Ladění HTC Desire – část 2.

htc-logo-1

V souladu s rozvrhem se tentokrát podíváme na rootování, dva typy zálohování a flashování radia a upravených ROM (v našem případě CyanogenMod). Tentokrát budu daleko více zaměřen přímo na Desire, a návod se dá pro jiná HTC použít jen s jistými úkroky. Pro další Androidy není použitelný skoro vůbec. Předesílám, že tento díl již není navzdory své „vysvětlující“ formě určen úplným začátečníkům (jen těm odvážným), a riskujete poškození telefonu a ztrátu záruky.

Na úvod

Nejprve je vhodné říct, proč jsem tato témata zařadil do optimalizačního seriálu. Důvod je jednoduchý – dobře uvařená ROM může být znatelně rychlejší než ta dodávaná. Poznáte to samozřejmě i při běžném používání, ale nejvíc si smlsnou fanoušci benchmarků, kterým můžou naměřená čísla vyskočit až do několikanásobků. Já tomu moc nefandím, ale proč ne. A nízké nároky na výkon znamenají vyšší výdrž baterie. A obojí my chceme. No a abychom mohli ROM nahrát, nevyhneme se rootu (povolení nejvyšších uživatelských práv), náhradě recovery (prostředí umožňující nějakou tu práci s telefonem, aniž by naskočil operační systém), a v neposlední řadě pořádné záloze. Rootnutí a flashnutí ROM je svým způsobem riskantní. I když se v drtivé většině případů podaří, může se vám při některém kroku docela dobře stát, že si telefon tzv. bricknete (prostě si z telefonu uděláte drahou cihlu, a už ho nezapnete). Pokud se vám to stane, ztratíte možnost vrátit telefon do původního stavu (dodávaná ROM, dodávaná recovery, unroot), a s nejvyšší pravděpodobností jej servis nepřijme na záruční opravu, čímž se vám cihla ještě trochu prodraží. Někdy to jen beznadějně vypadá, a telefon se dá ještě oživit v pohodlí domova, ale to už vyžaduje vaše samostudium. Já nikomu v takové situaci pomáhat nebudu, protože to stojí čas, a ještě by se to mohlo snadno obrátit proti mně – to jen na úvod, abyste věděli, do čeho jdete.

Rootujeme a měníme recovery

Díky vynikajícímu nástroji Unrevoked proběhnou obě věci naráz, a to zcela automaticky a bez jediného vstupu od uživatele. Což vypadá krásně, ale ve skutečnosti se trochu angažovat musíte. Proces totiž neproběhne, dokud nenahrajete upravený ovladač připojení k bootloaderu. Ten naleznete zde i s podrobným návodem k jeho instalaci. Jednoduše řečeno – vypnutý telefon nabootujete do recovery za současného držení vypínače a tlačítka pro snížení hlasitosti, najdete telefon ve správci zařízení Windows, a tam mu nalistujete stažený ovladač. Pokud to nesvedete, do rootu se raději vůbec nepouštějte. Kdybyste náhodou na tento krok před spuštěním Unrevoked zapomněli, nic zásadního se neděje. Nepřerušujte činnost Unrevoked, a on se zasekne v momentě, kdy telefon naskočí do recovery, a Unrevoked o něm neví. V této fázi začne systém hledat ovladač, a můžete ho nalistovat až zde. Pak je třeba telefon z recovery nastartovat do operačního systému, a Unrevoked vypnout a znovu spustit. Ale raději to udělejte pořádně. Tohle uvádím jen proto, abyste zbytečně nepanikařili, a nezkoušeli telefon narychlo odpojovat, nebo proces zastavovat. To během podobných činností NIKDY nedělejte. Máte-li ovladač nainstalovaný, stačí Unrevoked (reflash_package.exe) spustit, a nemusíte vůbec na nic klikat. Jen čekejte. Současně s rootem se zavede i ClockworkMod Recovery, což je fantastický nástroj, který vám umožní bez použití počítače flashovat nové ROM, provádět kompletní zálohy (o tom více později), mazat cache, provádět wipe, a v neposlední řadě samozřejmě umožní připojení k telefonu přes ADB, a vzhledem k neběžící ROM budete mít v konzoli zcela volnou ruku. To se nám bude hodit později.

Zálohujeme

Flashnutí zcela nové ROM vyžaduje i tzv. wipe, tedy kompletní vymazání uživatelských dat z telefonu. Přijdete o veškeré aplikace, SMS, uložené pozice ve hrách, atp. Pokud nepoužíváte synchronizaci s Googlem, rozlučte se i s kontakty, e-maily a kalendářem. Prostě stanete před čistým systémem. A proto je dobré mít zálohu. My si uděláme hned dvě. První bude sloužit pro obnovu dat v nové ROM, a druhá nám zachrání kůži, když se flash nepovede.

