Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií? (Hlasovačka)

kvalita fotografii hlasovacka

Při výběru mobilního telefonu hraje roli celá řada parametrů. Tím prvním bude u většiny zákazníků cena, kterou jsou ochotni zaplatit. Dále do hry vstupují prvky hardwarové výbavy, jako je procesor, operační paměť či interní úložiště. Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií? Na to se budeme ptát v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Jak důležitá je pro vás kvalita fotografií? Jak důležitá je pro vás kvalita fotografií?

Obsah článku

Mobil v roli fotoaparátu

V průběhu uplynulých několika let převzaly chytré telefony celou řadu funkcí, které původně zastávaly samostatné přístroje. Vidět to můžeme například u navigací, které smartphony nejen dokonale nahradí, ale díky své konektivitě často i předčí. Podobně bude asi existovat jen minimum lidí, kteří si na vstávání pořídí budík.

Podobný trend lze určitě zachytit i v segmentu fotoaparátů. Naznačila ho už naše Hlasovačka z července 2016, ze které vyplynulo, že 41 % našich čtenářů fotí své dovolené výhradně mobilním telefonem. Můžeme předpokládat, že v následujícím období se tento podíl ještě zvýšil.

Mobil v roli fotoaparátu Mobil v roli fotoaparátu

Parametry a schopnosti fotoaparátu se tak pro mnohé staly jedním z důležitých kritérií při výběru. Výrobci samozřejmě reagují a vývoj v tomto segmentu neustává. Po hardwarové stránce přibývají megapixely, objevilo se hned několik způsobů využívání duálních fotoaparátů, vylepšení se dočkaly blesky, ostření i následné softwarové zpracování. Také v segmentu natáčení videa se odehrál poměrně překotný vývoj, který přinesl například fotočip, schopný zachytit až 960 snímků za jednu sekundu.

Celkem logicky se nejnovější technologie objevují jako první ve vlajkových lodích – tedy v nejvyšší cenové kategorií smartphonů. Teprve postupem času začnou pronikat do střední a následně i do nejlevnější třídy. Dá se tedy vysledovat přímá úměra mezi cenou chytrého telefonu a kvalitou pořizovaných snímků. Samozřejmě to neplatí vždy a beze zbytku – jistě bychom našli drahé telefony, které nefotí pěkně, stejně jako levné, které svými výsledky překvapí.

O kvalitu se nemusíte obávat

Každopádně se dá říci, že zatímco v minulosti byly fotoaparáty nejlevnějších mobilů spíše “obrázkovými záznamníky”, dnes i vysloveně levné modely pořídí v drtivé většině případů ucházející snímky. Kromě kvality obrázků se zlepšila rychlost spouštění fotografické aplikace, doba zpracování a čas, po kterém je možné udělat další fotku.

Na špičce je aktuálně Google Pixel 2 Na špičce je aktuálně Google Pixel 2

Určitým etalonem kvality fotoaparátu je test DxOMark, ve kterém spolu bojují telefony s Androidem a iOS doslova o každý bod. Nyní, na začátku roku 2018, je pořadí následující:

  1. Google Pixel 2 – 98 bodů
  2. Apple iPhone X – 97 bodů
  3. Huawei Mate 10 Pro – 97 bodů
  4. Apple iPhone 8 Plus – 94 bodů
  5. Samsung Galaxy Note 8 – 94 bodů
  6. Apple iPhone 8 – 92 bodů
  7. Google Pixel – 90 bodů
  8. HTC U11 – 90 bodů
  9. Xiaomi Mi Note 3 – 90 bodů
  10. Apple iPhone 7 Plus – 88 bodů

 

Právě deváté místo telefonu Xiaomi Mi Note 3 ukazuje, že opravdu dobré fotky lze pořídit i se zařízením střední cenové kategorie.

Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií?

Dostáváme se tedy k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se, jak důležitá je pro vás při výběru telefonu kvalita fotografií.
[gravityform id=”177″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi se pak můžete rozepsat o tom, jak moc a proč je pro vás důležité, jaké fotky svým mobilním telefonem zvládnete pořídit. Můžete se také podělit o to, který mobil dle vašeho mínění fotí nejlépe, nebo jak jste spokojeni s fotkami z vašeho současného telefonu.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak skončil váš poslední telefon. Možná trochu překvapivě více než třetina mobilů skončila v šuplíku (či jiném obdobném místě). Zde zpravidla čekají jako záloha pro případ, že by s aktuálním telefonem nastal nějaký problém.

Čtvrtina respondentů svůj poslední telefon prodala, další pětina ho pak poslala dál – zpravidla členovi rodiny. Pouze 6 % hlasujících používá starý mobil v nějaké alternativní roli. 2 % nechala poslední telefon ekologicky zlikvidovat a jedna setina ho vyhodila do odpadu.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)