesta

Jelikož nemají hodinky LG G Watch na svém těle žádné tlačítko, veškeré ovládání probíhá skrze dotykový displej. Gesta pro ovládání tvoří zpravidla tahy prstu do čtyř směrů a poklepání. Zpočátku je ovládání poměrně zmatené a sami občas nevíte, jak kýženou akci provést. Proto doporučujeme poctivě sledovat úvodní tutoriál, který vám ovládání hodinek přiblíží. Po krátkém čase si na možná trochu netypické ovládání zvyknete a nakonec zjistíte, že je velmi jednoduché a rychlé.

Aplikace

Android Wear je stále nový systém, aplikací zatím není nepřeberné množství. Na druhou stranu představuje Android Wear rozvíjející se standard pro chytrá zařízení, takže aplikace přibývají s nadsázkou každý den a jejich celkový počet se velmi rychle zvyšuje. Nebude trvat dlouho a aplikací pro Android Wear bude dostatečné množství. Poměrně zajímavé je propojení s Mapami od Googlu, které vám dokážou zobrazovat směr přímo na displeji chytrých hodinek. Předinstalovány jsou také stopky, časovač či třeba jednoduchý ovladač hudby z telefonu.

Fitness

Chytré hodinky LG G Watch mají v sobě akcelerometr, který lze proměnit v krokoměr. K tomu je připravena také speciální aplikace, která vám ihned prozradí počet ušlých kroků, zaznamenává vám jednotlivé dny a dělá statistiku, navíc lze nastavit denní cíl. Přesnost krokoměru není nikterak zázračná a často se nám stalo, že hodinky zahlásily splněný cíl v momentě, kdy jsme delší dobu seděli.

Praktické zkušenosti

Pojďme si ukázat několik bodů, na které jsme přišli po delším testování, kdy se hodinky staly naším každodenním společníkem.

Pohodlné nošení s výstrahou

Dodávaný pásek u hodinek je poměrně pohodlný, navíc nabízí dostatečný rozsah velikostí. Bohužel jsme se v našem případě trefili na rozměr, který by seděl přesně mezi dvě volitelné velikosti. S tím ale výrobci asi těžko něco udělají. Trochu více nás trápilo, že se ruce pod páskem občas pěkně zapotily, což nebylo úplně příjemné. Celkově se ale hodinky LG G Watch nosí poměrně dobře a po troše zvyku o nich ani nevíte.

Čitelnost na slunci je špatná

Jak jsme se zmínili v samostatné kapitole, čitelnost displeje na slunci je pro hodinky klíčová. Na displej hodinek totiž koukáte celý den a velmi často i ve venkovních prostorách, takže se přímému svitu slunce nevyhnete. Bohužel LG G Watch nás v tomto ohledu zklamaly – někdy jsme měli dokonce problém čas rozluštit, což by se rozhodně stávat nemělo. Nepomohlo ani nastavení maximálního jasu.

Denní výdrž se stále zapnutým displejem

Ve výchozím nastavení svítí displej hodinek LG G Watch nepřetržitě, což se velmi nepříjemně podepíše na výdrži hodinek. A to dokonce tak špatně, že jsme museli nabíjet každý den. Hodinky zkrátka více na jedno nabití při stále zapnutém displeji nevydrží. Tento nešvar se trochu vylepšil tím, že jsme displej nastavili na automatické zhasínání. V tomto případě jsme se dostali na 2 – 2,5 dne výdrže, což je stále velmi slabé oproti konkurenci.

Designem se rozhodně neblýsknete

Hodinky LG G Watch nás designově ani zpracováním vůbec neoslovily a troufáme si tvrdit, že se zkrátka ve společnosti neblýsknete. Prostý design nezachrání ani kovový rámeček, který by se dal hravě nahradit plastem a nikdo by si ani změny nevšiml.

Gesto na rozsvícení displeje nefungovalo 100%

Při šetření baterie a automatickém vypínání displeje se hodí nějaký rychlý a snadný způsob, jak displej zapnout. Hodinky LG G Watch lze rozsvítit pohybovým gestem, které simuluje skutečný pohyb při nahlédnutí na ciferník. Bohužel toto gesto nefungovalo ani zdaleka 100%, takže bylo potřeba hodinky probouzet klepnutím prstu na displej.