1) MyBackup Pro

K záloze všech uživatelských dat a aplikací použijeme komerční aplikaci MyBackup Pro. Stojí 5 USD (90 Kč), a zejména pokud se v telefonu rádi šťouráte, je to nepatrná investice, která se vám mnohokrát vyplatí. Pokud na to nemáte, tak jste lháři, protože máte v rukou telefon s pěticifernou cenovkou. Pokud vás lhaní baví, nebo si chcete nejprve ověřit funkčnost aplikace, tak je k dispozici i 30denní trial verze zdarma, ale netuším, jestli má všechny funkce plné verze. Konkurenční produkty neznám, a proto vám nejsem schopen předložit stejně funkční alternativy. Když MyBackup spustíte, většina z vás se asi poprvé setká s dialogem pro přidělení rootovských práv. Této aplikaci je určitě udělte (klidně nechte zaškrtnutou volbu pro zapamatování), protože to ihned rozpozná, a nabídne vám kriticky důležité funkce navíc. Pokud jste se překlepli, stačí vlézt do menu MyBackup, sjet až úplně dolů, a zaškrtnout alespoň Use Root Features a Restore Market Link. Tím získáte možnost zálohovat vedle APK aplikací i jejich data (uložené pozice, nastavení, vložená data, atp.), a současně umožníte obnoveným aplikacím integraci do Marketu. Bez této funkce se aplikace po obnově sice nainstalují, ale Market o nich neví, a nenabízí aktualizace. Máte-li nastaveno, klikněte na Backup, Applications, Local, Check All, OK, a potvrďte název zálohy. Poté Klikněte na APKs + DATA, čímž zajistíte zálohu se vším všudy. Bez rootu máte možnost zálohovat pouze APK. Proces trvá několik minut, tak ho nechte doběhnout. Poté klikněte na Backup znovu, a obdobným způsobem zálohujte místo aplikací data. Pokud používáte synchronizaci s Googlem, můžete z výběru vyjmout kontakty a kalendář. Pokud tak neučiníte, nezapomeňte je zrušit při následné obnově! Za nešťastných okolností byste totiž mohli při první synchronizaci přijít o kontakty a události v mobilu i na Googlu současně.

2) Snapshot

Snapshot je takový způsob zálohy, kdy se vytvoří kompletní otisk celého systému včetně veškerých aplikací, dat, nastavení, systémových proměnných, atp. Tento otisk se uloží na SD kartu, a můžete jej přes ClockworkMod Recovery kdykoli načíst, a dostat telefon na chlup přesně do stavu, v jakém byl před zálohou. Sice to platí pouze teď, po třetím díle seriálu to nebude úplně jednoznačné, ale v každém případě budete za svůj poslední snapshot děkovat všem bohům, až se vám nepovede nějaký flash a nenaskočí vám systém. Je navíc vysloveně žádoucí si bezpečně (tj. i mimo paměťovou kartu) schovat snapshot s dodávanou ROM pro případ nějaké budoucí reklamace. Nemusíte pak po všech čertech shánět oficiální ROM právě pro váš telefon právě z vaší distribuce. My si zálohu uděláme přímo z prostředí ClockworkMod Recovery. Dá se k ní dostat i přes nástroj ROM Manager, ovšem raději si své čtenáře vychovám tak, aby věděli, co vlastně kde spouštějí, a jak se dostat z průseru, když operační systém s ROM Managerem vůbec nenaběhne. Až to budete ovládat, určitě si program nainstalujte. Umí řadu užitečných věcí. Pro začátek si připravte na kartě dost volného místa. Otisk může mít klidně přes 500 MB, a je docela mrzuté, když se jeho tvorba kvůli takové banalitě přeruší.

Nabootujte tedy do recovery (opět zapnutím telefonu za současného držení tlačítka pro snížení hlasitosti, ale dá se tam dostat i ROM Managerem, nebo přes ADB příkazem „reboot recovery“), pokud jste volili první metodu bootování a objevili se na šedé obrazovce bootloaderu, najeďte tlačítky hlasitosti na volbu RECOVERY (někdy trochu trvá, než začnou tlačítka reagovat) a potvrďte vypínačem. Ocitnete se na černé obrazovce ClockworkMod Recovery. Zde už můžete vedle tlačítek používat i trackpad. Najeďte na backup and restore a potvrďte stiskem trackpadu (zde vypínač jen zhasíná display). Zvolte Backup, a chvíli čekejte. Proces je obvykle rychlejší než záloha MyBackupem, a na pozadí uvidíte graf průběhu (proběhne různými rychlostmi čtyřikrát). Na závěr se vygeneruje md5 hash (trochu to trvá), a je hotovo. Nyní můžete zvolit reboot system now, a nabootujete zpět do svého Androida. Výslednou zálohu najdete na kartě ve složce /sdcard/clockworkmod/backup, a je docela žádoucí si ji zkopírovat na pevný disk pro případ, že si neopatrnou volbou v recovery poškodíte formát karty.

