LG G Watch R – zásah do černého na druhý pokus (recenze)

LG G Watch R –  náhledový obrázek

Trh s chytrými hodinkami se stále rozrůstá, a není proto divu, že se výrobci předhání a představují jeden model za druhým. Dnes se podíváme na očekávané hodinky LG G Watch R, které se postaví proti oblíbené Motorole Moto 360. Jak obstály?

Obsah recenze

Obsah balení, vzhled a dílenské zpracování

Sympatická krabička, ve které chytré hodinky LG G Watch R dorazily do naší redakce, ukrývala opravdu jen to nejnutnější. Kromě hodinek jsme v balení nalezli ještě nabíjecí stanici, USB kabel a manuál.

LG G Watch R -  obsah balení

U chytrých hodinek je vzhled a zpracování na předních příčkách, neboť hodinky tvoří odjakživa i módní doplněk. V tomto ohledu jsou na tom LG G Watch R dobře, neboť přináší tradiční kulatý tvar a již od oka připomínají klasické hodinky. Již první rendery na internetu prozradily, že nový model od LG bude svým vzhledem konkurovat oblíbeným hodinkám Motorola Moto 360. Bohužel první seznámení naživo napoví, že na obrázku vypadají o poznání lépe než ve skutečnosti. Na první pohled působí LG G Watch R možná až přehnaně lacině, což je určitě škoda.

Displej je kulatý a není jako v případě hodinek Motorola Moto 360 ničím přerušen. Menší zmatky panují okolo krycího sklíčka – některé weby uvádí, že se jedná o Gorilla Glass. Oficiálně ovšem nejsou tyto hodinky na webu Corning uvedeny a i nám se na poklep zdá, že se nejedná o Gorilla Glass, ale spíše o nějaké plastové sklíčko. Za dobu testování jsme ale k žádným škrábancům nepřišli, což je určitě dobrá zpráva.

Obruč kolem displeje na sobě nese náznak ciferníku, s kolečkem na pravé straně lze sice otáčet, ale plní pouze funkci tlačítka pro zmačknutí. Velikost hodinek připomíná rozměry tradičních analogových hodinek a díky své váze jsou možná dokonce o něco lehčí než většina „hloupějších“ hodinek. LG G Watch R jsou prozatím dodávány pouze v černé barvě, což nám ale příliš nevadilo. Matný kov nás ovšem příliš neoslnil a jak již zaznělo z předchozího odstavce, ve společnosti rozhodně nebudete díky těmto hodinkám středem pozornosti.

LG G Watch R - prezentace (1)

Výrazně tomu nepomůže ani kožený pásek, který nás rovněž příliš neoslnil. Jedná se ovšem o standardní 22mm pásek, který lze kdykoliv vyměnit. Pásek si na naší ruku zvykl velmi rychle a po několika dnech bylo nošení pohodlné. Klasický zapínací mechanizmus umožní používat hodinky majitelům s menší rukou, ale zároveň padne i na širší zápěstí. Spodní část hodinek ukrývá datové PINy pro spojení s magnetickou nabíjecí kolébkou a také senzor pro měření srdečního tepu. Vibrace hodinek jsou spíše průměrné a občas se nám stalo, že jsme nějakou notifikaci zameškali. Hovor či budík ale rozhodně na ruce ucítíte, i když jedince s hlubším spánkem nejspíše neprobudí.

LG G Watch R nabídnou certifikaci IP67, díky čemuž jsou odolné vůči prachu a vodě. Sprchu, déšť či ponoření do hloubky jednoho metru hodinky přežijí bez újmy, plavat byste s nimi ale neměli. Zpracování hodinek je na dobré úrovni, i když celkově vypadají hodinky Motorola Moto 360 o poznání lépe. I tak je to ale od předchozí generace LG G Watch značný krok kupředu a za hodinky se stydět nemusíte.

http://youtu.be/nGx0_ChcD9A

Hardware a displej

Hardware v nových hodinkách LG G Watch R je téměř totožný s vnitřnostmi předchozího modelu LG G Watch. O pohon se opět stará čtyřjádrový procesor Snapdragon 400 s frekvencí 1,2 GHz, který je doplněn 512MB RAM pamětí a 4GB vnitřním úložištěm. To jsou parametry, za které by se nemusel stydět ani leckterý chytrý telefon. Pro běh systému Android Wear je tato sestava dostačující a celé prostředí je díky tomu rychlé a plynulé.

O napájení se stará baterie s kapacitou 410 mAh, což je jen o 10 mAh více než u staršího brášky. Jaká bude výdrž v praxi, si ověříme v samostatné kapitole. Hodinky LG G Watch R jsou k mobilnímu telefonu připojeny standardní technologií Bluetooth 4.0, díky čemuž je spotřeba energie snížena na minimum. V útrobách se navíc ukrývá také gyroskop, akcelerometr, kompas, barometr a senzor srdečního tepu.