Notifikace fungují výborně

Spokojení jsme byli se zobrazováním notifikací – hodinky LG G Watch nám zobrazovaly přehledně doručené SMS, emaily, zprávy z Hangouts či třeba nově WhatsApp. Zkrátka vše, co jsme od telefonu potřebovali vědět, dorazilo velmi přehledně a vcelku.

Prostředí je velmi rychlé, jednoduché a líbivé

Android Wear se nám líbí – je velmi jednoduchý, líbivý, přesto mocný a rychlý. Aplikací také stále přibývá a jsme přesvědčeni, že je to krok správným směrem.

Vody se nebojí

Díky certifikaci IP67 se při běžném používání nemusíte bát, že byste LG G Watch utopili. Chytré hodinky od LG se nebojí stříkající vody, deště či třeba sprchování. Plavat byste s hodinkami ale rozhodně neměli.

Žádná ovládací tlačítka způsobují nepříjemnosti

Na těle hodinek LG G Watch jsme nenašli žádná ovládací tlačítka – vše probíhá skrze dotykový displej. Jak ale hodinky zapnout a vypnout, že? Zde jsme byli opět trochu nemile překvapeni. Hodinky lze totiž vypnout pouze z prostředí systému (tedy doklikat se tam), zapnout ale hodinky jen tak nelze. Ke spuštění LG G Watch je totiž nutná dokovací stanice či miniaturní tlačítko na zadní straně, ke kterému potřebujete minimálně hrot propisky.

Kdy, kde a za kolik?

Dostupnost hodinek LG G Watch představuje další černý puntík v našem hodnocení – v českých obchodech je totiž neseženete. Jedinou možností je tak poohlédnout se do zahraničních obchodů, kde se cena pohybuje okolo 200 dolarů, nebo sáhnout po oficiálním prodeji z Google Play v zemích, kde je to možné (například USA). Dostat se k těmto hodinkám tedy není pro běžného zákazníka úplně snadná záležitost.

Resumé – LG G Watch

LG G Watch představují další zařízení, které dokazuje, že chytré hodinky mají smysl. Tedy alespoň pro uživatele, kteří jejich výhody využijí. Přesto nemůžeme testovaný model ani zdaleka označit jako dokonalý. Ale popořadě.

LG G Watch přicházejí se systémem Android Wear, který se nám líbí, a je vidět, že Google provedl krok správným směrem. Prostředí je velmi jednoduché, rychlé a povedené. Smysluplných aplikací sice prozatím příliš není, přibývají ale opravdu rychle, takže se o potenciál této platformy strachovat nemusíme. Hodinky oceníme také za odolné tělo, které se nebojí ani ponoření do vody či prašného prostředí. Pro milovníky kovových či kožených pásků máme dobrou zprávu – dodávaný pásek lze kdykoliv vyměnit za jiný standardní 22mm. Nabíjení je díky povedené dokovací stanici rovněž velmi pohodlné.

Tím ovšem náš výčet důležitějších pozitiv končí, pojďme se tedy podívat na nedostatky, které nás po dobu testování sužovaly. V první řadě nás hodinky LG G Watch neoslovily po stránce designu, ani zpracování, což může být pro většinu uživatelů klíčové. Nezachránila to ani výdrž, neboť jsme hodinky museli nabíjet každý večer. Displej se nám také nelíbil – svítil sice nepřetržitě, ale spotřebovával příliš mnoho energie, navíc na přímém slunci jsme měli problém s čitelností. Menší vadu na kráse tvoří také absence ovládacích tlačítek, kvůli které je zbytečně složité hodinky vůbec zapnout. Pokud byste se přesto rozhodli LG G Watch pořídit, počítejte s tím, že je na českém trhu oficiálně nekoupíte. Budete se tak muset poohlédnout do zahraničních obchodů.

Klady

Rychlý a povedený systém Android Wear
Voděodolná konstrukce (IP67)
Vyměnitelný pásek
Povedená dokovací stanice

Zápory

Špatná čitelnost na slunci
Velmi slabá výdrž na jedno nabití
Neatraktivní design a zpracování
Špatná dostupnost
Žádná ovládací tlačítka

Chcete se podívat na chytré hodinky LG G Watch osobně? Pak zavítejte na Android RoadShow 2014. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)