Flashujeme radio

Data máte dvojitě zálohována; můžeme přistoupit k flashování. Začneme radiem. Tím samozřejmě nemyslím FM tuner, ale softwarovou výbavu pro obsluhu bezdrátových modulů – od GSM, přes WiFi a mobilní data, až po GPS. Různé verze vydává přímo výrobce (v našem případě HTC), a ROM s Froyem budou potřebovat jednu z těch novějších. Drtivá většina z vás už Froyo má, a krok proto není nezbytný, ale v rámci optimalizace sáhneme po vyzkoušené verzi 32.48.00.32U_5.11.05.14, kterou naleznete například zde. Tato verze nabízí dle zkušeností uživatelů dosud nejlépe vyváženou kvalitu signálu a výdrž baterie při zapnutých datech. Stažený soubor ZIP nerozbalujte, a umístěte na kartu někam, kde ho později určitě najdete. Dá se to opět flashnout přes ROM Manager, ale budu pedant. Ujistěte se, že máte baterii aspoň na 50% (plné nabití a připojená nabíječka jsou vysloveně žádoucí), nabootujte do Recovery, a postupujte následovně: install zip from sdcard, choose zip from sdcard, nalistujte stažený ZIP, najeďte na volbu yes (je umístěná tak nešikovně, abyste nepotvrdili volbu omylem), a flashování je zahájeno. Nesnažte se ho nijak přerušit, prostě čekejte, dokud nebudete vráceni zpět do menu. Až doběhne, můžete zařízení restartovat. Pokud se připojí k síti vašeho operátora, popř. k WiFi, je to dobré znamení. V opačném případě je něco zatraceně špatně, a nezbude než zkusit flashnout jinou verzi radia (např. tu nejnovější).

Flashujeme upravenou ROM

Teď už můžeme flashnout celou ROM. Těch je na výběr obrovská škála. Od stock (ROM dodaná výrobcem), přes různě upravené verze, až po úplně holý Android. Pro Desire pak můžete například najít i ROM z Desire HD či Desire Z, a kochat se novou verzí HTC Sense. Já se rozhodl pro CyanogenMod. Ten má blíže k holému Androidu, ovšem je rozšířen o velikou paletu nejrůznějších (většinou nevyditelných) tweaků, které z něj dělají senzačně rychlou a nastavitelnou ROM. Oproti stock ROM získáte vedle vysokého výkonu i upravitelný taskbar, pestrá nastavení spotřeby, upozornění a uživatelského prostředí, nebo třeba několik barevných profilů displaye. Současně ale i něco ztratíte – konkrétně například všechny funkce balíku Sense (řadu funkcí si nahradíme ve čtvrté části seriálu), či v demonstrované verzi plnou funkčnost notifikační diody (pro jiné verze to neplatí, ale v této funguje dioda jen při vypnutém displayi, a v některých případech neumí blikat – jen vytrvale modře svítí). Musíte si při výběru ROM ujasnit, co jste ochotni oželet, a co za to získáte. Já zvolil ověřený CyanogenMod ve zbrusu nové verzi 6.1 (již je k dispozi finální). Když se vám ROM nebude líbit, můžete se kdykoli vrátit ke snapshotu, který jste si vytvořili, a budete zpátky u svého Sense. CyanogenMod nalezneme buď na ROM Manageru, nebo raději zde. Pokud budete hledat na vlastní pěst, dejte si velký pozor na to, abyste stahovali verzi pro GSM, nikoli pro americké CDMA. ZIP opět nerozbalujte, jen umístěte na kartu. Tady ale nekončíme – Cyanogen kvůli problémům s právníky šíří ROM bez aplikací od Googlu, které je nutné stáhnout zvlášť. Stáhněte si i tento ZIP (stabilní ROM a add-ony obecně zde) a umístěte na kartu. Pokud budete stahovat přes ROM Manager, nechoďte mi pak fňukat, že nemůžete najít Market, nebo tak něco, protože ROM Manager má tendence vám podstrkovat zastaralou verzi GApps.