Specifikace

  • displej: 1,3″ P-OLED, rozlišení 320 x 320 pixelů
  • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 400, frekvence 1,2 GHz
  • paměť: 512MB RAM, 4GB vnitřní úložiště
  • baterie: 410 mAh
  • OS: Android Wear
  • senzory: akcelerometr, krokoměr, kompas, barometr, srdeční tep
  • konektivita: Bluetooth 4.0
  • rozměry: 46,4 x 53,6 x 11,1 mm
  • hmotnost: 62 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – sázka na povedený P-OLED

Minulé generaci hodinek od LG jsme vyčítali špatný displej, který sužovala především špatná čitelnost na slunci. Mohl za to méně kvalitní panel IPS, který byl ale v nové generaci vystřídán displejem s technologií P-OLED. Výsledkem je výborný displej, který je díky rozlišení 320 x 320 pixelů velmi jemný a díky OLED technologii pak nabídne výborné podání barev a čitelnost na slunci. V praxi jsme měli jas nastavený na polovinu a nesetkali jsme se se situací, kdy bychom čas nepřečetli. Dokážeme si představit, že v letních slunečných dnech bude potřeba jas zvýšit, ale i tak bude displej stále na poměry chytrých hodinek dobře čitelný. Situaci by samozřejmě řešila automatická regulace jasu, která zde trochu chybí.

Displej svítí ve výchozím nastavení stále a údaj o čase je tak zobrazen nepřetržitě. Po několika sekundách displej vždy mírně pohasne a jsou zvýrazněny pouze ručičky, aby byla snížena spotřeba displeje, ale zároveň se dal pohodlně odečíst čas. Velmi tomu pomůže i skvělé podání černé díky OLED technologii. Displej lze do tohoto stavu přepnout také položením dlaně na displej. Obrazovka se rozzáří po ťuknutí prstu po displeji nebo švihnutím ruky a pohledem na ciferník – LG G Watch R samy poznají, že kontrolujete čas, a rozsvítí se. Toto šikovné gesto pracovalo spolehlivě a přesně, i když často se tedy hodinky rozsvítily nechtěně při podobném švihu rukou.

LG G Watch R - displej (2)

Konektivita

Jelikož v hodinkách LG G Watch R tepe povedený systém Android Wear, párovaný telefon musí splňovat dvě podmínky – Bluetooth 4.0 a Android alespoň ve verzi 4.3. Přes tato dvě omezení zkrátka nejede vlak. Pokud jsou obě podmínky splněny, stačí si do telefonu stáhnout oficiální aplikaci Android Wear a postupovat přesně podle instrukcí. Spárovat hodinky je otázkou několika desítek sekund a zvládne to opravdu každý.

Se stabilitou spojení jsme problémy neměli – hodinky se samy neodpojovaly a připojení bylo stále bezchybné. Občas se nám stalo, že po vzdálení od telefonu se hodinky znovu samy nepřipojily. Bylo to ale spíše způsobeno telefonem, neboť s jiným přístrojem jsme tyto problémy nezaznamenali. Stále aktivní spojení Bluetooth se sice na výdrži telefonu určitou měrou podepíše, s nejnovějším profilem Bluetooth 4.0 LE je to ovšem skoro zanedbatelné.

Baterie a výdrž

Chytré hodinky LG G Watch R jsou stejně jako předchůdce napájeny baterií s kapacitou okolo 400 mAh. Jelikož nás předchůdce s jednodenní výdrží mírně zklamal, byli jsme zvědavi, jak na tom budou nové hodinky LG G Watch R. Baterie i hardware zůstaly obdobné a změnil se tak především displej – IPS technologii vystřídal P-OLED. Musíme konstatovat, že rozdíl je citelný. S chytrými hodinkami LG G Watch R vydržíte celý den s přehledem a pokud se naučíte hodinky přes noc vypínat a ve tmě snižovat jas, odmění vás mnohdy až 2,5denní výdrží, což je oproti konkurenčním Motorola Moto 360 rozhodně výborný výsledek. Při používání cca od 7 od rána do 20 hodin večer s nočním vypínáním se výdrž průměrně pohybovala okolo dvou dní. Nabíjení pak trvá přibližně hodinu.

Stále to jsou samozřejmě hodnoty, které spoustu uživatelů od koupě chytrých hodinek odradí. Pokud si totiž podobné zařízení pořídíte, musíte se zkrátka stejně jako v případě mobilního telefonu naučit dávat zařízení na nabíječku téměř každý den. Bez nabíjecí kolébky se v případě LG G Watch R neobejdete, což je možná trochu škoda – běžný MicroUSB kablík vám k nabíjení nestačí. Uvítali bychom samozřejmě také bezdrátové nabíjení jako v případě hodinek Motorola Moto 360.

LG G Watch R - nabíjecí kolébka

Uživatelské prostředí

Stabilita a rychlost prostředí

Systém Android Wear je pro mobilní zařízení dobře navržen, a jelikož LG G Watch R disponují výkonným hardwarem, celé prostředí je rychlé a plynulé. Na záseky jsme v průběhu testování prakticky nenarazili, stejně tak s pády či nefunkčností aplikací.