Vše je připraveno, nabootujte do recovery, a provedeme wipe. Nejprve zvolíte a potvrdíte wipe data/factory reset, posléze i wipe cache partition. Tím přijdete o veškerá data v telefonu, a můžete přistoupit k flashování. Úplně stejně jako předtím radio, nalistujete teď ZIP s CyanogenModem a potvrdíte flash. V žádném případě jej nepřerušujte, a počkejte, až budete mít opět k dispozici menu. Nyní stejným způsobem flashněte i GApps. Máte-li hotovo, můžete rebootovat telefon. Když budete mít štěstí, uvítá vás azurový Android, a po nějaké době naskočí i operační systém (poprvé to může trvat docela dlouho). Používáte-li synchronizaci s Googlem, vyplňte své přihlašovací údaje, a nechte systém během synchronizace chvilku uležet, nebo se věnujte nastavování i za cenu pomalejší odezvy. Zpočátku má hodně práce, a než se plně inicializuje, nebude tak rychlý, jak byste bývali chtěli. Standardně běží CM s ADW.Launcherem, ale nic vám nebrání nahodit LauncherPro. Ostatně pokud jej používáte, nainstaluje se sám při obnově zálohy. Pokud se flash nepovedl, a už několik minut koukáte na neustále se restartující animaci s androidem, nepropadejte panice a skočte v textu na obnovu zálohy ze snapshotu.

Obnovujeme zálohy

Může se to jevit jako banalita, ale čekají nás jistá úskalí.

1) Flash se povedl, obnovujeme z MyBackup

V prvé řadě musíte z Marketu opět nainstalovat MyBackup, abyste měli ke své záloze přístup. CyanogenMod je už předem rootnutý, takže nezapomeňte udělit aplikaci rootovská práva. Až se tak stane, musíme postupovat obezřetně. Začneme obnovou dat. V programu klikněte na Restore, Data, Local, [váš název]. Načte se seznam zálohovaných dat. Klikněte na Check All, ovšem pokud používáte sync s Googlem, určite nezapomeňte zrušit Contacts a Calendar, jinak si koledujete o průšvih. Klikněte na OK a potvrďte volbu. Tímto jsou obnovena některá systémová data. Pro jistotu můžete už teď provést restart telefonu. Teď přistoupíme k obnově aplikací (Restore, Applications), což bude vzhledem k malé paměti Desire dost otrava. Pokud jste totiž přesouvali aplikace na kartu, MyBackup na to nebere zřetel, a obnovuje aplikace do vnitřní paměti. Tím se může během obnovy brzy vyčerpat, a obnova nedoběhne kompletně. Navíc neproběne prolinkování s Marketem. Je tedy třeba aplikace obnovovat ručním výběrem po dávkách (já vzal vždy pár písmen z abecedy), a dávku pokaždé přesouvat na kartu ručně. Hodně vám pomůže např. aplikace Advanced SD Card Manager, ale nic to nemění na tom, že budete po těch několik minut HTC proklínat. Restart proveďte až nakonec, to byste se jinak zbláznili. U každé dávky samozřejmě obnovte APKs + DATA. Pokud jste na kartu nic neinstalovali, tak vám velice závidím, a můžete vesele obnovit všechno najednou.

2) Flash se nepovedl (popř. nová ROM nevyhovuje potřebám), obnovujeme snapshot

Pokud se potřebujete vrátit k zálohovanému systému, postup je naprosto jednoduchý. Nabootujete do recovery (v CM, pokud naběhl systém, stačí podržet vypínač, a zvolit Reboot, Recovery), zvolíte Backup and Restore, Restore, a vyberete snapshot správného data a času. Opět označte Yes, potvrďte, a vyčkejte na kompletní obnovu. Až bude hotová, můžete rebootovat zpět do své původní ROM. Postup oceníte i v budoucnu, pokud si třeba nejrůznějšími modifikačními ZIPy (taskbar, atp.) poškodíte ROM a systém místo naběhnutí skončí ve smyčce.

Co dál?

Teď už se můžete naplno věnovat objevování nové ROM, a hrát si s jejím nastavením (některá dílčí nastavení se nepřenesou, mnoho je zcela nových). Možná vám zpočátku budou chybět některé funkce Sense. Tuto funkční propast budeme zasypávat v některém z příštích dílů. S největší pravděpodobností až ve čtvrtém; jako takový bonbónek na závěr. Předběžný rozvrh a další diskuzi naleznete na tomto fóru.

EDIT:Já věděl, že na něco zapomenu! Nevím, jak u vás, ale u mě se po flashi silně propadla výdrž baterie. Pokud se vám to stalo, udělejte přes noc formát baterie (vizte minulý díl), a zase bude líp.

[Se svolením autora převzato z webu: http://johny-g.blogspot.com/2010/11/ladeni-htc-desire-cast-2.html]


Diskuzi k tomuto článku naleznete zde: http://androidforum.cz/topic8720.html

Nejaktuálnější verzi článků z tohoto seriálu najdete přímo na webu autora.

redakce
O Autorovi - redakce

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)