Menu a prostředí

Na domácí obrazovce s ciferníkem lze vytáhnout po vzoru „dospělého“ Androidu notifikační lištu, která nám prozradí stav baterie, datum a umožní ztlumit notifikace. Dvojitým poklepáním na displej se automaticky spustí hlasové rozpoznávání a ovládání. Do dalšího menu se dostanete tažením prstu od spodního okraje hodinek vzhůru. Hlasové ovládání funguje podle toho, jaký systémový jazyk máme v telefonu navolen. Pokud český, funguje pouze hlasové rozpoznávání, které nám řeč převede na text a pokusí se formulaci vyhledat v Googlu Now. Při nastavené angličtině jsou možnosti daleko bohatší – můžete například napsat SMS zprávu, vytočit kontakt, nadiktovat a uložit schůzku do kalendáře atp.

Notifikace jsou zobrazeny a řazeny velmi přehledně. Tahem prstu zprava doleva lze zobrazit stream (například více zpráv z Hangouts), opačným tahem prstu notifikaci zavřeme a označíme za přečtenou.

Ovládání a gesta

Tlačítko na pravé straně slouží k zapnutí hodinek, rozsvícení displeje a po delším stisku i jako přístup do nastavení. Ostatní ovládání spočívá v tazích a poklepání po dotykovém displeji. Zpočátku se může zdát ovládání trochu nepraktické a zmatené, ale po chvilce zvyku zjistíte, že ovládání je nakonec rychlé a snadné.

Aplikace, ciferníky a Fitness

Ve výchozím stavu nalezneme v hodinkách pouze některé základní aplikace (stopky, budík, přehrávání hudby, zobrazení notifikací…), další velké množství se dá stáhnout z Obchodu Play. Aplikací už je celá řada, a jelikož tvoří Android Wear současný standard pro chytré hodinky, velmi rychle přibývají. Nebude trvat dlouho a aplikací bude i pro Android Wear dostatek. Vyzdvihnout můžeme například propojení Google Map s telefonem, na kterém probíhá samotné zaměřování polohy a navigace, ale pokyny a informace jsou nám zobrazeny na displeji hodinek.

Důležitým prvkem chytrých hodinek jsou ciferníky, tedy prostředí, které nám prozrazuje aktuální čas, datum a další informace. V hodinkách je předinstalováno 25 ciferníků, ze kterých si patrně vybere každý. Některé ciferníky dokáží kromě času a data zobrazit také například kapacitu baterie, aktuální nachozené kroky či třeba nadmořskou výšku díky barometru. Další povedené ciferníky lze navíc doinstalovat z Google Play.

LG G Watch R v sobě ukrývají akcelerometr a gyroskop, lze je tedy využívat i jako krokoměr. Ten funguje zcela automaticky a naše kroky počítá a zaznamenává každý den. Údaje jsou samozřejmě spíše orientační, ale i tak potěší informace o tom, jak jsme byli který den aktivní. Nově je součástí hodinek také senzor srdečního tepu, jehož údaje jsou ale opět spíše orientační.

Kdy, kde a za kolik?

Hodinky LG G Watch R rozhodně patří k dražším modelům na našem trhu. Není ale divu, neboť zároveň patří k těm úplně nejlepším chytrým hodinkám, které lze v současné době pořídit. Dobrou zprávou zůstává, že lze LG G Watch R již snadno zakoupit na českém trhu. Cena se pak pohybuje okolo 6 500 Kč, což je dost, ale možná zároveň o něco méně, než jsme čekali.

Graf ceny produktu LG G Watch R poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Nebudeme si nic nalhávat – LG G Watch R přišly jako konkurence k oblíbeným hodinkám Motorola Moto 360. Jejich úkol je totožný – oslovit uživatele, kteří chtějí tradiční design analogových hodinek, přitom ale zachovat veškeré funkce systému Android Wear. Musíme říci, že společnosti LG se to do velké míry povedlo. LG G Watch R totiž svého soka překonávají výkonnějším hardwarem, lepším displejem, delší výdrží na jedno nabití a oficiální distribucí u nás.

V našich očích ztrácí hodinky LG G Watch R především v jednom důležitém aspektu – v designu a zpracování. Ačkoliv jsou oba modely na renderech z internetu velmi atraktivní, naživo jsou hodinky Motorola Moto 360 o poznání elegantnější. Budoucím uživatelům tedy rozhodně doporučujeme si nejprve hodinky LG G Watch R prohlédnout naživo. Hodinky od Motoroly mají také lépe vyřešeno nabíjení – je totiž bezdrátové. Pokud se vám vzhled hodinek LG G Watch R zalíbí, můžeme jejich nákup vřele doporučit. Ze současných modelů na trhu jsou tyto chytré hodinky od LG nejspíše nejdále.

Klady

+ Rychlé a svižné prostředí systému Android Wear.
+ Povedený P-OLED displej.
+ Voděodolná konstrukce IP67.
+ Vyměnitelný pásek.
+ Senzor srdečního tepu.
+ Barometr.

Zápory

– Naživo méně atraktivní design a provedení.
– Nutno používat speciální nabíjecí kolébku.
– Absence senzoru okolního osvětlení.

Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)